COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

1952 yılında Merzifon’da doğan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 1969 yılında Kuleli Askeri Lisesini, 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. GATA stajı, Kıbrıs ve Bursa kıta hizmetinden sonra 1982 yılında GATA’da Psikiyatri Uzmanı oldu. Erzincan ve Çorlu’da hastane hekimliği sonunda GATA Haydarpaşa’da Yardımcı Doçent (1988) ve Doçent (1990) oldu. Klinik direktörlüğü yaptı. Albaylığa (1993) ve Profesörlüğe (1996) yükseldi. 1996-1999 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyeliği ve Adli Tıp Kurumunda bilirkişilik yaptı. Kendi isteğiyle emekli oldu. 1998 yılında Memory Center of America’nın Türkiye temsilciliğini aldı. 2006 yılında NPİSTANBUL Hastanesini, 2011 yılında ise bütün mal varlığını bağışlayarak Üsküdar Üniversitesini kurdu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, uzun yıllar büyük emekle ve araştırmalara dayanarak sürdürdüğü psikiyatri uzmanlığındaki bilgilerini 150’nin üzerinde araştırma makalesine ve 50 adet kitap ve kitap bölümüne aktarmıştır. 50'yi aşkını WoS kapsamındaki dergilerde olmak üzere ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde 135 araştırma makalesi yayımlanmıştır. Bu eserleri sayesinde Türkiye’de hem görsel hem de yazılı basında kendisini takip eden bir milyonu aşan okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Bazı kitapları İngilizce dışında Bulgar, Endonezya, İran, Arnavutluk, Azeri dillerine çevrilmiştir.

Prof. Dr. Tarhan, çalışmalarını çok büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle gerçekleştirir. Çalışkanlığının ve başarılarının temelindeki ana etken; hayat felsefesi ve imanî bakış açısıdır. Dünya ile sınırlı olmayan, hem dünya hem de ahireti kapsayan hayat görüşü, O’nun her işi gerçekleştirirken Yaratıcısının huzurunda olduğu bilincinden kaynaklanmaktadır. Bu da O’nun tahkike, gözleme ve ispata dayanan iman esaslarını kâinatın (evrenin) şahitliğinde bilimi ele alarak Allah’ın evrende yansıyan özellikleriyle bağlantısını kurarak okuyucularının önüne sunmasıdır. Kâinat ile Kur’an’ı birbirini destekler şekilde anlatmayı başaran nadir ilim insanlarındandır. İlim insanı kimliğini hayatına indirgemeyi başarmanın yanı sıra öğrendiği hakikatleri başkalarına taşımayı, nakletmeyi kendisine şiar edinmiştir.

Bu farklı bakış açısının temellerinin kaynağı, gençlik yıllarından beri okuduğu ve hayatına rehber ettiği Kur’an-ı Kerim’dir. Hayatın manasını ve varoluşu sorgulayan genç insanlar gibi o da üniversite yıllarında “Tesadüfi varoluş, hayatın anlamı, Darwinizm, kötülükler neden var? din ihtiyacı, inanmanın psikolojisi, ölümden sonra yaşam var mı?, insanın akıl ve ruhu nasıl doyum sağlar?” gibi soruların yanıtlarını Kur’an’dan açıklamalarla ve ilmi araştırmalarıyla da ispatlayarak okuyucularıyla paylaşmıştır.

Psikiyatri uzmanı olması hasebiyle toplum hayatını da yakından gözlemleyen Prof. Dr. Tarhan, sosyal yaşamın doğru analizini yaparak “Toplum Psikolojisi”nin önemine her daim medyada değinmektedir. 

Özellikleri yukarıda yazdıklarımızla sınırlı olmayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, her zaman insana yatırımı hedef almıştır ve maddi-manevi kaynaklarını bu yönde kullanmıştır. Bütün yaptıklarına toplumun çoğunluğu da şahit olmaktadır. Ömrünün sonuna kadar da aynı hedefleri, imanî bakış açısı altında sürdüreceğini davranışlarıyla ve icraatlarıyla ifade etmektedir.

Tüm gelirini kurucusu olduğu TARHAN - İDER Vakfı’na bağışlayan Prof. Dr. Tarhan’ın kitapları 1 milyondan fazla satmıştır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. İki çocuk babasıdır. 1400 yıl öncesine giden aile soy ağacı kitap halinde 2017 yılında basılmıştır.

Halen; Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanlığı ile Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Hiçbir kamu kaynağı ve tahsisi kullanmadan tüm mal varlığını bağışlayarak kurduğu Üsküdar Üniversitesi, bugün 23 bini aşkın öğrencisiyle geleceğin Nobel adayı bilim insanlarının yetiştiği bir “beyin üssü” olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
Üniversite, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve ekibinin küresel bakış açısıyla G20/N20 Zirvelerine katılan ilk ve tek Türk üniversitesi olarak ülkemizi dünyada da başarıyla temsil etmektedir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan liderliğindeki Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzmanlarının dünyanın en prestijli psikiyatri dernekleri arasında yer alan American Psychiatry Association’ın (APA) 2020 kongresinde “Hesaplamalı Psikiyatri ve Gelecek Perspektifleri” alanında gerçekleştirdiği sunumlar, APA’nın 2021 yılı içinde her ay üyelerine sunduğu 12 dersten birisi olarak belirlenmiştir.

"Prof.Dr. Nevzat Tarhan'ın Detaylı Özgeçmişine Ulaşmak için Tıklayınız

 

Eğitim

Kuleli Askeri Lisesi -1969

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi -1975

Gülhane Askeri Tıp Akademisi ( GATA )- 1982

 

GATA Psikiyatri Uzmanı -  1982

GATA Haydarpaşa Yardımcı Doçent – 1988

GATA Haydarpaşa Doçent – 1990

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi – 1996

Memory of Center Türkiye Temsilciliği – 1998

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı 2006 -...

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü – 2011 -...

Öncülüğünü Yaptığı Bazı Dergi ve Mesleki Kongreler

- 1989 Yılında "Stres ve Hastalıklar",
- 1991 Yıllında "Psikofarmakolojide Yenilikler",
- 1992 Yılında "Saldırganlık",
- 1993 Yılında “Serotonin”  konularında Türkiye' de ilk defa uluslararası katılımlı sempozyum düzenledi.
- Altı yıl boyunca "Klinik Psikofarmakoloji’ dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.
- 2010 Yılında İstanbul' da gerçekleşen Uluslararası 7. ECNS (EEG Sinirbilim) kongresinin düzenleme kurulunda yer aldı.

- 2015 Antalya, 2016 Çin, 2017 Hamburg G 20 - N20 (Neuroscience) Toplantılarının organizasyonunu gerçekleştirdi.

