Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Dirsek Ağrısı Nedir?

Dirsek, çok fazla kullanılan bir bölge olduğu için bu bölgenin sağlıklı olması kişinin yapacağı fiziksel aktivitelerde önemli bir rol oynamaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir sorun kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle fiziksel aktivitelerde bulunan ve fiziksel sporlarla uğraşan kişilerin bu bölgede sorun yaşama olasılıkları daha fazladır. Dirsekte oluşan ağrılar, genellikle hareketlerle direk olarak hissedilmekte ve eklemde bir kısıtlamaya neden olmaktadır. Dirsek ağrısı yaşayan kişiler, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne, ciddi durumlarda ise Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvuru yaparak tedavi olabilmektedir.

Dirsekteki şikayetlerin çoğunu dirsek etrafı ağrılar oluşturmaktadır. Bu ağrıların oluşma nedenleri arasında bölgenin çok fazla kullanılması ve yapılan fiziksel aktiviteler sırasında alınan hasar ve yaralanma yer almaktadır. Golf, tenis ve boks ile ilgilenen kişilerde daha fazla oluşmaktadır. Ayrıca; kolda bulunan kaslar, dirsek ligamentleri, tendonlar, bölgede bulunan kemikler, dirsek ağrılarının oluşumunda etkili olabilmektedir. 

Dirsek Ağrısı Neden Olur?

Bölgenin aşırı kullanımı veya zorlanmasıyla yapılan spor dallarıyla ve yapılan işlerle ilgili olabilmektedir. Dirsek ağrısı nedenleri arasında gösterilebilecek etkenler şu şekildedir:

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği): Bu ağrılar arasında en sık görülen tenisçi dirseğidir. Tenisçi dirseği, dirseğin dış bölgesinde bulunan çıkıntıda oluşan bir ağrıyla kendini belli eder. Baskı uygulandığında ya da ağırlık kaldırıldığında bölgede ağrı oluşabilir. Bu bölgede oluşan hastalığa verilen isimdir. Bölgedeki bağlantı noktasında iltihap oluşması durumunda meydana gelmektedir. Fiziksel güç ile kolların daha fazla çalıştığı tamirci, aşçı, temizlik gibi işlerde çalışan kişilerde daha fazla görülebilir. Bu sorun tenis sporu ile uğraşan kişilerde daha fazla ortaya çıktığı için bu isim verilmiştir.

Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği): Dirseğin iç kısmında bulunan kemik çıkıntısına yapışan kaslarda meydana gelen ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Daha çok beyzbol ve golf gibi spor dalı ile uğraşan kişilerde görülmektedir. Golfçüler, yaptıkları spor gereğince kollarını iç tarafa doğru hızlıca ve dairesel şekilde hareket ettirirler. Bu hareketlerin çok fazla tekrarlanması sonucu görülebilir.

Olekranon Bursiti: Dirsek bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık ve bölgede akıntı ile karakterize bir tablodur. Bu sorun günümüzde, daha çok öğrencilerde ve bilgisayar kullanımının fazla olduğu kişilerde görülmektedir. Dirseğin masaya çok fazla dayanması cilt alt dokusunun az olduğu dirsek bölgesinde dokuların zedelenmesine ve ağrılara neden olmaktadır. Eklemlerin korunmasında bursa ismi verilen keseciklerde iltihap oluşması durumunda da oluşur.

Osteoartrit (Kireçlenme): Dirsek ekleminde farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Dokulardaki esnekliğin ve bütünlüğün zarar görmesi ile birlikte kireçlenme, eklem hareketleri sırasında ağrı ve tutukluğa yol açmaktadır.

Fiziksel travmalar: Dirsek ekleminde bulunan dokularda fiziksel faktörlere bağlı hasar oluşması durumunda dirsekte ağrıya yol açmaktadır. Ayrıca, kırık, çıkık gibi sağlık sorunlarının oluşması bölgede ağrıya neden olmaktadır.

Dirsek Ağrısı Tanısı Nasıldır?

Kişilerin dirseğinde ağrı oluşması durumunda, teşhis koyulabilmesi için bir uzman tarafından muayene edilip belirli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Yapılan incelemeler ve görüntülemeler sonucunda dirsekteki ağrının neden olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan tetkikler şu şekildedir:

 • X-ray grafisi
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
 • Elektromiyografi (EMG)
 • Bursa bölgesinin sıvı biyopsisi

Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi edilmeden önce şikayeti olan kişinin alanında uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Tedavi, gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından doktorun uygulayacağı yönteme göre değişiklik gösterebilir. Uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

 • İstirahat (dinlenmek)
 • Fizik tedavi yöntemleri
 • Doktor tarafından onaylanan ilaçların kullanımı
 • Dirsek enjeksiyonları
 • Atel ya da alçı gibi yöntemler
 • Dirsek desteği sağlayan pedler
 • Buz tedavisi uygulamaları

Fizik tedavilerle yapılan egzersizler iyileşme sürecini hızlandırırken, dirsek ağrılarının da yeniden oluşmasını engellemektedir. Yapılan hareketlerle bölge üzerindeki ağrılar azalır ve eklem hareketlerinin yapılması kolaylaşır. Ayrıca bölge üzerindeki kasların da güçlenmesi sağlanmaktadır.

Dirsek ağrıları, bazı durumlarda insanın günlük yaşantısını etkileyebilecek seviyelerde olabilmektedir. Çok şiddetli ağrılarda uzman bir hekimden destek almak kişinin bu durumu uzun süre yaşamasına engel olacaktır. Evde uygulanabilecek yöntemler arasında en sık tercih edilen ve ağrının hafiflemesine yardımcı olan soğuk kompres uygulamasıdır.
Fiziksel bir darbe, dirseğin üstüne düşüp travmatik sonuçlar oluşması haricinde, ağrı yaşayan kişiler, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne giderek tedavi olabilmektedir. Ciddi darbeler sonucunda oluşan kırık, çıkık ya da bölgede bir eğrilik oluşması durumunda kişiler, Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvuru yaparak tedavi olabilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 29 Eylül 2022

Kategori: Ortopedi

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,