Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Omuz Artriti (Kireçlenme)

  Omuz artriti (kireçlenme), kişinin günlük hayat konforunu etkileyen hareket ile daha da şiddetlenen bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebilir.

  Vücudumuzun en hareketli eklemi olan omuz eklemi travma, romatizmal hastalıklar ve yaşlanmaya bağlı olarak bozularak ağrı sebebi olabilir. 

  Omuz eklemi ile ilgili sorunlarda insanlar kişisel temizliklerini yapmada, sosyal yaşantılarında ve günlük aktivitelerinde büyük zorluklar yaşayabilirler. 

  Omuzun artritinin(kireçlenmenin) en yaygın semptomu, aktivite ile şiddetlenen ve giderek kötüleşen ağrıdır.

  Omuz artrit (kireçlenme) belirtileri o bölgede şişlik ve yoğun ağrı ile kendisini belli etmektedir.

  Hareket kısıtlılığı bir başka yaygın semptomdur. Saçınızı taramak veya bir rafa ulaşmak için kolunuzu kaldırmak daha zor olabilir. Omzunuzu hareket ettirirken bir tıkırtı veya sürtünme sesi duyabilirsiniz.

  Hastalık ilerledikçe, omzun herhangi bir hareketi ağrıya neden olur. Gece ağrısı sık görülür ve uyuma güçlükleri olabilir.

  Omuz Artriti (Kireçlenme) İçin Ne Yapabiliriz?

  Diğer artrit durumlarında olduğu gibi, omuz artritinin ilk tedavisi de cerrahi dışıdır. Doktorunuz aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerebilir:

  •    Kolunuzu ani ve ters hareketlerden sakınmanız gerekir. (Yüksekteki bir cisime uzanma veya kolu arkaya doğru uzatma)

  •    Fizik tedavi kısmen ağrılarınızı azaltıp hareket açıklığınızı arttırabilir. Hareketleri doğru yapmak bu noktada önemlidir.

  •    Doktorunuz bazı ağrı kesici ilaçlar önerebilir uygun ilacı kullanmaya başlarsa ağrı biraz daha hafifleyecektir.

  •    Omuzdaki kortikosteroid enjeksiyonları bu bölgedeki yangıyı ve ağrıları önemli ölçüde azaltabilir. Ancak, bu etki genellikle geçicidir.

  •    Günde iki veya üç kez 20 ila 30 dakika boyunca yapılan soğuk kompres (buz koyma) ağrınızı azaltabilir. Bu durumda ağrı hafifler fakat bir süre sonra tekrar ağrı başlayabilir anlık rahatlama için evde yapılabilecek uygulamalardandır.

  •    Eğer romatizmal bir hastalığınız varsa bir Romatoloji uzmanına danışmanız gerekebilir.

  •    Glukozamin ve kondroitin sülfat gibi gıda takviyeleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. (Not: Artrit (kireçlenme) tedavisinde glukozamin ve kondroitin sülfat kullanımını destekleyen az miktarda bilimsel kanıt vardır)

  •    Ağrınız bu tedavilerle geçmiyorsa ve günlük hayatınızı kısıtlıyorsa ameliyat olmanız gerekir.

  •    Ameliyat kararını uzman bir hekim verir ve ona göre planlama yapılır.

   

  Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2022
  Yayınlama Tarihi: 07 Ekim 2019

  Kategori: Ortopedi

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217