Mesleki Bazı Ödülleri:

 1.  1991 yılında Hollanda’da düzenlenen “Destructive Drives and Impuls Control" konulu uluslararası kongrede “En İyi Araştırmacı”ödülü.
 2. 2003 yılında TV'de haftada bir yaptığı Makul Çözüm programı için “RTÜK En İyi Toplum Programı" ödülü,
 3. 2005 yılında SKY TURK'te yaptığı Psikoyorum programı için Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, ‘Aile eğitimine verdiği destek ve topluma yaptığı koruyucu ruh sağlığı hizmetinden’ dolayı ödül,
 4. 2007 yılında Türk Müziğinin tedavide kullanımına sağladığı katkı nedeniyle Amasya Vakfı tarafından ‘Altın Elma’ ödülü,
 5. 2009 Yılında Prof. Mümtaz Turhan Sosyal Meslek Lisesi Psikoloji dalında ‘Altın Lale’ ödülü aldı.
 6. 2009 Yılında OHSAD ve Hasta Güvenliği Derneği tarafından verilen “Hasta Güvenliği İyi Uygulama” Ödülü’ne layık görüldü.
 7. 2010 Yılında düzenlediği ECNS Kongresiyle dünyaca ünlü çok sayıda bilim insanını İstanbul’da buluşturması nedeniyle ‘Kongre Elçisi’ seçildi ve ödüllendirildi.
 8. 2015 Yılında ECNS/ ISNIP/ ISBET Almanya Münih  Klinik Nörobilim Kongresinde  Nörofizyoloji alanında yaptığı katkılarından dolayı  “Presidental Service Prize” ile  ödüllendirildi.
 9. 2017 Yılında Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı tarafından Bilim ve Araştırma Dalında “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı Ödülü
 10. 2017 Yılında Sağlık Gönüllüleri Türkiye ve Hospital Manager Dergisi tarafından sağlık sistemine yapmış olduğu özgün katkılardan ötürü “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülü
 11. 2019 Yılında Beyin Haritalama Vakfı tarafından 2019 Golden Axon Liderlik Ödülü
 12. 2019 Yılında İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri kapsamında ‘Yılın Yazarı’ ödülü
 • Baş Editör  : “The Journal of Neurobehavioral Sciences” Dergisi,
 • Başkan : Turkish American Neuropsychiatry Association (TANPA),
 • Yönetim Kurulu Üyesi : Society for Brain Mapping & Therapeutics (SBMT),
 • Editorial Board Üyesi  : “AIMS Neuroscience” Dergisi,
 • Editör : “Current Addiction Research” Dergisi,
 • New York Academy of Science,
 • American Psychiatric Association (APA), 
 • Executive Board EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), 
 • New York Academia Psychiatry Foundation, 
 • International Psychogeriatric Association (IPA), 
 • International Society for Neuroimaging in Psychiatry (ISNIP),
 • National Geographic Society, 
 • Anxiety Disorders Association of America (ADAA),
 • International Society For Neurofeedback &Research (ISNR), 
 • European Congress of Neurophsychio-pharmacology (ECNP),
 • Danışma Kurulu Üyesi        : Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi,
 • Danışma Kurulu Üyesi        : PsikoHayat Dergisi,
 • G20 ve N20 (Neuroscience 20) Toplantıları serisinde 2015 Türkiye toplantısı organizasyonunu sağlamış, 2016 Çin, 2017 Almanya, 2018  Arjantin toplantılarına da katılım sağlamıştır.
 • 2010 Yılında İstanbul' da gerçekleşen Uluslararası 7. ECNS (EEG Sinirbilim) kongresinin düzenleme kurulunda üyesi.
 • 1989 Yılında "Stres ve Hastalıklar", Sempozyumu Organizasyonu
 • 1991 Yıllında "Psikofarmakolojide Yenilikler", Sempozyumu Organizasyonu
 • 1992 Yılında "Saldırganlık", Sempozyumu Organizasyonu
 • 1993 Yılında “Serotonin”  konularında Türkiye' de ilk defa uluslararası katılımlı sempozyum düzenledi.
 • Altı yıl boyunca "Klinik Psikofarmakoloji’ dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.
 • Klinik Psikofarmakolojide Yenilikler I. Sempozyumu düzenlenmesi, 2-3 Mayıs 1991, GATA Haydarpaşa, İstanbul.
 • Klinik Psikofarmakolojide Yenilikler II. “Saldırganlik ve Yıkıcı Dürtüler”, Sempozyumu düzenlenmesi, 22 Mayıs 1992 GATA Haydarpaşa, İstanbul. 
 • Klinik Psikofarmakolojide Yenilikler III. “Serotonin ve Davranış” Sempozyumu düzenlenmesi, 21-22 Nisan 1993, GATA Haydarpaşa, İstanbul.
 • 1989 yılında Stres, 1991 yılında “Psikofarmakolojide Yenilikler”, 1992 yılında “Saldırganlık”, 1993 yılında “Serotonin” konularında Türkiye’de ilk örnek uluslararası katılımlı sempozyumlar düzenledi.
 • Artificial Intelligence in Psychiatric Disorders, ECNS, 2014, Halifax, Nova Scotia, Canada, Oturum Başkanı. 
 • Novel Approaches to Personalized Medicine in Psychiatry, XVI World Congress of Psychiatry, 2014, Madrid, Oturum Başkanı.

Bazı Sosyal Sorumluluk Çalışmaları:

 1. TARHAN - İDER Nevzat & Nermin Tarhan İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanlığı, 
 2. İnsan hakları konusunda çalışan ASDER Adaleti Savunanlar Derneği Başkanlığı, 
 3. Koruma altındaki ve kimsesiz çocuklarla ilgilenen Mutlu Yuva Derneği Kurucu Başkanlığı, 
 4. Çocuk ve genç İstismarı konusunda çalışan Haydi Tut Elimi Derneği Başkanlığı,
 5. Türkiye Beyin Haritalamaları Derneği TSBHT Başkanlığı,
 6. Turkish Society for Brain Mapping and Therapeutics (TSBMT) Genel Başkanlığı, 
 7. Turkish American Neuropsychiatry Association (TANPA) Genel Başkanlığı.

Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler (ISI WEB OF SCIENCE CORE COLLECTION) 

 1. Agargun MY., Cilli AS., Kara., Tarhan N., Kincir F., Oz H., “Repetitive and frightening dreams and suicidal behavior in patients with major depression”, Comprehensive Psychiatry, (1998), 39(4), pp.198-202.
 2. Tan O., Coban A., Tarhan N., Baripoglu S., Guducu F., Izgi H.B., Hizli G., Ates O., Bulu., H.,” Exacerbation of obsessions with modafinil in 2 patients with medication-responsive obsessive-compulsive disorder”, Primary Care Companion to the Journal of Clinical

Psychiatry, (2008), 10(2):164-165. (Letter)

