Ameliyathaneler

Ameliyathanelerimiz ve Güvenli Cerrahi

NPİSTANBUL Hastanesi olarak, tüm bölümlerde modern tıbbi yetkinliği taşıyan hasta ve çalışan güvenliğini koruyan ameliyathanelerimizde hizmet vermekteyiz. 

Son teknolojik cihazlarımız ile beraber yapılmış olan yatırımlarımız çerçevesinde ameliyathanelerimize 2 ameliyathane daha ekleyerek ameliyathane sayımızı 4’e yükselttik.

İlkini 2015 yılında kurduğumuz 1A (Ultra Clean) hava kaliteli ameliyat salonumuz hala Türkiye’de ilk ve tek. 1A (Ultra Clean) hava kaliteli ameliyat salonu başta beyin cerrahi, ortopedi ve organ transplantasyonu ameliyatları için altın standarttır.

Diğeri 1B olmak üzere 2 laminar flow üniteli ameliyat salonu ve 15 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Yoğun bakım biriminde Seviye 3’e kadar tüm seviyelerdeki yoğun bakım hastalarına tam teşekküllü hizmet verilebilmektedir.

Bağımsız akredite kuruluş tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımıyla ve cerrahi operasyonları asiste eden üstün teknolojik alt yapımızla hizmetinize hazırız. NPİSTANBUL Hastanesi olarak aktif görev yatan 4 tane ameliyathanemiz bulunmaktadır.

Güvenli cerrahi operasyon işlemlerinde hastalarımızı enfeksiyonlardan korumak için ameliyat salonlarımızın hijyenik havalandırma sistemlerini ulusal ve uluslararası standartlara (SBKS, DIN 1946-4, ASHRAE 170 ANSI/ASHRAE/ASHE Standard 170, ISO 14644-4) uygun olarak tasarladık ve bağımsız akredite uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından zorlayıcı testlere tabi tutarak başarılı şekilde onay aldık. 

Ameliyat öncesi ve sırasında tüm görüntüleme sistemlerinden topladığımız görüntüleri, son teknoloji akıllı ameliyathane entegrasyon sistemlerimizdeki yüksek çözünürlüğe sahip medical grade (tıbbi sınıf) özellikli monitörlerimizde değerlendiriyor ve kullanıyoruz.

Yapılan ameliyatın başarısını, ameliyathanede kullandığımız çok boyutlu görüntüleme cihazlarımızla da doğrulayarak ikinci ameliyat gereksinimini en aza indirme olanağı sunuyoruz.

Anestezi, ameliyatın çok önemli bir parçasıdır. Atık gaz ve anestezik madde kullanımını azaltarak ameliyat güvenliğini arttırmasının yanı sıra yapılan düzenlemelerle ameliyatın her aşamasında anestezi ve ağrı derinliğini ölçebilmekte ve tedavi edebilmekteyiz. 

Güvenliğiniz için kullandığımız tüm tıbbi cihazlarımızı kendini kanıtlamış ve FDA, CE, ÜTS belgeleri bulunan son teknoloji dünya markalarından seçtik, donattık. 

Ameliyathanelerimizde bulunan merkezi arındırma sistemi, havalandırma sistemi ve kullanılmakta olan en son teknolojik aletler hastanın korunması için uygun şartlar sağlamaktadır. 

Minimal invaziv cerrahi anlayışıyla kendini kanıtlamış son teknoloji dünya markalarından oluşan mikroskobik, laparoskopik, endoskopik ve artroskopik görüntüleme sistemleriyle donatılmıştır. Bu donanımlarla ameliyatları minimum kesi ile güvenli olarak gerçekleştirebiliyor ve bu sayede hızlıca iyileşmenize yardımcı oluyoruz. 

Ameliyathane Donanımımızın Hekim ve Hastalara Sağladığı Avantajlar

Enfeksiyondan Korunma: Riskli alanlarımızda oluşturduğumuz TS EN-ISO 14644 standardına uygun hijyenik havalandırma, kontrollü geçiş alanları, cerrahi ekipman takip sistemleriyle sterilizasyon güvenliği en üst seviyeye yükseltilmiştir.

Cerrahi başarı: Bilgisayar destekli navigasyon sistemlerinden yararlanarak uyguladığımız cerrahi girişimler sırasında, 3 boyutlu olarak kitlenin tüm sınırları ve komşu dokularla olan ilişkisini net olarak saptayarak hem kitleye ulaşmak için gerekli cerrahi kesi en doğru yerden yapılır hem de ameliyat sırasında   hedeflenen lezyona büyük doğruluk derecesiyle (1 mm hassasiyetle) yaklaşılır ve ameliyatta sağlıklı dokuda oluşabilecek zarar en aza düşürülür. Eğer biopsi amaçlı bir cerrahi girişim yapılacaksa, navigasyon sistemimiz kitlenin tam içine girmemiz için gerekli hesaplamaları yapar ve kitleye en kısa ve en az hasarla ulaşmamızı sağlar.

