Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kısmi Diz Protezi Nedir?

Kısmi diz protezi, dizin yalnızca zarar gören ve hasar alan bölgesinin değiştirildiği, sorunsuz olan kıkırdağın, menisküsün ve bağların zarar görmediği cerrahi bir müdahaledir. Dizin iç ya da dış bölümünü veya diz kapağının değiştirilmesi ile yapılmaktadır. Tam diz protezlerine oranla; iyileşme sürecinin daha hızlı olması, kişiye doğal bir his vermesi ve diz hareketlerinin rahat yapılması mümkündür.

Eklemlerde hasar oluşması, ilerleyen dönemlerde ağrılara ve hareketlerin kısıtlanmasın neden olabilir. Kısmi diz protezi işlemi genellikle orta veya ileri yaş grubu hastalara yapılmaktadır.
Diz problemleri kısmi bir bölgede olsa bile kişinin bazı hareketleri yapmasında engel olabilmektedir. Kişi, merdiven çıkarken, diz üstü oturup kalkarken şiddetli ağrılar yaşayabilmektedir. Kısmi diz protezi ameliyatı ile kişi ağrısız ve normal yaşantısına devam edebilmektedir. Diz eklemini oluşturan 3 ana bölüm bulunmaktadır. Dizin iç, dış ve diz kapağının oluşturduğu bu bölümlerde herhangi bir aşınma durumu (artroz/ osteoartrit) gelişebilmektedir. Genellikle dizin iç bölümünde artroz oluşumu daha fazla olmakta ve diğer kısımlarda daha az görülmektedir. Kişiye uygun olan protez, bölgenin röntgen görüntüleri ve MR raporlarının doktor tarafından kontrol edilmesiyle birlikte kişinin yaşına ve kilosuna göre belirlenmektedir.

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önce yapılan incelemeler sırasında kişinin hastaneye yatışı gerekmez. Ameliyat öncesi ağrıyı engelleyecek bir ilaç (anestezi) verilmektedir. İki anestezi türü bulunmaktadır. Bu müdahalede genel anestezi veya bölgesel anestezi uygulanmaktadır. Genel anestezi uygulandığında kişi baygın bir halde ağrı hissetmez. Bölgesel anestezide belin alt kısmı tamamen uyuşur ve kişiye rahatlatıcı ilaçlar da verilebilir. Müdahale esnasında dizin üzerinde yaklaşık olarak 7,5 cm ile 13 cm uzunluğunda bir kesik açılır. Sonrasında cerrah dizin eklemlerini inceler. Dizin içerisindeki hasar almış kemik ve doku çıkarılıp, yerine plastik ya da metalden yapılmış bir parça yerleştirilir. Parçan yerleştirilen bölgeye yapıştırılıp yara kapatılır.

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kişiye bu müdahalenin yapılabilmesi için, eklemlerdeki aşınma durumunun dizin yalnızca sınırlı bir kısmında olması gerekmektedir. Genellikle orta ve ileri yaş hastalara uygulanmaktadır. Kişinin dizinde bulunan bağların hasar görmemiş olması ve diz hareketlerinde kısıtlama olmaması gerekmektedir. 

Kısmi Diz Protezi Benim İçin Uygun mu?

Uygunluğu, doktor tarafından yapılacak olan muayene, röntgen görüntüleri gibi sonuçlara bağlı olarak değişmektedir. Bu tetkikler sonucu dizdeki problemin ne olduğu ve aşınma durumunun hangi bölgede ne kadar bulunduğu tespit edilmektedir. Dizin yalnızca sınır bir bölgesinde ağrı ve aşınma durumu oluşması durumunda bu müdahale uygun hale gelebilir. Ancak doktorun yapmış olduğu incelemeler üzeri uygulayacağı yönteme bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Kısmi Diz Protezi Kimler İçin Uygun Değildir?

Kısmi diz protezi uygulaması, kişiden kişiye farklılık göstermekte olup herkese uygulanabilen bir işlem değildir. Kişilerin uygunluğu, işlevsel sonuçlar ve uzun kullanım açısından çok önemlidir. Kişide fazla kilo problemi, kireçlenme durumunun dizin çoğu bölgesine yayılması, ileri derece şekil bozukluğu bulunması, eklem hareketlerinde engel bulunması gibi durumlarda bu işlem önerilmemektedir. 

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıldır?

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci çok hızlı ilerlemektedir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişiler genellikle cerrahi müdahaleden sonra 3-4 hafta içerisinde yürüteç ve destek olmadan yürüyebilir. Ameliyat sonrası fizik tedavi görülebilir. Kişi; yürüme, yüzme, bisiklete binme, tenis ve golf olmak üzere egzersiz türlerinin çoğunu yapabilmektedir. Fakat tam iyileşme görülmeden koşu yapılmamalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası aktiviteler doktor kontrolüne göre yapılmalıdır.

Yapılan müdahale ile birlikte, iyileşme durumuna ve doktorun söylemlerine bağlı olarak kişiler bazı sporları yapabilmektedir. Hastaların hepsi, bütün spor aktivitelerini gerçekleştiremese de bazı hastalar; yürüme, bisiklet yüzme, kayak, tenis ve gol gibi sporları yapabilir.
Zaman içerisinde bu müdahalenin yapılmadığı bölgelerden aşınmalar oluşabilmektedir. Çok fazla olan aşınma durumu tam diz protezine geçişi gerektirebilir.
Diğer cerrahi işlemlerde görülebildiği gibi bu müdahale sonucu da bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Anestezi ile ilgili problemler, enfeksiyon, bacakta bulunan damarlarda pıhtılaşma gibi sorunlar oluşabilir. Ancak bu durumların ortaya çıkma ihtimali düşüktür.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 28 Eylül 2022

Kategori: Ortopedi

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,