 1. Ozilhan S., MElikoglu U., Tarhan N., Ozden T., Sengul A., “Exploring novelties in psychopharmacology; therapeutic drug monitoring”, Bulletin of Clinical Psychopharmacology, (2009), 19(1), pp.37-41. WOS:000209020900008
 2. Bayram A., Bayraktaroglu Z., Karahan E., Bilgic B., Tarhan N., et.al. “Simultaneous EEG/fMRI Analysis of the Resonance Phenomena in Steady-State Visual Evoked Responses”, Clinical EEG and Neuroscience, (2011),  doi: https://doi.org/10.1177/155005941104200210.
 3. Tarhan N., Hizli Sayar G., Tan O., Kagan G., “Efficacy of High-Frequency Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation in TreatmentResistant Depression”, Clinical EEG and Neuroscience, (2012), doi: https://doi.org/10.1177/1550059412449752.
 4. Hizli Sayar G., Tan O., Eryilmaz G., Ozten E., Salcini C., Tarhan N., “Seizure in a patient receiving transcranial magnetic stimulation treatment”, Anadolu Psikiyatri Dergisi, (2013), doi: 10.5455/apd.40638.
 5. Hizli Sayar G., Ozten E., Tan O., Tarhan N., “Transcranial magnetic stimulation for treating depression in elderly patients, Neuropsychiatry Disorder Treatment, (2013), doi: 10.2147/NDT.S44241.
 6. Ozekes S., Erguzel TT., Hizli Sayar G., Tarhan N. “Analysis of Brain Functional Changes in High-Frequency Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation in Treatment-Resistant Depression”, Clinical EEG & Neuroscience, (2014),  doi: http://dx.doi.org/10.1177/1550059413515656.
 7. Erguzel TT., Ozekes S., Gultekin, S., Tarhan N., ”Ant Colony Optimization Based Feature Selection Method for QEEG Data Classification”, Psychiatry Investigation, (2014), http://dx.doi.org/10.4306/pi.2014.11.3.243 .  
 8. Erguzel TT., Ozekes S., Gultekin S., Tarhan N., HizliSayar G., Bayram A., Neural Network Based Response Prediction of rTMS in Major Depressive Disorder Using QEEG Cordance, Psychiatry Investigation, (2014), doi: http://dx.doi.org/10.4306/pi.2015.12.1.61. 
 9. Hizlisayar G., Ozten E., Tufan E., Cerit C., Kagan G., Dilbaz N., Tarhan N., “Transcranial magnetic stimulation during pregnancy”, Archives of Women’s Mental Health, (2014), doi: 10.1007/s00737-013-0397-0.
 10. Gul I., Eryilmaz G., Hizli Sayar G., Ozten E., Arat M., Tarhan N., “Evaluation of the efficacy of the continuation electroconvulsive therapy in treatment-resistant schizophrenia”, Archives of Clinical Psychiatry, (2014),  doi: http://dx.doi.org/10.1590/0101-60830000000018 
 11. Ozten E., Kesebir S., Eryilmaz G., Tarhan N., Karamustafaoglu O., “Are uric acid plasma levels different between unipolar depression with and without adult attention deficit hyperactivity disorder?”, Journal of Affective Disorders, (2015),  doi: 10.1016/j.jad.2015.01.047.
 12. Tas C., Cebi m., Tan O., Hizli Sayar G., Tarhan N., Brown EC., “EEG power, cordance and coherence differences between unipolar and bipolar depression”, Journal of Affective Disorders, (2015), doi: 10.1016/j.jad.2014.10.001.
 13. Erguzel TT., Ozekes S., Hizli Sayar G., Tan O., Tarhan N.,”A Hybrid Artificial Intelligence Method to Classify Trichotillomania and Obsessive Compulsive Disorder”, Neurocomputing, (2015), doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.neucom.2015.02.039.
 14. Erguzel TT., HizliSayar G.,,Tarhan N., “Artificial Intelligence Approach To Classify Unipolar And Bipolar Disorders”, Neural Computing & Applications, (2015), doi: 10.1007/s00521-015-1959-z.
 15. Hizli Sayar G., Salcini C., Tarhan N., Transcranial Magnetic Stimulation in a Depressive Patient with Cardiac Pacemaker”, Journal of ECT, (2016), doi: 10.1097/YCT.0000000000000342.
 16. Arikan K., Tarhan N., Uysal O., Gunay B., Kucuk Z., “The Simplest way of assessing memory and attention function in daily clinical practice”, Neuropsychiatry, (2016), doi: 10.4172/Neuropsychiatry.1000161.
 17. Taş C., Mogulkoc H.,Eryilmaz G., Gogcegoz I., Erguzel TT., Metin B.,  Tarhan N., Discriminating schizophrenia and schizo-obsessive disorder: a structural MRI study combining VBM and machine learning methods, Neural Computing & Applications, (2016), 

               doi: 10.1007/s00521-016-2451-0.

 1. Metin SZ., Metin B., Kocarslan B., Salcini C., Tarhan N., “Quantitative EEG may help differentiating bipolar disorder at old age from frontotemporal dementia”, European Psychiatry, (2017), doi: 10.1016/j.eurpsy.2017.01.1021
 2. Metin SZ., Erguzel TT, Gulhan E., Salcini C., Kocarslan B., Cebi M., Metin B., Tanridag O., Tarhan N., “The Use of Quantitative EEG for

Differentiating Frontotemporal Dementia From Late-Onset Bipolar Disorder”, Clinical EEG & Neuroscience, (2017),    doi: https://doi.org/10.1177/1550059417750914.

 1. Salcini C., Hizli Sayar G., Cebi M., Tan O., Kagan G., Tanridag O., Tarhan N., “The impact of high-frequency repetitive transcranial    magnetic stimulation on executive functioning of drug-free patients with treatment-resistant depression”, Psychiatry and Clinical     Psychopharmacology, (2017), doi: https://doi.org/10.1080/24750573.2017.1421398.
 2. Isiten N., Cebi M., Sutcubasi B., Metin B., Tarhan N.,Medication Effects on EEG Biomarkers in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder”, Clinical EEG and Neuroscience, (2017), doi: 10.1177/1550059416675232.
 3. Kesebir S., Erdinç B., Tarhan N., “Predictors of metabolic syndrome in first manic episode”, Asian Journal of Psychiatry, (2017), doi:

10.1016/j.ajp.2016.10.014. 

 1. Metin S., Metin B., Tas C., Tarhan N., Connectivity differences between bipolar disorder, unipolar depression and schizophrenia,  European Psychiatry, (2017), https://doi.org/10.1016/j.eurpsy.2017.02.320.
 2. Erguzel TT., Tekin HO., Manici T., Altunsoy EE., Tarhan N., Comparison of Multiple Linear Regression Analysis and 

ANN Approaches in the Estimation of Monte Carlo Mean Glandular Dose Calculations of Mammography, Digest Journal of Nanomaterials and Biostructures, 13,1; pp. 163-176, (2018).

 1. Metin B., Sütçübaşı B., Taş C., Ergüzel TT, Metin SZ., Arıkan K., Tarhan N., Anatomical Connectivity Changes in Bipolar Disorder  and Schizophrenia Investigated Using Whole Brain Tract-Based Spatial Statistics and Machine Learning Approaches, Neural Computing and Applications, (2018), doi: https://doi.org/10.1007/s00521-018-03992-y.
 2. Uyulan Ç., Erguzel TT., Tarhan N., Entropy-Based Feature Extraction Technique in Conjunction With Wavelet Packet Transform  For MultiMental Task Classification, Biomedical Engineering-Biomedizinische Technik, in Press (2018).
 3. Erguzel TT., Noyan CO., Eryilmaz G., Çebi M., Taş C., Dilbaz N., Tarhan N., Binomial Logistic Regression and Artificial Neural

Network Methods to Classify Opioid Dependent Subjects and Control Group Using Quantitative EEG Power Measures, Clinical EEG and Neuroscience, (2018), doi: 10.1177/1550059418824450. 

