Telepsikiyatri

Randevu Al

Telepsikiyatri hasta ile uzman psikiyatrist arasında aynı anda uzak mesafeden görüntülü ve sesli konuşmaya imkân tanıyan bir teknolojidir.

Telepsikiyatri teknolojisi ile hasta doktoru ile gerçekten yüz yüze konuşuyormuş gibi bir fırsata sahip olur. Telepsikiyatri psikiyatrik değerlendirme ve tedaviye imkân sağlar. Terapiler, hasta eğitimi, ilaç yönetimi telepsikiyatri sistemi sayesinde her an, her nerede olursa olsun sağlanabilir. Telepsikiyatri ile sadece bireysel terapiler değil, grup terapisi, aile terapisi gibi çeşitli terapiler de yapılabilir. Telepsikiyatri sayesinde doktor hasta ile her zaman iletişimde olma imkânını artırır. Telepsikiyatri sistemi sayesinde süreç oldukça kolaylaşır. Ayrıca psikiyatrist yaptığı bu telepsikiyatri görüşmesini kaydedip daha sonradan da isteği zaman izleyip hasta hakkında daha sağlıklı bir tanı ve tedaviyi uygulayabilir ve telepsikiyatri sürecinin yönetimini sağlayabilir.

ÖNEMLİ! Telepsikiyatri hizmeti almak isteyen kişilerin, mahremiyet ve gizlilik kuralları için mutlaka güvenilir bir kurum çatısından bu hizmeti almaları gerekmektedir.

Hasta önceden sürekli olarak düzenli bir şekilde gittiği doktordan telepsikiyatri için randevu alabilir. Ya da başka bir hekim de seçebilir. Telepsikiyatri sisteminde hasta, hekim seçmede özgürdür. Hastalar dilediği doktoru seçebilir. Hastanın telepsikiyatri görüşmesi öncesi hazırlık yapması; sürecin aksamaması ve tedavi sürecinin verimli olması açısından daha faydalı olacaktır. Eğer doktor hastaya ilaç verdiyse, hasta telepsikiyatri sırasında kullandığı ilacı doktora hatırlatabilir. Hasta doktorun verdiği ilaçtan bir fayda sağladıysa ya da ilaç yan etki yaptıysa, tam tersine ilaç hiç bir etki göstermemişse bunu doktora iletmek için önceden not alabilir. Hasta şikâyetleri arttıysa bunu telepsikiyatri sırasında doktora iletebilir. Doktora iletmek istediği bütün bu sonuçları telepsikiyatri görüşmesi sırasında unutabilir. O yüzden bunları telepsikiyatri görüşmesinden önce not alması hasta için, süreç için olumlu bir katkıdır. 

Telepsikiyatri doktor için de bir avantajdır. Doktor telepsikiyatri sisteminde hastalar ile daha verimli bir randevu sistemi kurup yönetimini sağlayabilir. Telepsikiyatri sistemi ile doktor hastasına, hastaneye veya kliniğe gerek kalmadan ulaşabilir. Hastası doktoru acil durumlarda arayabilir. Bu doktoru da rahatlatan bir durumdur. Telepsikiyatri, süreci iyileştiren bir teknolojidir. Telepsikiyatri sistemi hasta ve doktorun anlaştığı süre boyunca devam edebilir. Sürekli telepsikiyatri sistemi ile de görüşmek zorunda değillerdir. Örneğin hasta çalışan bir kişi ise doktor ile anlaşıp hafta içi telepsikiyatri yöntemini,  hafta sonunda ise direk yüz yüze görüşmeyi seçip kendi düzenini oluşturabilir. Böylelikle zaman planlaması açısından daha verimli bir süreç izlenmiş olur.

Telepsikiyatrinin Faydaları Nelerdir?

