0216 633 0 633 Randevu Al

Ortopedi ve Travmatoloji


Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü; kas ve iskelet sisteminin, travmatik, doğuştan veya sonradan gelişen şekil bozuklukları ile ilgili hizmet verir.

Ortopediyi insan vücudunun özellikle mekanik fonksiyonları ile uğraşan bir tıp dalı olarak da tarif etmek mümkündür.

Ortopedide son yıllarda gelişen alt dallar ile vücudun belirli kısımları alt başlıklar altında daha detaylı incelenmeye ve tedavi edilmeye başlanmıştır. Burada adı geçen şekil bozuklukları, hareket sistemiyle yani gövde ve uzuvlarla ilgili şekil bozukluklarıdır. Buna karşılık yüz, kafa ve iç organlara ait şekil bozuklukları, bu tıp dalının çalışma alanının dışında kalır. Teknolojinin ve bilimin ışığında en hızlı ilerleyen dallar arasında yer almaktadır.

Kas ve iskelet sisteminde, doğumla oluşan ve sonradan görülen tüm hastalıkları tedavi eden bölümdür. Hastalar, hastalıkları ve tedavi planları ile ilgili alanında uzman olan doktorlarımız tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.
Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüzde ,yeni nesil cihazları da kullanarak hastalarımıza 360 derece tedavi olanağı sağlanmaktadır.

Alt Dalları;

Sık karşılaşılan yaralamalarda yeni nesil teknolojinin sağladığı olanakları kullanılarak hızlı ve en iyi sonucun alınması mümkündür. Kısaca bu cerrahi operasyonların teknikleri şunlardır, • Kemik Uyarıcıları, • Fonksiyonel Tespit Tekniği, • Radikal Büyük Cerrahiler, • Artroskopik Cerrahi ile Yapılan Operasyonlar, • Kapalı inramedüller (Çivileme) Tekniği,
Kronik yara, geç ya da güç iyileşen ya da iyileşmeyen tüm yaralara verilen isimdir. Bir yara tedaviye rağmen 4-6 hafta içinde iyileşmiyorsa bu ismi alır. Altta yatan hastalıklar; diyabet, damar tıkanıklığı, yatak bası yaralarıdır.Eşlik eden faktörler ise obezite,sigara kullanımı,genel durum bozukluğu,ileri yaş, kanser, kullanılan bazı ilaçlardır. Ayrıca uygun olmayan ayakkabı ve ayak şekil bozukluğu artırıcı nedenlerdir. Detaylı Bilgi İçin: https://npistanbul.com/kronik-yara-tedavisi-nasil-yapilir
Ufak bir düşme, sendeleme hatta evde yaşanılan basit burkulmalar bile büyük problemlere yol açabilir. Kimi zaman önemsemediğimiz bir yaralanmanın altından el, bilek kırıkları çıkabilir. Özellikle el bileğinde yoğunlaşan yaralayıcı kuvvetler bu bölgede genellikle şişmeye ve ağrıya neden olur. Bazen de el ve el bileğinin doğal şeklinde bozulmalar “Çatal Sırtı Deformitesi” gelişebilir ki bu kemiksel yaralanmanın en temel bulgusudur. Hastanemizde , probleme yönelik çeşitli bulguların tespiti ve tedavisi yapılmaktadır. El Bileğinde Ulnar Sinir Kompresyonu Tetik Parmak, Dupuytren Kontraktürü, Sudeck Atrofisi,Raynaud Hastalığı Artritler, Romatoid Artrit, Karpal Tünel Sendromu, Psöriatik Artrit, Ankilozan Spondilit, Hipertrofik Osteoartropati, Gangliyon Kistleri tedavi edilmektedir.
Diz protezi; kireçlenme olarak tabir ettiğimiz hastalıklardan sonra, kişinin dizine takılan kişinin dizinin yerini alan vücutla biyouyumluluğu bulunan metalden yapılan materyaldir. Detayli Bilgi İçin: https://npistanbul.com/diz-protezi