 1. Metin B., Tas C., Cebi M., Büyükarslan A., Soysal A., Hatıloglu D., Tarhan N., “Reward Processing Deficits During a Spatial

Attention Task in Patients With ADHD: An fMRI Study”, Journal of Attention Disorders, (2018), doi: 10.1177/1087054717703188.

 1. Arikan K., Metin B., Tarhan N., “EEG gamma synchronization is associated with response to paroxetine treatment”, Journal of Affective Disorders, (2018), doi: https://doi.org/10.1016/j.jad.2018.04.041. 
 2. Sutcubasi B., Metin B., Tas C., Krzan F., Sari B., Ozcimen B., Tarhan N., “The relationship between responsiveness to social and monetary rewards & ADHD symptoms”, Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience, (2018), doi: 10.3758/s13415-018-0609-1.
 3. Arikan K., Metin B., Metin SZ., Tulay EE., Tarhan N., “High Frequencies in QEEG Are Related to the Level of Insight in Patients With Schizophrenia”, Clinical EEG and Neuroscience, (2018), doi: 10.1177/1550059418785489. 
 4. Sutcubasi B., Metin B., Tas C., Buyukaslan A., Soysal A., Hatioglu D., Tarhan N., “Gray Matter Increase in Motor Cortex in Pediatric ADHD: A Voxel-Based Morphometry Study”, Journal of Attention Disorders, (2018), doi: 10.1177/1087054716659139.  
 5. Canbolat F., Tasdemir DM., Evrensel A., Tarhan N., “Quantitation of escitalopram and its metabolites by liquid chromatography  tandem mass spectrometry in psychiatric patients: New metabolic ratio establishment”, Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology, (2019), doi: 10.1111/bcpt.13133.
 6. Catal T., Kul A., Atalay V., Bermek H, Özilhan S., Tarhan N.,” Efficacy of microbial fuel cells for sensing of cocaine metabolites in  urine-based wastewater”, Journal of Power Sources, (2019), doi: https://doi.org/10.1016/j.jpowsour.2018.12.078.
 7. EE Tulay, Metin B., Tarhan N., Arıkan K., “Multimodal Neuroimaging: Basic Concepts and Classification of Neuropsychiatric

  Diseases”, Clinical EEG and Neuroscience, (2019), doi: 10.1177/1550059418782093.

Uluslararası Diğer Hakemli Dergilerde Yayınlanan Araştırma Makaleleri

 1. Çetin, M., Ozogretmen, H., Tarhan N.,. “Prevalence of Psychosis in the Age of Military Service (Between 20-22 years) Males in Turkey”, Biological Psychiatry, 29. 6665.P:1991. 
 2. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E. et al: “A Comparison of the Effects and Side-Effects of Fluvoksamine and Impramine in Major Depression”, Current Aspect in Clinical Psychopharmacology 91, Abstract book. October 15-18. 1991 Güllük, Turkey P:39. 
 3. Çetin, M., Gültepe, M., Özcan, A., Tarhan N.,. et al. “The role of phospholipase A2 (PLA-2) enzyme in the etiology of depression”, Düşünen Adam. 1994. 7(1-2):31-39. 
 4. Tarhan N., Özil, İ., Ceylan, M.E.., Çetin, M. “A Comparative Study of Hormonal Responses of ULD, ULND and BLECT in Patients with Acute Psychosis”, American College of Neuropsychopharmacololgy, 10: No.3S/part 2, May, 1994. p.239. 
 5. Tarhan N., Güven, S., Çetin, M., Ceylan, M.E., Burkovik, Y., “Cognitive Disorders in Antisocial Personality. A heatly Conrolled Study”, American Colege of Neuropsychopharmacololgy, 10:No.3S/Part 2, May, 1994. p.199. 
 6. Agargün, M., Karelt., Tarhan N., Kıncır, F., Bilgi, H.: “The Importance of insomnia in Patients with panic disorder”: Medicine, I: 3739, 1997.
 7. Tan O., Coban A., Tarhan N., Baripoglu S., Guducu F., Izgi HB., Hizli G., Ates O., Bulut H., “Antidepressant effect of 58 sessions of r TMS in a pregnant woman with recurrent major depressive disorder: A case report.” Primary Care Companion Journal of Clinical Psychiatry, 2008; 10 (1): 69-71
 8. Eryılmaz G., Hızlı Sayar G., Önen Ünsalver B., Gül IG., Eryilmaz G., N. Tarhan., “Is there a relationship between bupropion plasma levels and blood pressure increase? Scholars Academic Journal of Pharmacy, 2014; 3(2):197-200
 9. Aslankara M., Bayram A., Tarhan N., Arslan A., Effect of Ovarian Hormones on Memory Suppression. The Journal of Neurobehavioral Sciences, 2014, 1(3), pp. 63-69.
 10. Evrensel A., Tarhan N., Ceylan M., Comert G., “Inappropriate sexual behaviour due to frontal dementia”, BMJ Case Reports, (2016), doi:10.1136/bcr-2014-207864.
 11. Evrensel A., Balibey H., Tarhan N., “Clinical Features and Length of Stay of Inpatients in the Psychiatric Ward of A Military University Hospital: One-Year Review”, (2016), Med-Science, 5(2): 371-83, doi: 10.5455/medscience.2015.04.8384.
 12. Ünsalver, BO., Gulmez H., Evrensel A., Tarhan N., “Repeated Transcranial Magnetic Stimulation as a Successful Augmentation Strategy in a Patient with First Episode Psychosis”, (2016), JNBS,  3(3): 122-124, doi: 10.5455/JNBS.1474971840
 13. Ozdemir M., Atalay V., Bermek M., Ozilhan S., Tarhan N., Catal T., “Removal of cannabis metabolite from human urine in microbial fuel cells generating electricity”, (2019), Bioresource Technology Reports, doi: https://doi.org/10.1016/j.biteb.2019.01.003
 14. Unubol H., Hizli Sayar G.,Tarhan N., et.al. “Positive psychology course and its effect on well-beıng, social, and emotional intelligence”, JNBS, 2018, 5(3), p:156-164, DOI : 10.5455/JNBS.1538465211
 15. Metin B., Alpugan Z, Tarhan N., et.al. “Reliability and validity of the Turkish version of the ADHD DSM Scale”, JNBS, 2018,5(1),p:3-7, DOI : 10.5455/JNBS.1522419592.
 16. Tekin HO., Erguzel TT., Karahan M., Konuk M., Tarhan N., Radiation Attenuation Properties Of Human Brain Regions According To Elemental Composition In Radiological Energy Range: A Monte Carlo Simulation, The Journal of Neurobehavioral Sciences (2018), DOI: 10.5455/JNBS.1521311225.
 17. Metin B., Pehlivan R., Tarhan N., “Realiability and validity of Uskudar fear of missing out scale”, JNBS, 2017, 4(2), p:43-46,  DOI : 10.5455/JNBS.1494334674
 18. Metin B., Kaya A., Kaya B., Tarhan N., et.al. “EEG findings during flow state”, JNBS, 2017, 4(2), p:47-52,  DOI : 10.5455/JNBS.1496152464.
 19. Yilmaz O., Nurmedov S., Noyan CO, Darcın E., Dilbaz N., Tarhan N., “When is the appropriate time for families to be involved in addiction treatment; From the beginning? A retrospective evaluation of inpatients in a private hospital”, JNBS, 2015, 2(3), p:105109, DOI : 10.5455/JNBS.1443118118.
 20. Tas C., Karakose R., Metin B., Tarhan N., et.al., “Functional brain changes during Sema Meditation: Neuronal correlates and their associations with affective states”, JNBS, 2015, 2(1), p:1-6, DOI:10.5455/JNBS.1433752749.
 21. Aslankara M., Bayram A., Tarhan N., Arslan A., “Effect of ovarian hormones on memory suppression”, NBS, 2014, 1(3), p:63-66,  

Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan Bildiriler 

 1. Özkan, S., Nogay, A., Tarhan N., et al: Psychiatric and Psychosocial study of Selfmutilating patients, presented at the VIII. World Congress of Psychiatry October 12-19. 1989 Athens, Greece. 
 2. Tarhan N., Güven, S., Özkan, S. et al: Searching Cognitive Correlates of Antisocial Personality By Test and CEEF Presented at the VIII. World Congress of Psychiatry October 12- 19 1998 Athens, Turkish Journal Research in Medical Sciences 8,pp: 427-433. 1990. 
 3. Çetin, M., Tarhan N., Özöğretmen, H., et al: Double-Blind Comparison of the Effects and Side-Effects of Amineptine and Mianserin in Depsession . 5 th World Congress of Biological Psychiatry, Florence, June, 9-14 1999, Biol. Psychiatry, 29(11S):357(S). 1991. 
 4. Tarhan N., Özil, İ., Ceylan, E., et al: A. Comparative Study of Hormonal to ULD, ULND and BL ECT in patients with Acute Psychosis, 5 th World Congress of Biological Psychiatry, Florence, June 9-14 1991. Biol. Psychiatry, 29(11S):534 (S), 1991. 
 5. Çetin, M., Kilinç, C., Gültepe, M., Tarhan N., et al: A Comparison of Trace Elements (Zn, Cu, Mg, Fe) Levels in the Hair Serum of Schizophreni and Controls. 5 the World Congress of Biological Psychiatry, Florence, June 9-14 1991. Biol. Psychiatry, 29 (11S):656- 657(S). 1991. 
 6. Çetin, M., Ceylan, E., Tarhan N., A Double Blind Comparison of the Effects and Side-Effects of Amineptine and Trazodene in Depression. 5 th World Congress of Biological Psychiatry, Florence june 9-14 1991. Biol. Psychiatry. 29(11S):359-360(S). 1991. 
 7. Ceylan, E., Tarhan N., Çetin, M.: The relation of plasma calcium and phosphate leveis with chinical psychosis and extrapyramidal symptomatolog before and after haloperidol treatment. Presented in 5 th World Congress of Biological Psychiatry, Florence. 1991.Biol. Psychiatry, supple,, 29(11S): 722(S). 1991. 
 8. Tarhan N., Özkan, S., Çetin, M., Nogay, A.: A Psychiartric and Psychosocial Assessment of Self mutilating Behaviour in a Controlled Study, Abstract Book of Destructive Drives and Impulse Control. 4 th Internat. Symp., September, 12-13. 1991. Amsterdam. 
 9. Çetin, M., Özöğretmen, H., Tarhan N. ve ark.: Commando Officers Wives Living Away From Their Husbands Assigned on Combat Fields (Abstract) Abstract Book of 9th World congress of Psychiatry. Rio de Janeri. Brazil, 1992.
 10. Çetin, M., Tarhan N., Özcan, A. ve ark.: A Comparison of Effect an Side Effect of Fluvoxamine and Imipramine in Depression (abstract). Abstract Book of 29 th International Congress of Military Medical. September 18 th-25th. Istanbul. p.279, 1993.
 11. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E.: An Alternative and Treatment Strategy with Calcium Channel Blockers in Tourette’s Disorder (Abstract). Abstract Book of 29 th Int. Congress, Mil. Med, s.213,1993.
 12. Çetin, M., Kılınç. C., Özcan, A., Gültepi, M., Tarhan N., Comparison of Trace Elements Level in the Patient with Subtypes of Schizophrenia and Controls (Abstract). Abstract Book of 29 th of Int. Congress. Mil. Med.,  p:212, 1993.
 13. Tarhan N., Çetin, M., Dokur, M. ve Ark.: Moclobemide Versus Placebo in the Treatment Major Depression: A Double-Blind Study. (Abstract). Abstract Book dg 29 th Int. Congress. Mil. Med., Istanbul, p.277, 1993.
 14. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, M.E., et al: A Research on Psychological State of Pilots Wives Abstract Book of 9 th World Congress of Psychiatry. June 6 th-12 th., Rio de Janeiro. P.401, 1993.
 15. Çetin, M., Tarhan N., Balabanlı, F.: The Effects of Hypnotherapy on Learning Performance, Abstract Book of 9th World Congress of Psychiatry, June 6 th-12th, Rio de Janiro. P.2134, 1993.
 16. Tarhan N., Karaca, U., Çetin M., et al: Prevalance of Alcohol Usage: An Epidemiological study on 2300 Subjects, Abstract Book of 9th World Congress of Psychiatry. June 6th-12th,  Rio de Janerio. P.93, 1993.
 17. Tarhan N., Karaca, U., Dokur, M., Çetin, M., et al: Prevalance of Psychoactive Drug Usage: An Epidemiological Study an 2300 Subjects. Abstract Book of 9th world Congress of Psychiatry, June 6 th-12 th. Rio de Janerio. P.93, 1993.
 18. Tarhan N., Karaca, U., Demet, M., Çetin, M., et al: Comparing Alcohol User and Nonuser Groups and Attitutes Related to Alcahol of Persons. Abstract Book of 9 th World Congress of Psychiatry. June 6th-12th. Rio de Janerio. P.300, 1993.
 19. Aydilek, R., Çetin, M., Tarhan N., et al: Hypnotherapy in the Patienst with Bronchial Asthma: A Controlled trial, Abstract Book of 9th World Congress of Psychiatry. June 6 th-12 th. Rio de Janerio. P.289, 1993.
 20. Özçubukçuoğlu, A., Çetin, M., Tarhan N., Cöngevel, M., Tosuner, C., Başoğlu C.: Effectiveness and Tolerability of Cis (Z) - Clopentixol in Treatment-Resistant Schizophrenics. X. World Congress of Psychiatry, August 23-28, Abstract Book, Eds. Vistosky, Mak, LopezIbor, Madrid, Volume 2, 1996.
 21. Çetin, M., Özçubukçuoğlu, A., Tarhan N., Özkarslı, N., Burkovik, Y., Kaya, Ö., Posttravmatic Stress Symptoms among Soldiers Exposed to Combat, X. World Congress of Psychiatry, August, Abst. Book, Eds: Vistosky, Mak.Lopez-Ibor, Madrid, 1996. Volume 29, 1996.
 22. Özçubukçuoğlu, A., Çetin, M., Tarhan N., Başoğlu, C., Tosuner, C., Cöngevel, M.: Effects and Side-Effects of Melperone in Treatment Resistans Schizophrenia,. X. World Congress of Psychiatry, Abst – Book, August 23-28, Eds; Vistosky, Mak, Madrid, Volume 2, 1996.
 23. O Tan, Tarhan N., A Coban, SK Baripoglu, F Guducu. ‘‘Transcranial Magnetic Stimulation in Medication-Resistant Bipolar Depression,’’ 6th Annual Conference of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) and Joint Meeting with the International Society for Neuroimaging in Psychiatry (ISNIP), California, published in EEG and Clinical Neuroscience Society Journal, 35(4), 2004. 
