COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

2021 yılında Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Doktora Programını "Madde Kullanım Bozukluğu Olanlarda Yaşam Kalitesi Terapisi: Nüks ve Duygu Düzenleme Üzerine Etkisi” adlı teziyle bitiren Başabak, 2011 Yılında Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan, 2007 yılında da Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur.

Pozitif Psikoterapi, Yaşam Kalitesi Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Aile Terapisi eğitimlerinin yanında Farkındalık Terapisi, Alkol ve Madde Bağımlılığı, İnternet ve Bilgisayar Bağımlılığı eğitimleri ve Sorun Çözme Terapisi eğitimini de almıştır.

Bağımlılık alanında çalışmaya 2010 yılında Prof. Dr. Kültegin Ögel'in kurucu olduğu Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'nde başlamıştır. Bu dönemde Kültegin Ögel'in cezaevleri için geliştirilen ve sonrasında AMATEM’lerde ve denetimli serbestlik programlarında da kullanılan Alkol-Madde Bağımlılığı Tedavi Programı'nın (SAMBA) ve SAMBA Aile Eğitimi Programının hem geliştiricilerinden hem de uygulayıcılarındandır.

Yine 2010 - 2012 yılları arasında Adalet Bakanlığı bünyesinde yürütülen hükümlülerin tekrar suç işlemeye yönelik risk değerlendirmelerini içeren cezaevi projesinde proje asistanı olarak görev almıştır. Yine Kültegin Ögel'in danışmanlığını yaptığı Unicef ve Adalet Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü “Eğitimevleri için İyileştirici Ortam Uygulama Ölçütleri” projesinde de proje asistanı olarak görev almıştır.

Başabak, 2012 yılından itibaren NP İstanbul Beyin Hastanesi'nde Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları ile Davranışsal Bağımlılıklar başta olmak üzere dürtüsellik ve eşlik ettiği bozukluklar üzerinde çalışmaktadır. Bu dönemde de bağımlılık alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Eğitim

2017- 2021 Üsküdar üniversitesi Psikoloji Doktora Programı 

2009 - 2011  Okan Üniversitesi - Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı 

2002 – 2007 Mersin Üniversitesi - Psikoloji Bölümü 

1996 – 2002     Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi 

 

ALINAN EĞİTİMLER VE SERTİFİKALAR 

2015, Şema Terapisi Eğitimi, Şema Terapinin Borderline & Narsistik Kişilik Bozukluklarında Uygulanması, Psikiyatrist Alp Karaosmanoğlu

2014, EMDR 1. Düzey Eğitimi, Uzm. Psk. Emre Konuk

2012, Rorschach Eğitimi, Prof.Dr. Kadir Özer

2012  Motivasyonel Görüşme Eğitimi, Prof. Dr. Kültegin Ögel

2011, Farkındalık Terapisi Eğitimi, Prof. Dr. Kültegin Ögel 

2011 , İnternet ve Bilgisayar Bağımlılığı Eğitimi, Prof. Dr. Kültegin Ögel 

2011 , Gestalt Terapisi Dersi, Psikolog Dr. Feza Balkaya 

2011 , Bilişsel Davranışçı Terapiler Süpervizyonu, Psikiyatrist Alp Karaosmanoğlu

2010 , Şema Terapisi Eğitimi, Psikiyatrist Alp Karaosmanoğlu 

2010 , Bilişsel Davranışçı Terapiler Süpervizyonu, Prof. Dr. Perin Yolaç 

2010 , Aile Terapisi Dersi, Psikolog Dr. Linda Fraim 

2009 , Sorun Çözme Terapisi Eğitimi, Prof. Dr. Mehmet Eskin 

2009 , Bağlanma ve Bağlanma Temelli Çift – Evlilik ve Aile Danışmanlığı, Uzm. Psk. Tarık Solmuş

2008 , Bilişsel Terapi Kuram ve Uygulama Eğitim Programı, Doç. Dr. Hakan 

Türkçapar 

2007 , Psikolojik Değerlendirme Sürecinde Ön Görüşme ve Kısa Süreli 

Danışmanlık Eğitimi, Nurdan Ökten (TPD İzmir Şubesi ) 

2007 , Viyana Nöropsikolojik Test Bataryası Uygulama Sertifikası

2006 , Transaksiyonel Analiz Semineri, Doç. Dr. Azmi Varan

2017- Halen Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek   Lisans Programı, Alkol-Madde Kullanım Bozukluğu ve Davranışsal Bağımlılıklar Dersi,