Ameliyat sırasında 3D görüntüleme: Yapılan ameliyatın başarısını, ameliyathanede kullandığımız çok boyutlu görüntüleme cihazlarımızla da doğrulayarak ikinci ameliyat gereksinimini en aza indirme olanağı sunuyoruz.

Beyin uyarım tedavileri (Derin Beyin Stimülasyonu-DBS): Parkinsonda, yürüme bozukluklarında ve diğer bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda beynin hastalıkla ilgili bölgesine yapılan uygulamalarla hastanın normal hayatına devam edebilmesini sağlayan tedavi olanakları sunulmaktadır.

Anestezi güvenliği: Hastalarımızın en çok endişe duyduğu parametrelerden birisi de anestezinin güvenli şekilde uygulanmasıdır. NPİSTANBUL Hastanesi ameliyathanesinde End-Tidal Control ve ecoFLOW teknolojilerine sahip olan anestezi cihazlarımız, hasta oksijenasyonunun güvenli şekilde optimize edilmesi ve çok düşük (hipoksik) ya da gereğinden fazla anestezik gaz akışının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Atık gaz ve anestezik madde kullanımını azaltarak ameliyat güvenliğini arttırmasının yanı sıra yapılan düzenlemelerle ameliyatın her aşamasında anestezi ve ağrı derinliğini ölçebilmekte ve tedavi edebilmekteyiz.

Otomatik kayıt sistemi: Bu sistem sayesinde ameliyathanede manuel kayıt tutulmasına gerek kalmadan hastaya ait tüm veriler otomatik olarak hasta dosyalarına geçmekte ve yetkili personelimiz monitörlerden temin edilen kayıtlara ulaşabilmektedir. Böylece hekimlerimizin hastane dışından da hastanın takibini yapabilmeleri sağlanmıştır.

Cerrahi alet takip sistemi: Bu sistem ile tüm cerrahi aletlerimizin işaretlenmesi sağlanarak hem süreçlerin takibi hem de infeksiyon olasılığını sorgulamak adına veri tabanı kaydı ve sterilizasyon hizmetlerinin izlenebilmesiyle hasta güvenliği üst düzeye taşınır.

Dijital ameliyathane sistemi: Ameliyathanemizde HL7 protokolü ile, PACS (Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi), hastane bilgi sistemi (HIS), Laboratuvar bilgi sistemlerine direkt entegrasyon, ameliyathane içerisindeki kamera özelliğine sahip tüm medikal cihazlardan kayıt alabilme (güvenlik kameraları dahil), kayıt altına alınmış ameliyat video görüntülerinin yönetimi, videoların PACS sunucusuna ve kendine özel bir sunucuya gönderilip, arşivlenmesi, telekonferans, video streaming (medikal düzeyde) ve en önemlisi, cerrahını tanıyan ve ona yardımcı olan akıllı bir ameliyathane için tüm gerekli donanım ve yazılımı bünyesinde bulunduran merkezi bir entegre sistem oluşturduk.

Videokonferans sistemi: Bu teknoloji ile cerrahların uzaktan yüz yüze iletişim kurmalarını sağlayarak, konusunda yetkin bir ya da daha fazla sayıda cerrahı operasyona dahil edilebilmektedir.

Bilgi işlem: Hastanemizde merkezileştirilmiş bir sistem bulunmaktadır. Binanın iklimlendirmesinden elektrik aksamlarına kadar içerdeki yaşam şartına göre basıncına kadar değiştirilebilen bir ameliyathane kurulmuştur. Ameliyathane içindeki iklimlendirme ve basınç, ameliyatın ihtiyacına göre değiştirilebilmektedir.

Bilgi güvenliği: Hasta mahremiyeti açısından kabul görmüş, hasta bilgilerini yazılımsal ve donanımsal koruma altına alan bir teknoloji kullanılmaktadır. Tüm bilgi sisteme girildiği anda yetkili herkesin elinde olabilmektedir. Bu sistem; Hastanemizin genelinde kullanılmaktadır.

Akıllı bina konsepti: Hastanemize giriş çıkış, demirbaş kontrolleri, yangın algılama sistemi akıllı bina konseptiyle tasarlanmıştır. Psikiyatri katlarında anahtar kullanılmamaktadır. Tüm kliniklerimizde kartlı geçiş sistemi uygulanarak giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmıştır. Tüm binada IP TV sistemi mevcuttur. HD kameralı güvenlik sistemi kurulmuştur.

Ameliyat sonrası yoğun bakım servisi: Ameliyat sonrası bakım kalitesini en üst düzeye taşıyan ileri teknolojiyle donatılmış yoğun bakım servisimizde sağlıyoruz.