 24. Tarhan N., O Tan, A Coban, SK Baripoglu, F Guducu, ‘‘Transcranial Magnetic Stimulation in Refractory Depression,’’ 6th Annual Conference of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) and Joint Meeting with the International Society for Neuroimaging in Psychiatry (ISNIP), California, published in the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) Journal, Volume 35-4, 2004. 
 25. O Tan, Tarhan N., A Coban, SK Baripoglu, F Guducu, ‘‘Transcranial Magnetic Stimulation in Psychiatric Disorders,’’ 8th World Congress of Psychiatry, Vienna, published in The World Journal of Biological Psychiatry, Volume V-III (Supplement 1), 2005. 
 26. Tarhan N., O Tan, A Coban, SK Baripoglu, F Guducu, ‘‘Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) and EEG Changes in Patients with Treatment-ResistantDepression,’’ 8th World Congress of Psychiatry, Vienna, published in The World Journal of Biological Psychiatry, Volume V-III (Supplement 1), 2005. 
 27. Awakenings II? A drug for insomnia, zolpidem, may induce an arousal in permanenet vegetative state patients. B Bilgic, G Hizli, A Bayram, B Baran, Tarhan N., O Tanridag. Cognitive IV symposium, Marmaris Turkey, 2008. 
 28. Tarhan N., Introduction to Transcranial Magnetic Stimulation Course, American Psychiatric Association, 2008.
 29. Correlations among drug serum levels, EEG parameters and clinical outcome. Tarhan N., Gokben Hızlı, Serdar Nuhoğlu, Kemal Arıkan. 6. Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) Atlanta, 2009. 
 30. Ozilhan S., Mellikoglu U., Tarhan N., Ozden T., Sengul A., “Exploring novelties in psychopharmacology; therapeutic drug monitoring”, Klinik Psikofarmakoloji Bulteni, 2009.
 31. The reliability, impostrance end benefit of QEEG within the principles of evidence based medicine; a clinical perspective. Tarhan N., Hizli G. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010.
 32. The experience of rTMS within methods of evidence based medicine, NPIstanbul database. Tarhan N., Hizli G, Kagan G, Cengel SM. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010. 
 33. The Use of Therapeutic Drug Monitoring in Psychiatric Illness. Tarhan N., Hızlı G. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010. 
 34. Tarhan N., II. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu “Güvenli Çevre-Güvenli Okul, 2010
 35. The reliability, impostrance end benefit of QEEG within the principles of evidence based medicine; a clinical perspective. Tarhan N, Hizli G. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010. 
 36. The experience of rTMS within methods of evidence based medicine, NPIstanbul database. Tarhan N, Hizli G, Kagan G, Cengel SM. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010. 
 37. The Use of Therapeutic Drug Monitoring in Psychiatric Illness. Tarhan N, Hızlı G. 1st Annual Joint Meeting of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS), the International Society for NeuroImaging in Psychiatry (ISNIP) and the International Society for Brain Electromagnetic Topography (ISBET), Istanbul, Turkey, 2010. 
 38. Safety of high frequency repetitive transcranial magnetic stimulation in treatment resistant depression. Gökben Hızlı Sayar, Emine Kılınç, Birim S. Danışmant, Serdar Nurmedov, Gaye Kağan, Saadet Çengel, Tarhan N., WPA Thematic Conference: Rethinking Quality in Psychiatry: Education, Research, Prevention, Diagnosis & Treatment, İstanbul, 2011. 
 39. Concomitant use of qEEG and rTMS in treatment of depressive disorder, new aproaches. Tarhan N., Gökben Hızlı, Serap Aydın. 4th International Congress on Psychopharmacology, November, Antalya, Turkey, 2011.
 40. Using Pre-treatment EEG Data to Predict Response to rTMS Treatment for Major Depressive Disorder, Tarhan N., Symposium Abstract, 10th cWFSBP,01 June 2011, Prague.
 41. Therapeutic drug monitoring of risperidone in bipolar disorder: a case report. F. Gokben Hizli Sayar, Gaye Kagan, Selma Ozilhan, Tarhan N. 5th Biennial conference of the International Society for Bipolar Disorders, 14-17 March, İstanbul, Turkey, 2012.
 42. Transcranial Magnetic Stimulation During Pregnancy. Gökben Hızlı Sayar, Eylem Ozten, Emine Satmis, Gaye Kagan, Tarhan N., 1st Istanbul – Eurasian Regional Congress of Biological Psychiatry, May 2012, Istanbul, Turkey. 
 43. The Use of TDM and Phenotyping in Psychiatric Illnesses, Tarhan N. 1st Istanbul – Eurasian Regional Congress of Biological Psychiatry, May, Istanbul, 2012. 
 44. Transcranial Direct Current Stimulation In A Patient With Shizoaffective Disorder Manic Episode. Gökben Hızlı Sayar , Celal Salcini, Ali Bayram, Gaye Kagan, Tarhan N., 1 st Istanbul – Eurasian Regional Congress of Biological Psychiatry, May, Istanbul,2012. 
 45. The Correlates of Brain Function and Hypnosis,Brain, Hypnosis, and EMDR , Lectur, Tarhan N., August,17. ESH, Europen Society of Hypnosis, Istanbul, 2011.
 46. Pre- rTMS EEG cordance as a treatment response predictor in depression. G. Hızlı Sayar, B. Ö. Ünsalver, A. Bayram, N. Tarhan. ECNSISBET-ISNIP-EPIC Conference, Bristol, USA, 2012 
 47. Pre and post-rTMS EEG cordance in treatment resistant depression. N. Tarhan, G. Hızlı Sayar, B. Ö. Ünsalver, A. Bayram. ECNS-ISBETISNIP-EPIC Conference, Bristol, USA, 2012. 
 48. An open label pharmacokinetics study of duloxetine in patients with major depression. E. Özten, G. Hızlı Sayar, N. Dilbaz, G. Kağan, E. Sağlam, N. Tarhan Bulletin of clinical psychopharmacology, 22 (Suppl. 1): 42. PD Psikofarmakoloji Tedavi Güncellemesi Toplantısı, Antalya, Türkiye, 2012. 
 49. Hypomanic shift observed during TMS treatment of patients with unipolar depressive disorder: Four Cases. E. Ozten, G. Hızlı Sayar,

