3 Tesla MR

Tıbbi teşhiste kullanılan en ileri ve gelişmiş radyolojik yöntemlerden biri olan MRG (Magnetik Rezonans Görüntüleme), insan vücudundaki doğal parametreleri kullanarak görüntü oluşturur. MR cihazları, 0,2 ile 3 Tesla MR arasında manyetik alan gücüne sahip cihazlardan oluşur.

NPİSTANBUL Hastanesi, ülkemizde az merkezde bulunan geniş magnet (70 cm) 3 Tesla MR cihazıyla yüksek kaliteli görüntü ve hasta konforu sunmaktadır. Böylece detaylı görüntüler elde edilmektedir.
3 Tesla Teknolojisi, yüksek çözünürlük ve keskinlikte görüntüler elde etmek için tasarlanmıştır. Magnet, MR sisteminin temelini oluşturur ve 3 Tesla manyetik alan gücüne sahip sistemler doktorların teşhis yeteneklerini artırırken hastaların daha hızlı ve daha ayrıntılı bir muayene deneyimi yaşamasını sağlar.


3 Tesla MR’ın Avantajları

 1. Cihaz içinin genişliği, hastanın MR çekimine uyumunu ve konforunu artırmaktadır. Kapalı yerde kalma korkusu ve aşırı kilosu olan hastaların da MR çektirmesini mümkün kılar.
 2. 3T cihazlarda hasta konforunu etkileyen en önemli faktörlerden biri de tetkik esnasında oluşan yüksek ses düzeyidir. Bazı hastalar bundan çok rahatsız olabilir. 3T cihazında hastanın duyduğu sesi yüzde 40’a kadar azaltabilen ses düşürme tekniği bulunmaktadır.
 3. Hastaların tetkik sırasında keyifli vakit geçirmesi için müzik sistemi ve video yayını da bulunmaktadır.
 4. Hareketten, vücutta takılı MR uyumlu metal protezden ve implantlardan kaynaklı görüntü bozukluğunu engelleme programı sayesinde tüm çekimlerde görüntü kalitesi yüksektir.
 5. Pediatrik hastaların Manyetik Rezonans (MR) taraması sırasında daha rahat ve huzurlu hissetmelerini sağlayan özel bir yaklaşımı temsil eder. Bu deneyim, çocukların kapalı alan fobisi veya endişesi olan durumlarda daha kolay bir tarama süreci geçirmelerini amaçlar. Bu özel tasarım, dış ve iç ambiyans efektleri, özel görüntüler ve müzikler gibi faktörlerle çocukların dikkatini dağıtarak sakinleşmelerini ve rahatlamalarını amaçlar. Örneğin, renkli ışıklar veya hoş manzaralı görüntüler kullanılarak çocuğun dikkati tarama sürecinden uzaklaştırılabilir. Ayrıca, hafif bir müzik eşliğinde tarama yapılması da çocukların sakinleşmesine yardımcı olabilir. 
 6. Özel gereksinimli bireylere uygulama yöntemleri arasında sedasyon anestezisi altında çekimler güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

3 Tesla MR’ın Uygulama Süreci Nasıldır?

 • İşlem öncesi hastanın üzerinde kolye, küpe, saat, yüzük gibi hiçbir metal bulunmamalıdır. Ekip tarafından hastadan öncelikle üzerindeki tüm metalleri çıkarması istenir.
 • Hasta MR cihazına uzanır ve görüntüleme yapılacak bölgeye göre yatış pozisyonu ekip tarafından hastaya gösterilir.
 • Hasta işlem sırasında gerekli uyarıları kulağına takılan kulaklık vasıtasıyla duyar ve gerçekleştirir. Kulaklık aynı zamanda hastanın cihazın sesinden daha az etkilenmesine de olanak tanımaktadır.
 • Hastanın elinde, herhangi bir problem ihtimaline karşı ekibi hızlıca çağırabilmesi için bir buton bulunmaktadır.
 • Çekim süresi, görüntülenecek bölgeye ve hastalık türüne göre değişmektedir.

3 Tesla MR’ın Uygulama Alanları Nelerdir?

3 Tesla MR, vücudun farklı bölgelerindeki organ ve sistemlerin görüntülenmesinde uygulanabilmektedir. Beyin tümörü, epilepsi, omurilik hastalıkları, migren gibi nörolojik rahatsızlıklar, kulak rahatsızlıkları, çene problemleri, omurga hastalıkları, prostat hastalıkları, meme hastalıkları, omuz ve diz gibi eklem ve bağ doku görüntülemelerinin yanında kemiklerle ilgili birçok sorunun tespitinde, kalbi besleyen koroner damarların görüntülenmesi ve tüm vücut görüntülemede 3 Tesla MR’a başvurulmaktadır.

Ne Zaman, Neden İstenir?

Diğer radyolojik modalitelerin tanıda yetersiz kaldığı durumlarda veya hastanın klinik durumunun açıklanamadığı bulguların varlığında, hastalıkların teşhis edilmesinde başrol oynayan ileri radyolojik tetkiklerden biri olan MR istenir.
MR, direkt grafilerde gösterilemeyen beyin gibi birçok organın değerlendirilmesinde de ilk istenen tetkikler arasında yer alıyor. Bilgisayarlı Tomografi kemik yapıları değerlendirmede, MRG ise yumuşak dokuları göstermede daha başarılı görüntüler vermektedir.

 • İleri Görüntü Teknikleri
 • İleri MR görüntülemeleri
 • Sanal kolonoskopi
 • MRG-enterografi
 • Multiparametrik prostat MRG
 • MR-fistülografi
 • Fonksiyonel MR
 • MR spektroskopi (Multivoksel, single voksel ve 3D voksel)
 • Difüzyon tensör görüntüleme (DTI)
 • MR perfüzyon
 • MR sisternografi
 • MR artroskopi,
 • Kartilaj T2 mapping görüntüleme tetkikleri

NP İSTANBUL Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde ayrıca en son teknolojik bilgisayar programları sayesinde renkli haritalandırma ve değişik açılardan inceleme yapılabilmektedir.

3 Tesla MR yüksek manyetik alan etkisi yarattığı için kalp pili ve bazı özel protez takılı hastalar için uygun görülmemektedir. Ancak MR uyumlu protez takılı hastalar için sorun olmamaktadır.
Hayır yoktur. Bu sayede kanserin evrelendirilmesinde de kullanılabilmektedir.
Hayır, 3 Tesla MR kapalı bir cihazdır ancak yeterli genişlik düzeyi ve konforu sayesinde bu cihaza hastalar rahatlıkla girebilmektedir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217