 İleri teknoloji sistemler sayesinde ameliyat riskleri minimuma iniyor. Floresan boyama ile tümör ameliyatı yapabilen en ileri mikroskobik cerrahi kolaylığı sağlanıyor.

Beyin cerrahisinde de; çocuk beyin cerrahisi, tümör, anevrizma operasyonları yapılmaktadır. Bu tür ameliyatlar için O-Arm, MR, CT, navigasyon ve ICG, frame teknolojieri ilk defa hastanemizde uygulanmaktadır.

Otomatik skolyoz çekimi yapabilen dijital röntgenimiz sayesinde tüm omurga kısa sürede görüntülenmesi yapılabilmektedir.

Nöronavigasyon destekli üst düzey intra operatif, renkli doppler ultrasonografi cihazının gelişmiş görüntüleme kalitesi, hesaplama, ölçüm ve raporlama yeteneği ile cerrahi operasyonunun kontrollü bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu sistem beyin cerrahisi görüntülemesinin amiral gemisi olarak bilinmektedir.

Nöronavigasyon destekli 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile operasyon öncesi ve esnasındaki görüntüler, füzyon yapılarak birleştirilebilir ve böylelikle minimum kesi ile hedefe en kısa ve hızlı yoldan ulaşılabilir.

Ameliyathanelerimizde Hangi Ameliyatları Uyguluyoruz?

 • Beyin Cerrahi
 • Gastroenterolojik Cerrahi
 • Genel Cerrahi
 • KBB
 • Onkolojik Cerrahi
 • Ortopedi ve Travmatoloji
 • Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Güvenli Cerrahi Nedir?

Bir ameliyatın en sağlıklı şartlarda uygulanmasına öncelik göstererek, ekip çalışmasına büyük önem veriyoruz. Ülkemizde ve dünya üzerinde ameliyat yöntemlerinin gelişim göstermesiyle güvenli cerrahi operasyon işlemleri mecburi bir durumdadır. Bundan dolayı oldukça güç ve problemli kompleks ameliyatların daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için pek çok tedbir alınması gerekmektedir. Bu durumun birçok avantajı vardır; hasta ve hekim için de cerrahi travma oranının düşmesi, daha güvenli işlemler ve daha az komplikasyona neden olur.

Güvenli Cerrahide Uygulama Alanları

Doğru olmayan yer (alan), doğru olmayan operasyon ve yanlış hasta cerrahisinden kaynaklı önemli hasta yaralanmaları ve advers reaksiyon ve sentinel olaylar hastaneler için bir kaygı kaynağı olmayı sürdürmektedir. Böyle yanlış durumlar; cerrahi/invazif işlemi gerçekleştirmekte olan ekibin üyeleri içinde etkili olmayan veya zayıf iletişimden, operasyon bölgesinin işaretlenmesine yönelik bir evrenin oluşturulmamasından ve ilerleyen sürece hasta olan kişinin dahil ettirilmesinden kaynaklanır. 

Bu durumlara ilave olarak; hastanın eksik incelenmesi, tıbbi kayıtların yeterli miktarda ele alınmaması, cerrahi ekip üyeleri içinde iletişimin kapalı olması, hatalara genellikle katkı sağlayan diğer etkenlerdir. 

Hastanemizde Dünya Sağlık Örgütü ve JCI standartları yönünde bu konu hakkında oldukça ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan bütün ameliyatlardan önce 8 ana basamaktan oluşan önemli kontroller sağlanmaktadır;

 • Hastanın kimlik bilgilerinin doğru bir şekilde belirlenmesi
 • Yer işaretleme
 • Ameliyattan önce klinik kontrol
 • Hasta sitemi
 • Ameliyathaneye hastanın teslim edilmesi
 • Anestezi klinik kontrol
 • Time Out
 • Sign Out

Time-out; operasyon başlamadan evvel, bütün ekip üyelerinin hazır bulunması ve hasta kişinin doğru kişi olup olmadığını belirlemesi, yapılacak işlemin doğruluğu ve Cerrahi/ invazif işlem alanının doğru olduğu konusunda anlaşma sağlaması ve süreci kayıt altına alması durumlarını içermektedir.

Sign-out işlemi; Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Güvenli cerrahi kontrol formunda, hasta işlemin uygulandığı kısımdan gitmeden önce uygulanmasının gerekli olduğu ifade edilen bir yöntemdir. Bu durum sırasında; kayıt altına alınan/ yazılmakta olan cerrahi işlemin adı, araç, spanç (hidrofil gaz bezi) ve iğne sayımlarının tamamlanmış olması (söz konusu ise) konusunda anlaşmaya varılıp bu aşamalar kaydedilir.

TIBBİ CİHAZLARIMIZ:

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217