Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hamstring Sakatlığı Nedir?

Hamstring kas gurubu yaralanmaları futbol esnasında en fazla ve devamlı yaralanan kas olarak adlandırılmaktadır. Bilhassa basketbol, futbol gibi spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Kasların gerginleşmesi ve çekmesi sonucu bir yaralanma gerçekleşip uyluk arkasında olan kasların bir ya da birden fazlasında yaşanabilir.

Hamstring kas grubu; uyluk kısmının arka tarafında bulunan Biceps Femoris, Semitendinosus ve Semimembranosus kaslarını oluşturur. Bu kaslar, uyluk bölgesinin arka kısmı kasları ya da ischiocrural kaslar şeklinde de isimlendirilir ancak genellikle bu kas grubuna hamstringler denilmektedir.
Hamstring kasları yürüme esnasında kalça bölgesinin ekstansiyonu sağlarken, aynı zamanda diz fleksiyonu yaptırır. Ayrıca bacak ve uyluk sabitlendiği zaman hamstring kasları gövdeye extansion hareketi yaptırırlar.

Hamstring Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Arka adele kısmında 1.derece yırtıklarda yalnızca bazı hareketleri yaparken ağrı gözlemlenebilir, yürüme ve gündelik işlerde arka adele kısmında ağrı yaşanmaz. Yalnızca spor yaparken ağrı oluşabilir, 2.seviye arka adele yırtıklarında ise germe, öne eğilme ve yürüyüş sırasında ağrı yaşanır.  Arka adele yırtılmasının derecesine göre semptomlar ve ağrı oluşturan hareketler değişiklik gösterir.

  • Dokunma sonucu arka adelede ağrı
  • Yürüme, ön tarafa eğilme, ayakkabı çıkarırken arka adelede ağrı
  • Arka adelede bıçak batma, gerginlik ve çekme hissi

Hamstring Kas Gurubu Yaralanma Şekilleri 

Son zamanlarda uygulanan çalışmalarda, çeşitli sporların türlü yaralanma fonksiyonları ile hamstrings kas kompleksinin çeşitli kısımlarında lezyonlara neden olduğu gözlemlenmiştir. Yüksek hızda koşu türü ve gerilme çeşidi şeklinde 2 türde yaralanma mevcuttur.
Futbol veya atletizm gibi spor dalları esnasında meydana gelen yüksek hızda koşu, biceps femoris kası yaralanmaları ile kuvvetli bir şekilde bağlantılıdır. Gerilme tipi yaralanmalar, rugby, dans ya da tekme sporlarında, sık gerilme-esneme pozisyonu sırasında meydana gelir. Genel olarak karışıktır, fakat esas olarak uyluğun arka tarafında bulunan kaslarda görülmektedir. Yaralanma fonksiyonu ile birlikte çeşitli ön görülen her bir kas içinde gelişen yaralanmanın kesin yeri de değişmektedir.
Genel olarak bir kasın yakın kesimlerinde meydana gelen hamstring grubu kas zorlanmaları, iskial tüberositasa daha yakın olduklarından dolayı oldukça sorunlu olabilirler.

Hamstring Sakatlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer spor sakatlanmalarındaki gibi dinlenme, buz ile kompress uygulama ve bacağı yukarda tutmak gibi eylemler sakatlanmanın ilk dönemlerinde yapılmalıdır. Kasta zorlanma yaşandığında eylem bitirilmelidir.
Kasta çekme gerçekleştikten sonra hemen ağrıyan bölgeye 10-15 dakika buz uygulaması yapılmalıdır. Ödem ve ağrıyı kontrole almak için bu durum düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu uygulama ödemi kontrol altında tutmanın haricinde kasın esnek olmasını sağlamak için de uygulanmalıdır. Ödemi kontrol altında tutmak için elastik bandaj ya da baldırlık tercih edilmelidir. Bu işlemler uygulandıktan sonra rahatsızlık devam ederse ve hissizlik ve iğnelenme durumu yaşanırsa bu fazla sıkı olduğu anlamı taşır. Günlük olarak periyodik biçimde yere yatmak ve bacağı yüksekte tutmak yerçekiminin ödemi aza indirmesine yardım eder.
İlk aşamada sert açma-germe aktivitelerinden uzak durmak gerekir. Rahatsız edecek derecede uygulanan germeler iyileşmeyi erteleyebilir. Hafif germeler ve kolay güçlendirme egzersizleri iyileşmekte olan kaslara destek olabilmektedir.

Temelinde yapılması gereken doğru biçimde ısınma hareketleri yapmaktır. Bilhassa hız ve sıçrama hareketleri sakatlık yaşanmasına neden olabilir.
Hamstring sakatlanması çekme biçiminde, kısmi yırtılma ya da kasın tam yırtılması biçiminde olabilir. Yırtılmanın şiddetine göre derece 1 hafif şekilde olur ve hızlı iyileşme gösterir, derece 3 ise tam yırtılma olur ve iyileşmesi biraz zaman alabilir.
Hamstring kasları gerilip arka adelede ağrı meydana gelir. Bunun ile birlikte bacağın hangi seviyede kaldırılabileceği de kontrol edilmelidir. Bacak düz bir biçimde daha az kalkıyor ise veya sakatlanmayan kısma göre türlü açılarda kalkıyor ise hamstring kasları sıkılaşmıştır.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 24 Kasım 2022

Kategori: Ortopedi

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,