O. Karamustafalıoğlu, Tarhan N., CINP Pharmacogenomics and Personalised Medicine in Psychiatry, Jerusalem, March, 2013.

 1. Tarhan N., International Conference on Basic and Clinical Multimodal Imaging (BaCI), Board Meeting of ECNS, ISFSI, ISBEM, ISNIP, Geneve, 2013.
 2. Erguzel TT., Ozekes S. Bayram A., Tarhan N., “Classification of Major Depressive Disorder Subjects Using Pre-rTMS Electroencephalography Data with Support Vector Machine Approach”, SAI Conference, London, 2014.
 3. Erguzel TT, Ozekes S., Tarhan N., “Artificial Intelligence Approaches to Psychiatric Disorders”, ECNS Conference, Halifax, 2014.
 4. Çebi, M., Gürvit, H., Babacan, G. and Tarhan, N. Discrimination abilitiy of Short Test of Mental Status (STMS) compared to MMSE in the spectrum of normal cognition-MCI-AD: The Turkish standardization Study. Poster presented at 12th International Conference on Alzheimer's and Parkinson's Diseases, France, Nice, March, 2015.
 5. Tarhan N., Erguzel T., Gultekin S., Unsalver B., Munich Neurophysiology Conference, Annual Meeting of ECNS,ISNIP and ISBET, Engineering Approach in Neuroscience, Munich Germany, Sept 9-13, 2015. 
 6. Tarhan N.,  9th International Medical Hypnosis Conference, Istanbul 2015.
 7. Tarhan N., 1st Eurasian Congress on Positive Psychology, Istanbul 2015.
 8. Erguzel TT., Tarhan N., “Machine Learning Approaches to Predict Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation Treatment Response in Major Depressive Disorder”, SAI Intelligent Systems Conference, London, 2016.
 9. Kesebir S., Yaylaci ET., Altintas M., Erdinc., Tarhan N., “What the metabolic syndrome predicts in first manic episode?”, BIPOLAR DISORDERS, 18th Annual Conference of the International-Society-for-Bipolar-Disorders / 8th Biennial Conference of the International-Society-for-Affective-Disorders, Amsterdam. Netherlands, 2016.
 10. Kesebir S., Yaylaci ET., Erdinc B., Tarhan N., “Can hypophosphatemia be a risk factor for normocalcemic subtype of lithium induced hyperparathyroidism?”, 18th Annual Conference of the International-Society-for-Bipolar-Disorders / 8th Biennial Conference of the International-Society-for-Affective-Disorders, Amsterdam. Netherlands, 2016.
 11. Isiten HN., Ertas HS., Oksuz NC., Arslan L., Tarhan N., “The Girls In Social Services With Histories Of Abuse: Exploring Thematic Findings With Relation To Cultural Aspects”, 18th Annual Conference of the International-Society-for-Bipolar-Disorders / 8th Biennial Conference of the International-Society-for-Affective-Disorders, Amsterdam. Netherlands, 2016.
 12. Tarhan N., International Creation Congress on the Light of Sciences 1st, “Logical Reasoning in Creation”, Sanliurfa, 2017.
 13. Erguzel TT., Tarhan N., Entropy-based wavelet packet transform method for multi-mental task classification, SBMT, LA, 2017.
 14. Tarhan N., Biomarkers that can be used for personalized treatment of psychiatric disorders, SBMT, LA, 2017.
 15. Tarhan N., MRI biomarkers: Can functional neuroimaging improve diagnostic accuracy in psychiatry?, SBMT, LA, 2017.
 16. Tarhan N., International Creation Congress on the Light of Sciences 2nd, “From Nurosciences to Belief”, Erzurum, 2018.

