Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında 'titreme' rahatsızlığı olarak da adlandırılan Parkinson, beyin hücrelerinin zarar görmesiyle hayat standartlarını önemli bir biçimde etkileyen ilerleyici bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Başlangıcı hareket sistemi aksaklığı belirtileri ile orantılıdır ve Parkinson erken tedavi edilebilir bir hastalıktır. Genellikle 60’lı yaşlarda görülen bu hastalık, daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte giderek yaygınlaştığı gözlemlenir.

   

   

  Parkinson Hastalığı Nedir?

  Parkinson; İlerleyen yaşlarda beynin dopamin salgılayan hücrelerinin azalması ve hasarıyla ortaya çıkan, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açan hastalığın adıdır. Parkinson hastalığı beyin hücrelerinde kayıp ile ilerleyen, kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen, yavaş seyreden bir hareket bozukluğudur. Bu hastalık yönetilebilen bir hastalıktır. İleri yaşlarda meydana gelen rahatsızlık, en fazla 40 ile 70 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, 65 yaş ve üzerinde toplumda görülme oranı %1’ seviyelerindedir.

  Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Parkinson, ağır ilerleyen nörodejeneratif bir rahatsızlıktır. Başlangıcı hareket sistemi aksaklığı belirtileri ile orantılıdır. Bu belirtiler şu şekildedir;

  • El titremesi
  • Baş parmakta başlayan titreme
  • Kollarını sallayamama
  • Yataktan kalkamama
  • Yürürken ağır ağır ilerleme
  • Yaşlılarda ortaya çıkan düşmeler
  • Hareket zayıflığı ve denge bozukluğu

  Zaman geçtikçe öne doğru eğilme gibi nedenlerle kendini göstermektedir. Ayrıca, hareketleri kısıtlayan bir hastalıktır. Hastalığın ağır seyri ilk başlarda genellikle normal yaşlanma süreci, depresyon veya eklem rahatsızlıkları ile bağlantılı olmasına sebep olur.

   

   

  Parkinson Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

  Parkinson hastalığının nedenlerinden en önemlisi yaşlılıktır ve 65 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak her yaşlı kişide bu hastalığa rastlanmamaktadır. Yapılan araştırmalarda erkekler de görülme oranı daha fazladır ve beynin hareket faktörlerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. 
  Köyde, kırsalda kesimde yaşayanların ve sigara kullananların yapılan araştırmalara göre bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir ancak kahve tüketimi fazla olan bireylerde ise bu risk biraz daha azalabilmektedir.

  Parkinson Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Parkinson, hastaların tam olarak bilemedikleri ve ifade edemedikleri bir hastalıktır. Yaşadıkları durumlardan yola çıkarak açıklamaya çalışırlar. Parkinson'da erken teşhis çok önemlidir. Yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir. Parkinson tedavi edilebilir bir hastalıktır. Değişik tedavi yöntemlerimiz ve değişik ilaç seçeneklerimiz vardır. Hastalarımızın yaşına, diğer hastalıklarına göre ayarlıyoruz. Bazı hastalarımız için beyin pili takılması çok olumlu sonuçlar vermektedir ve her tedavi kişiye özeldir.
  Detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/beyin-pili-cerrahisi-functionel-neurosurgery 

  Parkinson hastalığı, beyinde bulunan nöronların hareket bozukluğu sonucu meydana gelen kronik ve devam eden işlev bozukluğuna sebep olan bir rahatsızlıktır.
  Başlangıcı hareket sistemi problemleri belirtileri ile bağlıdır. Mimiklerin azalması, konuşmanın sıradan hale gelmesi ve bozulması, gövdenin hafif öne eğik durmaya başlaması, titreme, ağrı gibi belirtiler gözlemlenmektedir.
  Parkinson hastaları beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Kabızlık en büyük şikayettir. Vücut fonksiyonları yavaşladığı için bağırsaklar da yavaşlıyor. Lifli gıdalar tüketilmelidir. Günlük yoğurt tüketimi, taze bakla tüketimi, bisiklet sürmek, egzersiz yapmak gerekmektedir. Bu durumlar, Parkinson hastalığını tek başına tedavi etmez sadece tedaviyi destekler.
  Parkinson hastalığı ağır ilerleyen bir rahatsızlıktır. Belirtileri kendini gösterdiğinde hastalık daha da ağırlaşır. Parkinson hastalığı beyni olumsuz etkileyen bir hastalık olduğu için ölümcül olabilir. Bu yüzden hastalığa ölümcül bir hastalık denilebilir.
  Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
  Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2018

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sultan TARLACI
  Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

  Sultan TARLACI

  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,