Kalça protezi; kalça ekleminin fonksiyon göremediği durumlarda kullanılan ve kalça ekleminin yerini alan vücuda uyumlu metalden üretilmiş platindir. Detayli Bilgi İçin: https://npistanbul.com/kalca-protezi-nedir

Artroskopi, menisküs yırtıklarının tedavisinde, erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde (özel durumlarda ve mekanik belirtilerle beraber ise), eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında, ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında, dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında, diz kapağı kemiğinin sorunlarında, eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde ve eklem içerisi kırıkların tedavisinde uygulanabilir. Kalça protezleri, diz protezleri, omuz protezleri, dirsek protezi, El Protezleri, El Bileği Protezleri, Ayak Bileği Protezleri yapılmaktadır. Kalça protezleri, diz protezleri hakkında detayli bilgi için : https://npistanbul.com/kalca-protezi-nedirr ve https://npistanbul.com/diz-protezi sayfalarımızı ziyaret ediniz.

Spor yaralanmaları günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle spor yaralanmaları , profesyonel olarak sporla uğraşan insanlarda görülmektir. Bu yaralanmalar tedavi edilmezse, ileriki dönemlerde kişinin kariyer hayatını etkileyebilecek noktalara varabilir. Günlük hayattaki spor yaralanmalarının oluşmasındaki temel neden , spora başlamadan önce yeterince hazırlık yapılmamış olmasından kaynaklanır. Sportif travmanın oluştuğu bölgeler genellikle kalça ve kasık bölgesi, ayak uyluk bölgesi, ayak bileği, omurga-dirsek eklemi, omuz eklemi, el bileği ve elde görülmektedir
16 yaş altı çocuklarda görülen doğuştan deformiteler, yürüme bozuklukları, kısalıklar, omurga ve eklem rahatsızlıkları, ayak sorunları ( çarpık ayak ) sorunlarının tedavisi yapılmaktadır. Doğumsal Sakatlıklar, Kalça Çıkığı, Talipes Pes Eqinovarus, Skolyoz, Tortikollis gibi rahatsızlıklara bakılmaktadır.
Ortopedi ve Travmatolojide yumuşak doku ve kemikte görülebilen tümörler bölgesine göre cerrahi olarak çıkartılabilmekte ve arkasından radyoterapi-kemoterapi ile birlikte tedavi başarı ile tamamlanabilmektedir.
Yaşamımız boyunca vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızda zamanla bazı faktörlerin etkisiyle birtakım şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayak şekil bozuklukları (deformite) sıklıkla rastlanan bir durumdur; dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak şekil bozukluğu oluşumunu hızlandırdığı gözlemlenmiştir.
Özellikle halk arasında başparmak kemik çıkıntısı olarak da bilinen Halluks Valgus, düztabanlık, eski kırıklar ve bazı romatizmal hastalıklara bağlı nedenlerle ortaya çıkabilen ayak şekil bozuklukları sıkça rastlanan durumlar arasındadır. Ayak deformitesi uzmanlar tarafından yapılan doğru cerrahi müdahale ile rahatlıkla düzeltilmektedir. Hastalar operasyon sonrası günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.

Kireçlenme genellikle dizlerde kendini göstermektedir ve hastanın hareket kabiliyetini sınırlamaktadır. Bu yüzden hasta ağrılı bir süreç geçirmekte ve tedavi edilmediği takdirde de yaşam kalitesini etkilemektedir. 

