Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Diz Protezi

  Diz Protezi Nedir?

  Diz protezi; kireçlenme olarak tabir ettiğimiz hastalıklardan sonra, kişinin dizine takılan kişinin dizinin yerini alan vücutla biyouyumluluğu bulunan metalden yapılan materyaldir.

  Diz Protezi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Diz ekleminin kireçlenmesini klinik ve radyolojik olarak sınıflara ayırmaktayız. Grade 1-2-3-4 genellikle 1-2. Seviyede olanlara ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi cerrahi dışı yöntemler yeterli olurken, 3-4. Seviyede olan yani ilerlemiş kireçlenmelerde cerrahi dışı yöntemler yeterli olamamaktadır. Yaşı ve kireçlenmesi ileri düzeyde olan hastalara genellikle diz protezi uygulamaktayız. Diz protezi diz ekleminin artık fonksiyon gösteremeyeceği durumlarda hastanın mevcut diziyle günlük hayatını idame ettiremeyeceğinin anlaşılması üzerine diz protezi yapılabilir.

  Diz Protezi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Diz protezi hastanın dizlerinden duyduğu ağrı artık katlanılmaz seviyeye geldiğinde yapılmalıdır. Kişi artık dizlerini bükemez ve açıp-kapatamaz hale geldiğinde, hekimde muayenesinde bu bulguları belirleyip fizik tedavi ve ilaç tedavisi de fayda getirmezse cerrahi olarak diz protezi olmaktan başka bir çözüm yolu kalmamıştır.

  Diz protezi uygulandıktan sonra kişi hayatına nasıl devam etmelidir?

  Diz protezi ameliyatı yapıldıktan sonra kişi artık yapay bir diz eklemiyle hayatına devam etmek zorundadır. Diz protezinin uzun ömürlü olabilmesi için;

  • Hasta; yüksekten atlama, düşme gibi riskli hareketlerden kaçınmalı,
  • Protezinin ömrünü kısaltıcı hareketlerden uzak durmalı,
  • Ameliyat sonrasında düzenli kontrollerini yaptırmalıdır.

  Diz Protezinden Beklenti Ne Olmalıdır?

  Diz protezi, teknolojisi endüstrinin ilerlemesiyle uzun ömürlü ve vücut anatomisine en uygun hale getirilmiştir. Fakat unutulmamalıdır ki diz protezi vücudumuza uyumlu hale getirilmiş metalden yapılmış platinlerdir. Ve hiçbir zaman gerçek eklemin yerini alamazlar. Diz protezi yapılan hastanın beklentisi günlük hayatını ağrısız bir biçimde idame ettirmek olmalıdır.

  Diz Protezinin Alternatifi Var Mıdır?

  Dünyada kıkırdak üretimi üzerine birçok çalışma yapılmaktadır. Diz protezi kıkırdağın tamamen tahrip olduğu durumda yapıldığı için yeni kıkırdak üretilmedik sürece alternatifi maalesef  günümüzde bulunmamaktadır. Fakat erken başlangıçlı kireçlenmelerde Prp , hyalüronik asit enjekyonu gibi yöntemler alternatif olarak kullanılmaktadır. Tüm bu saydığımız tedaviler başarıyla kliniğimizde uygulanabilmektedir.

  Diz Ağrısı ve Fonksiyon Kayıplarının Nedenleri Nelerdir?

  Diz; vücudumuzun en fazla yük taşıyan eklemidir. Ayakta dururken ,yürürken, koşarken kısacası çoğu hareketimizde yıpranmaya en açık eklemimizdir. Diz ağrısı saydığımız etkilerle yıpranan eklemin verdiği bir reaksiyondur. Artık normal fonksiyonunu göremeyen eklem hareket esnasında ağrımaya başlar çünkü normal eklem açıklığını yitirmiştir ve fonksiyon kaybına uğramıştır. Başlıca yanlış yapılan hareketler; spor esnasında yanlış yük uygulama ve günlük aktivitelerimizi yaparken yıpranma olarak sayılabilir. Genetik olarak yıpranmaya meyil olabileceği gibi kemik erimesi (Osteoporoz) ve bazı eklem hastalıkları sonucunda da fonksiyon kaybı oluşabilir.

  Diz Protezi Uygulanan Hastalarda Karşılaşılabilen Sorunlar Nelerdir ?

  Ülkemizde yılda 70000 diz protezi uygulanıyor. Bunların %90 hastada yaşam kalitesi artıp şikâyetleri azalmaktadır. özellikle diz protez uygulanan hastaların bir kısmında ( ) çeşitli şikayetler olmaktadır.

  Bu hastalarda şikayet kaynağı, yetersiz kas gücü, enfeksiyon, DVT (damarlarda pıhtı) protez gevşemesi, osteoliz (konulan protez çevresi kemik aşınma) implant kırılmasına bağlı yada metal alerjisi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

  Şikâyetleri geçmeyen bu hastalar en kısa sürede ameliyatlarını yapan doktora başvurmalıdır. Kolayca çözümlenebilir bir problem sıkıntı büyümeden çözümlenebilir.

   Ancak eğer ulaşamıyorlarsa hastanemizde multidisipliner olarak bu hastalar yatırılıp incelenmekte ve gerekli tedaviler düzenlenmektedir. Gerekli fizik tedavi ve ilaç tedavileri yapılmaktadır. Problemi ileri seviyede olanlarda ise tek ve iki aşamalı revizyon ameliyatları yapılmaktadır.

   

  Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Ortopedi

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217