ONLINE RANDEVU
Covid-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Ameliyathaneler

Ameliyathane Donanımımız:

Hastanemizde; robotik cerrahiden anevrizma cerrahisine, Parkinson ve Epilepsi ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmetin verilebileceği, Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımı bulunan bir altyapı oluşturuldu.

Biri 1A diğeri 1B olmak üzere 2 laminar flow üniteli ameliyat salonu ve 16 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Yoğun bakım biriminde Seviye 3’e kadar tüm seviyelerdeki yoğun bakım hastalarına tam teşekküllü hizmet verilebilmektedir.

Bağımsız akredite kuruluş tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımıyla ve cerrahi operasyonları asiste eden üstün teknolojik alt yapımızla hizmetinize hazırız.

Ameliyathane donanımımızın hekim ve hastalara sağladığı avantajlar:

 1. Enfeksiyondan Korunma: Riskli alanlarımızda oluşturduğumuz TS EN-ISO 14644 standardına uygun hijyenik havalandırma, kontrollü geçiş alanları, cerrahi ekipman takip sistemleriyle sterilizasyon güvenliği en üst seviyeye yükseltilmiştir.
 2. Cerrahi başarı:  Bilgisayar destekli navigasyon sistemlerinden yararlanarak uyguladığımız cerrahi girişimler sırasında, 3 boyutlu olarak kitlenin tüm sınırları ve komşu dokularla olan ilişkisini net olarak saptayarak hem kitleye ulaşmak için gerekli cerrahi kesi en doğru yerden yapılır hem de ameliyat sırasında   hedeflenen lezyona büyük doğruluk derecesiyle (1 mm hassasiyetle) yaklaşılır ve ameliyatta sağlıklı dokuda oluşabilecek zarar en aza düşürülür. Eğer biopsi amaçlı bir cerrahi girişim yapılacaksa, navigasyon sistemimiz kitlenin tam içine girmemiz için gerekli hesaplamaları yapar ve kitleye en kısa ve en az hasarla ulaşmamızı sağlar.
 3. Ameliyat sırasında 3D görüntüleme: Yapılan ameliyatın başarısını, ameliyathanede kullandığımız çok boyutlu görüntüleme cihazlarımızla da doğrulayarak ikinci ameliyat gereksinimini en aza indirme olanağı sunuyoruz.
 4. Beyin uyarım tedavileri (Derin Beyin Stimülasyonu-DBS): Parkinsonda, yürüme bozukluklarında ve diğer bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda beynin hastalıkla ilgili bölgesine yapılan  uygulamalarla hastanın normal hayatına devam edebilmesini sağlayan tedavi olanakları sunulmaktadır.
 5. Anestezi güvenliği: Hastalarımızın en çok endişe duyduğu parametrelerden birisi de anestezinin güvenli şekilde uygulanmasıdır. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ameliyathanesinde End-Tidal Control ve ecoFLOW teknolojilerine sahip olan anestezi cihazlarımız, hasta oksijenasyonunun güvenli şekilde optimize edilmesi ve çok düşük (hipoksik) ya da gereğinden fazla anestezik gaz akışının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Atık gaz ve anestezik madde kullanımını azaltarak ameliyat güvenliğini arttırmasının yanı sıra yapılan düzenlemelerle ameliyatın her aşamasında anestezi ve ağrı derinliğini ölçebilmekte ve tedavi edebilmekteyiz.
 6. Otomatik kayıt sistemi: Bu sistem sayesinde ameliyathanede manuel kayıt tutulmasına gerek kalmadan hastaya ait tüm veriler otomatik olarak hasta dosyalarına geçmekte ve yetkili personelimiz monitörlerden temin edilen kayıtlara ulaşabilmektedir. Böylece hekimlerimizin hastane dışından da hastanın takibini yapabilmeleri sağlanmıştır.
 7. Cerrahi alet takip sistemi:  Bu sistem ile tüm cerrahi aletlerimizin işaretlenmesi sağlanarak hem süreçlerin takibi hem de infeksiyon olasılığını sorgulamak adına veri tabanı kaydı ve sterilizasyon hizmetlerinin izlenebilmesiyle hasta güvenliği üst düzeye taşınır.
 8. Dijital Ameliyathane Sistemi: Ameliyathanemizde HL7 protokolü ile, PACS (Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi), hastane bilgi sistemi (HIS), Laboratuvar bilgi sistemlerine direkt entegrasyon, ameliyathane içerisindeki kamera özelliğine sahip tüm medikal cihazlardan kayıt alabilme (güvenlik kameraları dahil), kayıt altına alınmış ameliyat video görüntülerinin yönetimi, videoların PACS sunucusuna ve kendine özel bir sunucuya gönderilip, arşivlenmesi, telekonferans, video streaming (medikal düzeyde) ve en önemlisi, cerrahını tanıyan ve ona yardımcı olan akıllı bir ameliyathane için tüm gerekli donanım ve yazılımı bünyesinde bulunduran merkezi bir entegre sistem oluşturduk.
 9. Videokonferans sistemi: Bu teknoloji ile cerrahların uzaktan yüz yüze iletişim kurmalarını sağlayarak, konusunda yetkin bir ya da daha fazla sayıda cerrahı operasyona dahil edilebilmektedir.
 10. Bilgi işlem: Hastanemizde merkezileştirilmiş bir sistem bulunmaktadır. Binanın iklimlendirmesinden elektrik aksamlarına kadar içerdeki yaşam şartına göre basıncına kadar değiştirilebilen bir ameliyathane kurulmuştur. Ameliyathane içindeki iklimlendirme ve basınç, ameliyatın ihtiyacına göre değiştirilebilmektedir.
 11. Bilgi güvenliği: Hasta mahremiyeti açısından kabul görmüş, hasta bilgilerini yazılımsal ve donanımsal koruma altına alan bir teknoloji kullanılmaktadır. Tüm bilgi sisteme girildiği anda yetkili herkesin elinde olabilmektedir. Bu sistem; Hastanemizin genelinde kullanılmaktadır.
 12. Akıllı bina konsepti: Hastanemize giriş çıkış, demirbaş kontrolleri, yangın algılama sistemi akıllı bina konseptiyle tasarlanmıştır. Psikiyatri katlarında anahtar kullanılmamaktadır. Tüm kliniklerimizde kartlı geçiş sistemi uygulanarak  giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmıştır. Tüm binada IP TV sistemi mevcuttur. HD kameralı güvenlik sistemi kurulmuştur.
 13. Ameliyat sonrası Yoğun Bakım Servisi: Ameliyat sonrası bakım kalitesini en üst düzeye taşıyan ileri teknolojiyle donatılmış yoğun bakım servisimizde sağlıyoruz.

