Kalça Protezi Nedir?

Kalça Protezi

Kalça protezi; kalça ekleminin fonksiyon göremediği durumlarda kullanılan ve kalça ekleminin yerini alan vücuda uyumlu metalden üretilmiş platindir.

Kalça Protezi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kalça protezi başta kireçlenme olmak üzere kalça kırıklarında ve kanser gibi durumlarda kalça ekleminin çıkarılması gereken hallerde kullanılmaktadır.

Kalça Protezi Ne zaman Yapılmalıdır?

Kalça protezi kırık olan kalçaya hemen uygulanmalıdır. Çünkü kırık durumlarında pıhtı oluşmaktadır bu da ölüm riski dahil felç gibi istenmeyen olumsuzluklara yok açmaktadır.

Kalça Protezi Uygulanan Kişi Hayatına Nasıl Devam Etmelidir?

Kalça protezi uygulandıktan sonra kişinin dikkat etmesi gereken durumlar şunlardır. 

  • Protezin belli bir ömrü olduğundan düşme çarpma gibi riskli davranışlardan kaçınması kaslarını güçlendirmesi,
  • Soğuk bölgelerde yaşamamaya dikkat etmesi,
  • En az 7-8 hafta bacak bacak üstüne atmamaya gayret etmesi,
  • Oturur pozisyondayken öne eğilip yerden bir şey almamaya dikkat etmesi,
  • Dizleri kalça hizasından yukarıya kaldırmama,
  • Dizi zorladığından dolayı alaturka tuvaleti kullanmama,
  • Oturup kalkarken öne aşırı eğilmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Riskleri Var Mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatının da bazı riskleri vardır. Anestezi uygulanan diğer ameliyatlar gibi önlem alınması gerekmektedir. Pıhtı atması bu ameliyatlarda en önemli risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden hekimin bu konuda önlemlerini önceden alıp gerekli her şeyi uygulaması gerekmektedir.

Beklenti Ne Olmalıdır?

Kalça protezi ameliyatından sonra kişileri ağrısız bir yaşam beklenmektedir. Fakat kalça ekleminin yerini alan kalça protezi asla kalça ekleminin kendisi gibi olmamaktadır. Nihayetinde metalden yapılmış platinle, gerçek eklem aynı olmamaktadır. Hastalarımızın da ameliyat olmadan önce bunları bilmeli ve hekim tarafından da hasta bu konularda bilgilendirilmelidir. Hastalar ağrıdan kurtulup yürümeye odaklanmalı beklentilerini bu seviyede tutmalıdır.

Alternatifi Var Mıdır?

Alternatifi vardır. Kireçlenme için yapılıyorsa hastaya prp gibi intrartikuler enjeksiyon alternatiflerini kliniğimizde öncelikli olarak sunulmaktadır. Çünkü hastalar protez ameliyatını olduktan sonra protezin belli bir ömrü olduğundan belirli bir süre sonra protezi değiştirmek gerekecektir dolayısıyla bu durumlarda yeni bir ameliyat ihtiyacı doğmaktadır. Genç hastalarda, protez ameliyatını kırık olan hastalar dışında tercih etmiyoruz.

 

 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217