Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerimizde, kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hastalıklar son teknoloji cihazlar kullanılarak, uzman hekimlerimiz tarafından tedavi edilmektedir. Yaralanmalardan ve kazalardan oluşan vücut hasarlarının ise cerrahi müdahalelerle düzeltilmesi sağlanmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerimiz, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi diğer branşlar ile bağlantılı bir şekilde çalışmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü; kas ve iskelet sisteminin, travmatik, doğuştan veya sonradan gelişen şekil bozuklukları ile ilgili hizmet verir. Ortopediyi insan vücudunun özellikle mekanik fonksiyonları ile uğraşan bir tıp dalı olarak da tarif etmek mümkündür.
Ortopedide son yıllarda gelişen alt dallar ile vücudun belirli kısımları alt başlıklar altında daha detaylı incelenmeye ve tedavi edilmeye başlanmıştır. Burada adı geçen şekil bozuklukları, hareket sistemiyle yani gövde ve uzuvlarla ilgili şekil bozukluklarıdır. Buna karşılık yüz, kafa ve iç organlara ait şekil bozuklukları, bu tıp dalının çalışma alanının dışında kalır. Teknolojinin ve bilimin ışığında en hızlı ilerleyen dallar arasında yer almaktadır.
Kas ve iskelet sisteminde, doğumla oluşan ve sonradan görülen tüm hastalıkları tedavi eden bölümdür. Hastalar, hastalıkları ve tedavi planları ile ilgili alanında uzman olan doktorlarımız tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.
Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüzde, yeni nesil cihazları da kullanarak hastalarımıza 360 derece tedavi olanağı sağlanmaktadır.
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümlerimizde, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıklar son teknoloji cihazlar kullanılarak, uzman hekimlerimiz tarafından tedavi ediliyor. Yaralanmalardan ve kazalardan oluşan vücut hasarları ise cerrahi müdahalelerle düzeltilebiliyor.
Kollar, bacaklar, omurga ve leğen kemiği bölgeleri veya diğer bir deyişle kafa kaidesinden tırnak ucuna kadar tüm eklem, kemik, kas ve bağlantılı dokular (damar, sinir, omurilik) ortopedinin alanına giriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümlerimiz, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi diğer branşlar ile koordineli bir şekilde çalışıyor. Hastanelerimizde deneyimli akademik kadromuz ile el cerrahisinden protez cerrahisine kadar geniş bir alanda kişiye özel tedaviler sunuyoruz.

Ortopedi ve Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

El Cerrahisi

Ciddi sabır ve özveri gerektiren, el koordinasyonu ve hassas el hareketleri gerektiren bir bölümdür. Mikroskobik damar sinir tamiri, tendon tamiri, kemik eklem restorasyonu gerektirir, el yaralanmalarıyla ilgilenmektedir. Bununla birlikte tetik parmak, polidaktili (6 parmak), syndaktili (parmakların yapışık olması), karpal tünel (sinir sıkışıklığı), CP sekeline bağlı gelişen el deformiteleri (tendon transferi) ile ilgilenmektedir.

Diz Cerrahisi, Artroplasty ve Artroskopik Uygulamalar

Diz ekleminde; menüsküs yırtığı, bağ yırtığı, kıkırdak hasarı, eklem daralması, osteoartrit gibi yaygın olan rahatsızlıklarda kapalı (artroskopik) ya da açık cerrahi (diz protezi) gibi tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Ayak Bilek Cerrahisi ve Artrosopik Cerrahi

Artroskopi, menisküs yırtıklarının tedavisinde, erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde (özel durumlarda ve mekanik belirtilerle beraber ise), eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında, ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında, dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında, diz kapağı kemiğinin sorunlarında, eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde ve eklem içerisi kırıkların tedavisinde uygulanabilir.

Omuz Cerrahisi, Artroplasty Artropskopi ve Dirsek Cerrahisi

Omuz eklem çıkığı, SLAP lezyonu (Biceps tendon hasarı), Impingement (Kemik uzamasına bağlı sıkışıklık ve ağrı), Donuk omuz (Frozen shoulder), Tenisçi dirseği, Radius başı çıkığı gibi hastalıkların artroskopik (kapalı) veya açık cerrahi ile tedavisiyle ilgilenir.

Kalça Cerrahisi

Doğumsal kalça çıkığı, Impingement, (Kemik sıkışıklığı), Labral defekt, Osteokonfral defekt, Osteoartrit (Kireçlenme) gibi hastalıkların açık cerrahi veya kapalı (artroskopik) cerrahi ile tedavisiyle ilgilenir.

Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji

16 yaş altı çocuklarda görülen doğuştan deformiteler, yürüme bozuklukları, kısalıklar, omurga ve eklem rahatsızlıkları, ayak sorunları ( çarpık ayak ) sorunlarının tedavisi yapılmaktadır. Doğumsal Sakatlıklar, Kalça Çıkığı, Talipes Pes Eqinovarus, Skolyoz, Tortikollis gibi rahatsızlıklara bakılmaktadır.

Spor Travmatoloji

Spor yaralanmaları günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle spor yaralanmaları, profesyonel olarak sporla uğraşan insanlarda görülmektir. Bu yaralanmalar tedavi edilmezse, ileriki dönemlerde kişinin kariyer hayatını etkileyebilecek noktalara varabilir. Günlük hayattaki spor yaralanmalarının oluşmasındaki temel nedeni spora başlamadan önce yeterince hazırlık yapılmamış olmasından kaynaklanır. Sportif travmanın oluştuğu bölgeler genellikle kalça ve kasık bölgesi, ayak uyluk bölgesi, ayak bileği, omurga-dirsek eklemi, omuz eklemi, el bileği ve elde görülmektedir.

Ayak Şekil Bozuklukları

Yaşamımız boyunca vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızda zamanla bazı faktörlerin etkisiyle birtakım şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Öğüt ayak şekil bozuklukları (deformite) sıklıkla rastlanan bir durumdur; dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak şekil bozukluğu oluşumunu hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle halk arasında başparmak kemik çıkıntısı olarak da bilinen Halluks Valgus, düztabanlık, eski kırıklar ve bazı romatizmal hastalıklara bağlı nedenlerle ortaya çıkabilen ayak şekil bozuklukları sıkça rastlanan durumlar arasındadır. Ayak deformitesi uzmanlar tarafından yapılan doğru cerrahi müdahale ile rahatlıkla düzeltilmektedir. Hastalar operasyon sonrası günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatları ve Bacak Eşitsizlikleri

Bir uzvu uzatırken sadece kemikler değil; beraberinde damarlar, lenf yolları, sinirler, kaslar yani özetle kemik ve yumuşak dokuların tamamını uzatabildiğimiz bir tedavi seçeneğidir. Boy uzatma ameliyatları bütün uygulamaların içinde yüzde 10’ luk bir kısmı oluşturmaktadır. Geri kalanı ise kaza sonrası oluşan kısalıklar, kaynamayan kırıklar, bacak ve kol eğrilikleri, bir bacağın diğerine göre değişik nedenlerle kısa kalması gibi durumlarda uygulanıyor. Bazen de kemik iltihabında, iltihaplı bölümü çıkartarak kemik nakli yapılır. Bu işlemde de diğer uygulamalardan faydalanılmaktadır.

Sizi Arayalım