   

İleri teknoloji sistemler sayesinde ameliyat riskleri minimuma iniyor

Floresan boyama ile tümör ameliyatı yapabilen en ileri mikroskobik cerrahi kolaylığı.

Beyin cerrahisinde de; çocuk beyin cerrahisi, tümör,  anevrizma operasyonları yapılmaktadır. Bu tür ameliyatlar için O-Arm, MR, CT, navigasyon ve ICG, frame teknolojieri ilk defa hastanemizde uygulanmaktadır.

 • Otomatik skolyoz çekimi yapabilen dijital röntgenimiz sayesinde tüm omurga kısa sürede görüntülenmesi yapılabilmektedir.
 • Nöronavigasyon destekli üst düzey beyin cerrahi mikroskopu ile sodyum floresan rehberliğinde vasküler  / onkolojik cerrahi yapılabilmektedir.
 • Nöronavigasyon destekli üst düzey intra operatif, renkli doppler ultrasonografi cihazının gelişmiş görüntüleme kalitesi, hesaplama, ölçüm ve raporlama yeteneği ile cerrahi operasyonunun kontrollü bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu sistem beyin cerrahisi görüntülemesinin amiral gemisi olarak bilinmektedir.
 • Nöronavigasyon destekli 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile operasyon öncesi ve esnasındaki görüntüler, füzyon yapılarak birleştirilebilir ve böylelikle minimum kesi ile hedefe en kısa ve hızlı yoldan ulaşılabilir.
 • Ameliyat sırasında 3D görüntüleme: Yapılan ameliyatın başarısını, ameliyathanede kullandığımız çok boyutlu BT görüntüleme cihazlarımızla da doğrulayarak ikinci ameliyat gereksinimini en aza indirme avantajı sunuyoruz.
 • Cerrahi başarı:  Bilgisayar destekli navigasyon sistemlerinden yararlanarak uyguladığımız cerrahi girişimler sırasında, 3 boyutlu olarak kitlenin tüm sınırları ve komşu dokularla olan ilişkisini net olarak saptayarak hem kitleye ulaşmak için gerekli cerrahi kesi en doğru yerden yapılır hem de ameliyat sırasında   hedeflenen lezyona büyük doğruluk derecesiyle (1 mm hassasiyetle) yaklaşılır ve ameliyatta sağlıklı dokuda oluşabilecek zarar en aza düşürülür. Eğer biopsi amaçlı bir cerrahi girişim yapılacaksa, navigasyon sistemimiz kitlenin tam içine girilebilmesi için gerekli hesaplamaları yapar ve kitleye en kısa ve en az hasarla ulaşmamızı sağlar.
 • Enfeksiyondan Korunma: Riskli alanlarımızda oluşturduğumuz TS EN-ISO 14644 standardına uygun hijyenik havalandırma, kontrollü geçiş alanları, cerrahi ekipman takip sistemleriyle sterilizasyon güvenliği en üst seviyeye yükseltilmiştir.
 • Anestezi güvenliği: Hastalarımızın en çok endişe duyduğu parametrelerden birisi de anestezinin güvenli şekilde uygulanmasıdır. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ameliyathanesinde End-Tidal Control ve ecoFLOW teknolojilerine sahip olan anestezi cihazlarımız, hasta oksijenasyonunun güvenli şekilde optimize edilmesi ve çok düşük (hipoksik) ya da gereğinden fazla anestezik gaz akışının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Atık gaz ve anestezik madde kullanımını azaltarak ameliyat güvenliğini arttırmasının yanı sıra yapılan düzenlemelerle ameliyatın her aşamasında anestezi ve ağrı derinliğini ölçebilmekte ve tedavi edebilmekteyiz.