2017-Halen  Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı, Bağımlılıkta Psikoterapiler Dersi,

2016-Halen    Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek   Lisans Programı, Motivasyonel Görüşme Dersi,

2015-Halen    Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı, Süpervizyon Dersi,

2013- Halen  Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı,      Psikoterapötik Görüşme Becerileri Dersi,

2013-2014    Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı, Bilişsel Davranışçı Terapiler Dersi, 

2013-2014   Marmara Üniversitesi, Patoloji Teknikleri Laboratuvarı, Davranış Bilimleri Dersi,

2013-2014,  Üsküdar Üniversitesi, Odyometri Bölümü, Pozitif Psikoloji Dersi 

2012, Halen, Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi, Bağımlılık Birimi - Klinik Psikolog 

2010-2012 , Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği – Klinik Psikolog & Proje Sorumlusu 

(Prof. Dr. Kültegin Ögel ile birlikte) 

2010-2012 ,     Gymboree Ataşehir Çocuk Gelişim Merkezi – Klinik Psikolog 

2009-2010,  Etkileşim Danışmanlık Merkezi – Klinik Psikolog 

2009-2010,  Neşe Erberk Joyfullhouse Anaokulu – Klinik Psikolog 

2007-2009,  Yol Danışmanlık Merkezi – Psikolog 

07/09.2006  Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Poliklinik ve Yataklı Servisi - Gönüllü Stajyer Psikolog 

2006-2007 Alzheimer Derneği Mersin Şubesi - Gönüllü Stajyer Psikolog

Alkol Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı 

Kumar Bağımlılığı

İnternet / Teknoloji /Oyun Bağımlılığı

Sigara (Nikotin) Bağımlılığı

Seks Bağımlılığı

Porno Bağımlılığı

Alışveriş Bağımlılığı

İlaç Bağımlılığı

Dürtüsellik ve Eşlik Eden Bozukluklar

Bağımlı Yakınlarına Danışmanlık

2020, Aileler Üniversitede Projesi,

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi’nin ortaklaşa yürüttükleri projede sorun yaşayan çiftlerin birbirlerini anlamaları ve sorunlara etkin çözümler üretebilmeleri amacıyla oluşturulan Turuncu Grup Eğitim yazarı ve uygulayıcısı. (Prof. Dr. Nevzat TARHAN ile birlikte)

2016, Değerlisin Sağlıklı Kal Projesi, Proje Asistanı 

Üsküdar Üniversitesi ÜSBAUMER ve Bursa ili Yıldırım Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttükleri projede birinci basamak sağlık çalışanlarına yönelik bağımlılık eğitici eğitimi düzenlenmiştir. (Prof. Dr. Nesrin DİLBAZ ile birlikte)

2014, YENGEÇ Projesi / Bireysel Rehabilitasyon Modeli - Güvenli Davranış ve Girişkenlik Modülü, Yazar

Üsküdar Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttükleri projede Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri’nde suç mağduru olan ergenlerde istismarın etkileri ve istismar sonrası oluşan davranış problemleri ile baş etme becerilerini geliştirme; Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bulunan, suça sürüklenen ergenlere yaşadıkları davranış problemleri ile baş etme becerileri kazandırmak amaçlanmıştır. (Prof. Dr. Nevzat TARHAN ile birlikte)

2014, C4 Recovery Solutions ile Türkiye’de önleme ve tedavi programı geliştirme projesi – Geliştirici 

Uluslararası sivil toplum örgütüyle ortaklaşa yürütülen projede Türkiye’deki bağımlılık önleme ve tedavi programlarının yeniden düzenlenmesi (Prof. Dr. Nesrin DİLBAZ ile birlikte)

2014, Şahin Gözü Projesi – Üçüncül düzey önlemede ailelere yönelik yakınlarının nüksünü önleme programı geliştiricisi,

Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen bağımlılık alanında ergen ve ailelerine yönelik birincil, ikincil ve üçüncül önleme projesi. (Prof. Dr. Nesrin DİLBAZ ile birlikte)

2012, SAMBA AİLE Eğitimi Projesi – Programın geliştiricisi ve uygulayıcısı

Cezaevi, AMATEM, Denetimli Serbestlik merkezlerinde bulunan Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılarının aile ve yakınlarına yönelik eğitim programı (Prof. Dr. Kültegin ÖGEL ile birlikte) 