Telepsikiyatri bazı dezavantajlı niteliklere sahipken daha çok yararı olan bir sistemdir. Telepsikiyatri sisteminin seçimi doktor tarafından önerilse de tamamen hastanın istek ve arzusu dâhilinde başlatılır. Telepsikiyatri sisteminin, dezavantajlarına bakacak olursak video kayıtlarına erişim, doktor ve hastası haricinde hastanın izni olmadan bilgisayar korsanları tarafından gizlilik sınırlarının aşılması ile olabilir. Bu sebeple telepsikiyatri sistemine ait güvenlik donanımının sağlanması çok önemlidir. Bu yüzden telepsikiyatri hizmeti alacak olan kişinin o doktorun güvenilir bir kurum çatısı altında çalışıyor olmasına mutlaka dikkat etmelidir.

telepsikiyatri

ÖNEMLİ! Telepsikiyatri hizmeti almak isteyen kişilerin mahremiyet ve gizlilik kuralları için mutlaka güvenilir bir kurum çatısından bu hizmeti almaları gerekmektedir.

Telepsikiyatri sisteminin kullanımı ne kadar kolay olursa, bilgi gizliliği ile hastanın bu telepsikiyatri sistemine olan güveni ne kadar artarsa, bu telepsikiyatri sisteminin iyileşmesi için ne kadar çok çalışma sürdürülürse telepsikiyatri sistemi o kadar yaygınlaşır, hatalar ve eksikler azalır. Bu hatalar ve eksikler güvenilir bir kurumda daha az olmaktadır.

Telepsikiyatri hastalar ve doktorlar için de iyi bir sürecin kapısını aralar. Telepsikiyatrinin avantajlarına gelecek olursak öncelikle telepsikiyatri, hastanın video konferans ile ruh sağlığı hizmetlerini kolaylıkla alabildiği modern bir sistemdir.

Telepsikiyatrinin hastalara sağladığı faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Telepsikiyatri sistemi ile tedavi erişiminin iyileştirilmesi
 • Tedaviye gelme imkânı zor olan hastalara kolaylık
 • Acil bir durum olduğunda doktora gitmek yerine anında telepsikiyatri sistemi ile hizmet alabilmek
 • Telepsikiyatri teknolojisi ile hizmet gecikmelerinin azalması.
 • Hastanın devamlı kontrol altına alınması.
 • Hastanın doktora gelmek için ayırdığı zamanı ailesi ile geçirerek zaman planlamasını daha iyi ayarlayabilmesi.
 • Doktor açısından hasta takibinin kolaylaşması.
 • Hastanın uzak mesafede olan doktor randevusuna yetişebilmesi için girdiği stresten telepsikiyatri sayesinde uzak kalması.
 • Hastanın doktordan yardım aldığından telepsikiyatri sistemi sayesinde kimsenin haberinin olmaması ve böylelikle kişinin rahatlıkla tedaviye devam etmesi
 • Hastanın doktora gittiğini kimse bilmediği için, hastanın damgalamaya maruz kalmaması.
 • Telepsikiyatri sayesinde ulaşım problemlerinin olmaması.
 • Ulaşım için katlanılan maliyetin sıfırlanması.
 • Psikiyatristlerin telepsikiyatri sistemi sayesinde daha çok hasta ile iletişimde olabilmesi ve daha çok hastanın sağlığına kavuşma imkânına sahip olması.

Telepsikiyatri teknolojisini bazı hastalar tercih etmese bile çoğu hasta bu telepsikiyatri teknolojisini yukarıda açıkladığımız nedenlerden ötürü daha faydalı buluyor. Telepsikiyatri sistemini tercih etmeyen hastalar bu teknolojiye alışkın olmadıkları için kendilerini garip hissettiklerini belirtmişlerdir. Telepsikiyatri yöntemini tercih eden hastalar ise daha çok ev ortamında bu hizmeti aldıkları için tedavinin rahat bir hale dönüştüğünü ve bu durumdan memnun olduklarını dile getirmişler ve tedaviye daha çok istekli hale gelmişler. Telepsikiyatri teknolojisini tercih etmeyen hastalar alışkın olmadıkları için garipsediğinden, ilerleyen zamanlarda bu teknolojiye alışacağı için sorun ortadan kalkacaktır. Ayrıca telepsikiyatri teknolojisi sırf hasta ve psikiyatrist aynı odada gerçek anlamda olmadığı için dezavantajlı bir durum ortaya çıkarsa da bu teknolojide de gizlilik esaslı olduğu için hastalar daha rahat yaklaşmalılar.