 

TIBBİ CİHAZLARIMIZ:

1A Ultra Clean (Türkiye’de ilk)
Hijyen sınıfına sahip ameliyathaneler ile sterilizasyon en üst seviyede sağlanmaktadır. (1A Ultra Clean (Türkiye’de ilk))
BT Anjiyo Özellikli 128 Kesitli
128 kesitli ve yeni nesil ‘’Bilgisayarlı Tomografi’’ cihazında geliştirilen i-dose teknolojisi ile standart tomografilere göre yaklaşık % 80 daha az radyasyona maruz kalınarak aynı görüntü kalitesinde görüntüleme yapılabiliyor. Hızlı çekim kabiliyeti sayesinde tomografi içinde kalma zamanı kısalmaktadır bu da kapalı aoklan fobisi olan hastalar için önemli bir ayırıcı özellik oluyor. (Philips / İngenuity Elite)
Nöronavigasyon (Yön Bulma Sistemi)
Yeni nesil nöronavigasyon ''yön bulma veya yönlendirme'' sistemi. Bilgisayar teknolojisinin üst düzey tasarımı olan ''nöronavigasyon'' ile beyin cerrahisinde hedeflenen lezyona büyük doğruluk derecesiyle (1 mm hassasiyetle) yaklaşılıyor ve ameliyatta sağlıklı dokuda oluşabilecek zarar en aza düşürülüyor. Bu sistemle, beyin içerisinde veya sinir ve omurilik cerrahisinde gidilecek bir hedefe x, y, z koordinatları hesaplanarak minimal bir sapmayla ulaşılarak, ameliyat başarısı artıyor, böylelikle ölüm ve sakatlanma riskleri minimal seviyeye iniyor. Nöronavigasyon sistemleri uçaklardaki otopilota benzer bir sistem olup, uçağın belirlenen bir hedefe yönelmesi veya gitmesi gibidir. Bu sistemle, beyin içerisinde gidilecek bir hedefe X, Y, Z koordinatları hesaplanarak minimal bir sapmayla ulaşılmaktadır. Ayrıca KBB cerrahi operasyonlarında çivili başlık kullanmadan operasyonu yönetmenizi sağlayarak hastaya ekstra kesi ve yara açmanızı engeller. (Medtronic / S7)
İntraoperatif Ultrason Cihazı
Üst düzey intra operatif, renkli doppler ultrasonografi cihazının gelişmiş görüntüleme kalitesi, hesaplama, ölçüm ve raporlama ile operasyonun ve doğruluğu kontrol altında tutulmaktadır. Aynı zamanda bu sistem beyin cerrahisi görüntülemesinin amiral gemisi olarak bilinmektedir Türkiye’de yalnızca seçkin ve sayılı hastanelerde bulunan bir sistemdir. (Hitachi-Aloka / Alpha 7)
Ameliyathane Telekonferans Sistemi
Yeni nesil görüntüleme ve haberleşme teknolojisiyle donatılmış ameliyathane sayesinde; HD kalitesinde ve güvenli şekilde görüntülü telekonferans yapılarak konsültasyon alınabilir, kayıt ve arşiv yapılabilir. Ameliyathane derslik, konferans salonu vs. gibi alanlara canlı yayın yapabilir. (S-Cape / Multiconsol)
Lazer Kodlu Cerrahi Alet Takip Sistemi
Bu takip sistemi ile cerrahi aletlerin sterilizasyonları % 100 kontrol altında tutulabilmektedir. (Cerrahi Alet Takip Sistemi)
Ameliyathane Medikal Kayıt Cihazı
EKG cihazı ile, uluslararası medikal görüntü standardında (DICOM) aktarımı yapabilen EKG cihazıyla çekimin ardından hastanın dosyasına dijital olarak aktarım yapılarak hızlı sonuç ve arşivleme yapılabilmektedir. (Philips / TC 20)
Vital Parametre Kayıt Sistemi
Vital parametre monitörü ile ölçüm yapılan hastanın sonuçları anında dosyasına aktarılarak doğru ölçüm zamanı ve doğru sonuç sağlanmış oluyor. (Philips / VSI 2)
Solunum Destek Cihazı