2011-2012, Yetişkin ARDEF Projesi – Proje Asistanı 

Yetişkin Hükümlülerin tekrar suç işlemeye yönelik risk değerlendirmelerini içeren cezaevi projesi (Prof. Dr. Kültegin ÖGEL ile birlikte) 

2010, SAMBA Projesi – Projenin Relaps Önleme ve İletişim Oturumlarının geliştirici ve uygulayıcısı 

Cezaevi, AMATEM, Denetimli Serbestlik merkezlerinde bulunan Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılarına yönelik bağımlılığı önleme programı (Prof. Dr. Kültegin ÖGEL ile birlikte) 

2010- 2012, GençRuh Projesi – Klinik Psikolog 

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği bünyesinde ergenlere yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti vermekteyim. (Prof. Dr. Kültegin ÖGEL ile birlikte) 

2006, Mersin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı 

2006 -2007, Alzheimer Derneği - Sorumlu Psikolog 

Üniversite Hastanesi’nden Alzheimer Derneği’ne Yönlendirilen Hastalara Tanı koymada kullanılan Nöropsikolojik Test Bataryasının Uygulanması ve Raporlanması (Doç.Dr. Aynur ÖZGE ile birlikte) 

Başabak A., “Bağımlılıkta Psikoterapinin Kullanımı”. Editörler: Dilbaz, N. Göğcegöz, I., Noyan, C.O, Kızılkurt Kazan, Ö. (2021). Bağımlılık Tanı ve Tedavi Temel Kitabı, Ankara Nobel Tıp Kitapevi. 

Ögel K., Çelikel H., Başabak A., (2017), Aile Bağımlık Profil İndeksinin Geliştirilmesi, Geçerlik ve Güvenirliği, Klinik Psikiyatri, (20) 4 : 255-262.

Ögel, K., Koç, C., Başabak, A., İşmen, M. ve Görücü, S. (2015). Bağımlılık Profil İndeksi Klinik formunun (BAPİ-K) geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenilirlik çalışması. Bağımlılık Dergisi, 16(2), 57–69.

Ögel, K., Başabak, A., Kamer, V. K., ve Görücü, S. (2014). Yetişkin hükümlüler için risk ve ihtiyaç belirleme formunun (YARDEF) geliştirilmesi. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 15, 132-140.

Ögel K., Koç C. , Başabak A., Aksoy A., İşmen M. Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Bilgilendirme Programı (SAMBA) - Cezaevi için uygulayıcı kılavuzu. Yeniden Yayınları, İstanbul, 2014

Dilbaz N., (2013), Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma Kitabı, Ankara, Bağımlılığı Olan Ergen ve Erişkinlerde Kaymayı Anlama ve Önleme Bölümü

Ögel K., Başabak A. (2012). Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA). Aile Eğitimi Uygulayıcı Kılavuzu. Yeniden Yayınları, İstanbul

Ögel K., Koç C., Aksoy A., Başabak A, Evren C. (2012). Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA). Yeniden Yayınları, İstanbul

Başabak, A. (2011). Antisosyal ve borderline kişilik bozukluklarında ortak bir fenomen olarak dürtüsellik ve öfke. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi, Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. 

Ögel, K., Koc, C., Karalar, B., Başabak, A., Aksoy, A., İşmen, M., Yeroham, R.. (2011). Effectiveness of an addiction treatment program called SAMBA: A pilot study. Bulletin of Clinical Psychopharmacology; 21(Suppl. 2): 150-1 

Ögel, K., Başabak, A., Koc, C., Aksoy, A., Karadayı, G.(2011). Psychometric properties of different forms of the Addiction Profile Index (BAPI). Bulletin of Clinical Psychopharmacology;21(Suppl. 2):151 

Ögel, K., Başabak, A., Evren, C. (2011). Bağımlılık Profil İndeks'inin (BAPİ) Kadınlarda Geçerlilik Ve Güvenilirliği. 7.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, poster sunumu, 08-11 Aralık, Antalya. 

Ögel, K., Koç, C., Başabak, A., Aksoy, A., Karadayı, G., Yeroham, R. (2011). Cezaevinde Kalan Kişilerde Şiddetli Madde İsteğini (Craving) Belirleyen Etkenler. 7.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, poster sunumu, 08-11 Aralık, Antalya. 
 


Tüm Görüşler


Sizi Arayalım