Dizler diğer eklemlere göre en fazla yüke maruz kalan bölgedir. Dizleri aşırı zorlamak kıkırdak dokusunda hasara , menisküste yırtılmaya, bağlarda kopmaya yol açmaktadır. Bu şekilde dizin sağlığını bozmakta ve doğal yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Menisküs yırtığı belirtileri ; dizde ağrı, takılma, merdiven inerken ağrı, çömelip kalkmada ağrı, bazen de kilitlenmeler şeklinde karşımıza çıkabilir. Menisküs yırtığı tanısı ortopedi doktorunun muayenesi ve sonrasında çekilen Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile konur. Menisküs yırtıklarının tedavisinde ,modern bir tedavi yöntemi olan artroskopi uygulanmaktadır.
Osteomyelit ortopedinin en kronik rahatsızları içerisinde yer almaktadır. Tedavisinde kişiye özel uygulamalar yapılması ön plana çıkmaktadır. Hastalara yeterli cerrahi ve medical tedavi verilerek başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.
Bir uzvu uzatırken sadece kemikler değil; beraberinde damarlar, lenf yolları, sinirler, kaslar yani özetle kemik ve yumuşak dokuların tamamını uzatabildiğimiz bir tedavi seçeneğidir. Boy uzatma ameliyatları bütün uygulamaların içinde yüzde 10’ luk bir kısmı oluşturmaktadır. Geri kalanı ise kaza sonrası oluşan kısalıklar, kaynamayan kırıklar, bacak ve kol eğrilikleri, bir bacağın diğerine göre değişik nedenlerle kısa kalması gibi durumlarda uygulanıyor. Bazen de kemik iltihabında, iltihaplı bölümü çıkartarak kemik nakli yapılır. Bu işlemde de diğer uygulamalardan faydalanılmaktadır. Detaylı Bilgi için https://npistanbul.com/ortopedi/boy-uzatma-ameliyati-nedirr sayfasını ziyaret ediniz.

Elimizi uzayda konumlandırmamıza yardımcı olan omuz ve dirsek eklemlerinin sorunları günümüzde giderek artmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte artan hareket düzeyi ve beklentisi, giderek artan sportif aktiviteler, günlük işlerde yada iş sırasında aşırı kullanım ve travma bu artisın nedenleri arasında sayılabilir. Omuz sorunlarının başlıca belirtileri uykudan uyandıran gece ağrıları, omuzun üzerine yatamama, raf gibi yüksek bir yere elin ulaşamaması, basit günlük işlerde bile giderek artan zayıflık ve hareket kısıtlılığı, yük taşımada ağrı ve zorluktur. Omuz ağrısı ve hareket kısıtlığının en sık görülen nedeni omuz sıkışması ve ilerleyen dönemlerde omuzda yırtıktır.

Tüm ortopedik sorunlarda olduğu gibi ilk tedavi yaklaşımı fizik tedavi olsa da şikayet yaratan omuz yırtıklarının önemli bir kısmı artroskopik yani kapalı olarak eklemin monitor ile içi görüntülenerek birtakım cerrahi aletler yardımı ile dikilerek tedavi edilmektedir. Merkezimizde bahsedilen omuz sorunları (sıkışma, yırtık, donuk omuz vb) tamamıyla kapalı yöntemle tedavi edilmekte ve kısa sürede hastalarımız kendi ev hayatlarına ve gündelik işlerine geri döndürülebilmektedirler.

Omuzda kireçlenme omuz ekleminin tedavi gerektiren önemli bir sorunudur. Kalça ve diz eklemi gibi diğer büyük eklemlerde olduğu gibi omuz kireçlenmesi istirahatte bile şiddetli ağrı ve ileri derecede hareket kısıtlığı ile kendini gösterir. Kireçlenmenin nedeni travma yada romatizmal hastalıklar olsa da kireçlenme çoğu zaman kendiliğinden yani sebepsiz gelişmektedir.

Günlük yaşam kalitesini (gece dahil) ! önemli derecede düşüren omuz kireçlenmesi merkezimizde omuz ekleminin çoğu zaman her iki tarafının da cerrahi protezler ile değiştirilmesi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Omuz protezi uygulanan hastalarımızın en önemli kazancı ağrılarının ortadan kalkması ve omuz hareketlerinin makul ölçülerde geri kazanılmasıdır.

Şeker hastalarında sinir ve damar yapılarının bozulmasına bağlı olarak travma ve yaralanmalar sonucunda oluşan yaranın enfekte olması diyabet yaralarıdır.

Detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/diyabet-yaralari