Ventilatör (solunum destek) cihazı ile hastanın standart klinik verilerinin dışında, akciğer kapasitesi ölçümleri ve spontan solunum denemeleri özelliği ile hastanın doğal solunumuna öncelik veriyorken, aynı zamanda metabolizma hızını ölçerek kalori ihtiyaçlarını otomatik olarak hesaplayabilen sistem hastanın tedavisine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Böylelikle iyileşme ve taburculuk sürecinin hızlandırılmasına önemli ölçüde katkı sağlanmış olunur. (GE / R 860)
Hasta Başı Görüntüleme Sistemleri
Hasta başı monitörü ve GE /AVANCE CS2 anestezi cihazlarımız ile, hastanın klinik verilerinin dışında, uyku derinliği, hissettiği ağrı düzeyi ve kas gücü ölçüm teknolojisiyle dengeli bir anestezi ve erken uyanmaya olanak sağlayan teknik donanımla operasyon sırasında, yoğun bakımda ve özellikle nörolojik hastaların takibine ve tedavisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. (GE / B 650)
Terapi Yapabilen Yoğun Bakım Yatağı
Yoğun bakım yataklarımız, akciğer koruyucu ve havalı yataklar olup, koltuk formuna dönebilerek hastalarımıza konforlu bir yatış süreci sağlanmıştır. (LİNET MULTİCARE)
Ağrı Derinliği Ölçebilen Anestezi Cihazı
Hastalarımızın en çok endişe duyduğu parametrelerden birisi de anestezinin güvenli şekilde uygulanmasıdır. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ameliyathanesinde End-Tidal Control ve ecoFLOW teknolojilerine sahip olan anestezi cihazlarımız, hasta oksijenasyonunun güvenli şekilde optimize edilmesi ve çok düşük (hipoksik) ya da gereğinden fazla anestezik gaz akışının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Atık gaz ve anestezik madde kullanımını azaltarak ameliyat güvenliğini arttırmasının yanı sıra yapılan düzenlemelerle ameliyatın her aşamasında anestezi ve ağrı derinliğini ölçebilmekte ve tedavi edebilmekteyiz. (Anestezi Cihazı/ GE Avance CS2)
Kablosuz Çalışabilen Mobile Dijital Röntgen
Wireless olarak haberleşebilen, kablosuz flat panel detektörü sayesinde radyoloji ünitesinin çözünürlülük kalitesinde farklı yerlerde radyografiği hizmeti verilebilmektedir. (Philips / Mobile Diagnost Opta mobile dijital röntgen)
Tümör Florasan Boyama Özellikli Cerrahi Mikroskop
Üst düzey beyin cerrahi mikroskopu ile intra operatif floresan rehberliğinde vasküler / onkolojik cerrahi mikroskop tabanlı beyin cerrahi operasyonu ile minimum hata ve minimum cerrahi kesi. Türkiye’de yalnızca seçkin ve sayılı hastanelerde bulunan bir sistemdir. (Zeiss / Pentero 900)
Üst Düzey Cerrahi Mikroskop
Üst düzey cerrahi mikroskopu rehberliğinde minimum hata ve minimum cerrahi kesi. (Zeiss Vario S88 Cerrahi Mikroskop)
Standart ve Ortapedik Çekime Uygun Dijital Röntgen
Otomatik skolyoz çekimi yapabilen dijital flat panel dedektörlü röntgenimiz sayesinde, yüksek çözünürlülükte ve minimum hata ile skolyoz ve genel radyo grafiler alınabilmektedir. (AERODR)
Defibrilator
Tüm hastanemiz AED (Automatic External Defibrillator) kolay modlu ve bifazik teknolojisini barındıran “Defibrilatörler” kullanılarak acil durumda en hızlı müdahaleyi sağlıyoruz. (Defibrilator)