Telepsikiyatri Nasıl Yapılır?

Öncellikle telepsikiyatri sistemi kullanılmadan önce hasta doktor ile önceden görüşme gerçekleştirebilir. Ya da telepsikiyatri sistemi için bireysel olarak randevu alabilir. Telepsikiyatri görüşmesi için hastanın uygun saatlerine göre randevu oluşturulur. Randevu saati geldiğinde video kamera sistemi ile görüşme gerçekleşir. Bunun için bağlantısı güçlü hızlı bir internet ve video kamera sistemi olması gerekir. Telepsikiyatri görüşmesi iki tarafında istediği, önceden belirlediği mekânlarda olabilir. Telepsikiyatri görüşmesinin ne zaman biteceği hasta ve psikiyatrisin ortak değerlendirmelerine göre belirlenir. Bir seans yarım saat veya 1 saat bile sürebilir. Psikiyatrist hastanın durumuna göre ilaç verebilir. Doktor hastanın e reçetesine ilacını yazdıktan sonra, hasta ilaçlarını eczaneden şifre ile beraber alabilir. Diyelim ki ilacın nasıl kullanılacağını bilmiyorsunuz, burada da tabi ki doktor ile iletişime geçebilirsiniz.  Psikiyatrist hastanın durumuna göre ilacı gerek görmeyebilir. İlaç tedavisi yerine terapiyi tercih edebilir. Telepsikiyatri ile doktor hastası için terapiye karar verirse bu sistem sayesinde terapiye başlanılabilir.

Çalışan kimseler çalıştığı kurumdan izin alamadığı için çoğu kişi tedaviye başlayamaz, başlasalar bile devam etmede güçlük yaşarlar. Kurumdan izin alsalar bile gelemediği süre zarfı için maaşı kesintiye uğrar ve hasta ekonomik kayıp içinde olur. Ya da izin alacağı kuruma izin nedenini izah etmekte çekinebilirler. Durumunu anlatsa bile insanların onu damgalamasından korkabilir. Bu yüzden telepsikiyatri hizmeti zamandan tasarruf ve kolaylık sağlamış olur.

Hasta, bir anne olabilir. Çocuklarına bakmak zorunda olan bir anne olabilir. Bu durumda olan bir anne çocuklarını güvendiği birine emanet etmede sıkıntı yaşayabilir. Randevusuna gitse bile aklı çocuklarında kalacaktır. Ya da bir engelliyi düşünün. Tedavi merkezine gelmede zorluk yaşayabilir. Başka bir yakınının yardımı olmadan tedavi merkezine gelemeyen bir hasta olabilir. Bu durumda sadece hasta değil hasta ile beraber gelen kişi de maddi manevi sıkıntıya düşer. Örnekler çoğaltılabilir. Hastalar bu tür problemler yaşayabilir. Telepsikiyatri sistemi ile bu problemler azaltılabilir. Bu sorunlar çoğaldıktan sonra hasta artık telepsikiyatri sistemine başvurabilir.   Telepsikiyatri sistemini seçtikten sonra elbette ki yaşadığı problemler azalabilir. Telepsikiyatri sistemini gerek görebilir.

Telepsikiyatri insanların sağlığına kavuşması için birçok fırsatı beraberinde getiren avantaj yaratan pratik bir sistemdir. Telepsikiyatri sisteminin daha kullanışlı hale getirilmesi için kurumuzda özel çalışmalar hala devam etmektedir. NPİSTANBUL Hastanesi psikiyatri ve psikoloji alanında yılların verdiği tecrübeyle birlikte hizmeti güvenilir ve sağlıklı bir şekilde danışanlarına sunmaktadır.  Telepsikiyatri sistemini kullanmak isteyen kişilerin güvenilir kurumdan destek almaları gerekmektedir aksi halde kişinin kendisi zarar görebilir.

Randevu Al

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217