Ulusal Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler 

 1. Çifter İ., Tarhan N. Prafreni (an original case):GATA Bulletin 24:773-778 (1982) 
 2. Çifter, İ., Tarhan N., Akpınar, Ş.; Electroencephalographic Findings Indicating Psychopathic-Sociopathic Personality Trait: GATA Bulletin, 25:749-756, (1983). 
 3. Tarhan N., Burkovik, Y., Yavuz, D.: A study on the relationship between memory and the sexual attitude and life of the students in a high school: 1.Presented at The Congress of Sexual Function Disorder. (1988). 
 4. Özkan, S., Tarhan N., Özil, I. et al: Treatment efficiency of Ca antagonists in Gilles de Tourette disorder.Archive of Neuropsychiatry, XXVI/1-4, S:61-71, 1989. 
 5. Tarhan N., Remedial and protective techniques for overcoming one’s own stress. Stress and illnesses, Gri Ajans. P:85-100, 1990. 
 6. Tarhan N., Güven, S., Burkovik, Y.: Klein-levin sendrom due to a case, Archive of Neuropsychiatry, XXVI. 1-4. P:47-53. 1989. 
 7. Tarhan N., Ak İ., Çetin M., et al; Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Amineptine and Amitriptiline in a Depression Treatment. New Symposium, 28(4):15- 27. 1990. 
 8. Çetin. M., Ceylan. E., Özöğretmen, H., Saygılı., Tarhan N., Comparison of Treatment Efficiency and Side Effects of Mianserin ve Amineptine in Depression:Clinic Psychopharmacology Bulletin I(41-46), 1990. 
 9. Çetin. M., Tarhan N., Sürmeli, A. et al.: Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Buspiron in the Treatment of Anxiety with Placebo. 
 10. Çetin M., Ceylan E., Tarhan. N., et al: Comparing the Values of Zn,Mg,Fe,Cu in the Hair and Blood Serum of the Affective Patients Using Neuroleptic,Tricyclic Antidepressant and Litium, with Other Affective Patients Who Do not Use Medicine and Normal People. Bursa Public Hospital Medicine Bulletin, 6:277-284, 1990. 
 11. Tarhan N., Ceylan. E., Çetin, M. et al.:Contrasting the Effects of Unilateral Dominant ve Bilateral EKT on Prolaktin in Acute Psychosises. Clinic Psychopharmacology Bulletin. 1:17-22, 1991. 
 12. Tarhan N., Ceylan, E., Çetin, M. et al.:Foreseeing the Reaction to the Treatment with Biochemical Parameters in Major Depression and Maprotiline-Fluoxetine Applications. Psychopharmacology Bulletin. 1:(3), 1991.
 13. Çetin. M., Ceylan, E., Tarhan N., Comparing the Levels of Zn,Mg,Fe,Cu in the Hair and Blood Serum of the Mental Retarded People with the Levels of The Normal Ones. Clinic Psychopharmacology Bulletin 1:(3), 1991.
 14. Çetin, M., Ceylan, E., Tarhan N., Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Amineptine and Trazodone in the Treatment of Depression. Düşünen Adam. 4:14-19, 1991. 
 15. Çetin, M., Doğruöz, K., Tarhan N., Applications of Double-Blind Fluoxetina,Placebo and Psychotheraphy for the Alopecia Areatal Patients Who Couldn’t Get Benefit from the Classical Dermatological Topical Treatment. Düşünen Adam. 4:(2):18-24, 1991. 1991. 
 16. Tarhan N., Crisis Intervention Literature Number 78, Psychiatry Appendix P:9-10, 
 17. Günay, Y., Tarhan N., Relationship Between Temporomandibular Joint Disorder and Stress and Anxiety.New Symposium. 2:19-24, April, 1991. 
 18. Günay, Y., Tarhan N., Relationship Between Temporomandibular Joint Disorder and Stress and Anxiety. II. New Symposium. 3,1830 July 1991. 
 19. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E. et al: Comparison of the Trace Elements in the Hair and Blood Serum of Schizophrenics with those of Control Group. New Symposium. 3, 5- 17 July 1991. 
 20. Tarhan N.,Alcohol Symposium. Panel Speech. March 8-9, 1991, Manavgat Antalya. 
 21. Tarhan N., Kayacan, B., Burkovik, Y.: Examining the Intelligence and Personality of Those Who Indicate Conversion Disorder by being Compared from the Aspects of Some Clinic Features. GATA Bulletin 33:175-186(1991). 
 22. Tarhan N., Kayacan, B., Burkovik, Y.: A Psychological and Demographical Research about Those Who Indicate Conversion Disorder. GATA Bulletin 33:36-374 (1991). 
 23. Aksoy, H., Çetin, M., Ceylan, E., Özöğretmen , H., Tarhan N., Seeking for mental disorders of those having Parkinson Disease and comparing their reactions tot he treatment with several antiparkinsonian drugs. Clinic Psychopharmacology Bulletin. 1:2(1991). 
 24. Çetin, M., Erol, B., Tarhan N.,. et al. Search for personality traits and moods of the inpatients of Cardiology and Oncology Clinics.14 November 1990. IZMIR 26. National Congress of Psychiatry,summary, P:64. 
 25. Filiz, E., Lokman, S., Aydın, S., Tarhan N.,. et al.;Analysis of the patients who swallow a foreign body by oral route in military population. Forensic Medicine Journal. P:171- 177 (1989). 
 26. Çetin, M., Doğrugöz, K., Tarhan N.,. et al.:The personal traits of the patients with psoriasis and searching for the psychosocial stressors of the etiopathogenesis of psoriasis. 27th National Congress of Psychiatry. November 6-9,1991. Antalya P:153. 
 27. Çetin, M., Ceylan, E., Tarhan N.,. et al.. Comparison of Placebo and Double Blind Applied Fluoxetin in the Treatment of Depression. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. Antalya, P:222-223. 
 28. Çetin, M.y Kocabeyoğlu, Ö., Doğrugöz, K., Tarhan N.,. et al.: Comparison of the immune system findings of the patients with Alopecia Areata and Psoriasis before and after the treatment. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. Antalya. P:154. 
 29. Çetin, M., Doğrugöz, K., Tarhan N., ve ark.: Personal traits of the patients with Alopecia Areata and searching for the psychosocial stressors in the etiopathogenesis of the disease. 27th National Congress of Psychiatry,November 6-9, 1991. Antalya.P:71-72. 
 30. Tarhan N., Güven, S., Çetin, M. et al.: Clinical and neuropsychometric evaluation of those who indicate antisocial personality disorder. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. Antalya P:73. 
 31. Tarhan N., Güven, S., Çetin, M. et al.: A Demographically and Psycho-socially Controlled Study of People with Antisocial Personality Disorder. 27th National Psychiatry Congress. November 6-9, 1991. Antalya. P:113.
 32. Saygı, A., Tarhan N., Aydilek, R. et al.: Evaluation of Changes in the Personality Profile of Patients with Lung TB. New Symposium. To be published. (1992). 
 33. Tarhan N., Types of Aggression, Biological dimensions of it and Its Treatment with Drugs. Symposium of Novelties in Clinical Psychopharmacology II Panelist. May 22, 1992. İstanbul. 
 34. Mete, Z., Tarhan N., Aggression in Childhood because of an Event. Symposium of Innovations in Psychopharmacology II. Symposium of Aggression and Destructive Impulses May 22, 1992. İstanbul. 
 35. Tarhan N., Relations of temporomandibular joint disorders with Psychiatry TME Panel. April 24, 1992. İstanbul. 
 36. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: The prevalence of psychoactive substance abuse; an epidemiological study on some demographic and psychosocial characteristics. 28th Psychiatry Congress. 27-30, 1992. Hacettepe Medical Center, Ankara. P:74. 
 37. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: Comparison of groups using alcohol and groups not using alcohol in a sample group of 2300 people about alcohol-related attitudes. 28th Psychiatry Congress. September 27-30,1992. Ankara. P:73. 
 38. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: In a sample group of 2300, Prevalance of Alcohol Use, An epidemiological study concerning some demographic and psychosocial characteristics. 28th Psychiatry Congress. September 27-30, 1992. Ankara. P:73. 
 39. Çetin, M., Bulut. A.R., Ertürk, M., Tarhan N., et al.: Investigation of personality structures and psychological status of patients with primary fibromyalgia syndrome. 28th Psychiatry Congress. September 28-30 1992. Ankara. P.47. 
 40. Çetin, M., Aydilek, R., Tarhan N., et al.: Investigation of personality structures and psychological status of bronchial asthmatics 28th Psychiatry Congress. September 27-30 1992. Ankara. P:47. 
 41. Tarhan N., Sertralin: A new antidepressant. Bulletin of Clinical Psychopharmacology. V:2, P:3, 22-38, 1992.
 42. Tarhan N., Epileptic personality and Kindling Phenomenon, Working group report. 27th Psychiatry Congress 1991.Antalya.
 43. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E. et al.: Double-Blind Comparison of Impact and Side Effects of Fluoxetine and Placebo in the Treatment of Depression. Gata Bulletin 1993. 
 44. Tarhan N., Çetin, M.: Biological indications in Depression, Depression Monographs Series. ed.: Köroğlu, E., Çifter, İ., Hekimler Publishing. Ankara. 1993. 
 45. Çetin, M., Tarhan. N.: Psycho-endocrinology of depression. Depression Monographs Series. Eds.: Köroğlu, E., Çifter, İ., Hekimler Publishing. Ankara. 1993. 
 46. Tarhan N., Depression and Hormones - Panel Speech. 3rd Anatolian Psychiatry Days,June 2-25, 1994. Trabzon. 
 47. Tarhan N., Psychosocial dimension of Osteoporosis, Diagnosis and Treatment of Osteoporosis, Göksoy, T., 2000. Istanbul. Bilmedya Group. 255-260. 
 48. Awakenings II A drug for insomnia-Zolpidem may induce an arousal in permanent vegetative state patients. B. Bilgiç, G.H. Sayar, A. Bayram, B. Baran, N. Tarhan, O. Tanrıdag. NPAkademi, 2010; 1: 87- 88. 
 49. Clozapine blood level monitoring and relapse: a retrospective study. G. Hızlı Sayar, E. Kılınç, G. Kağan, S.M. Çengel, N. Tarhan. NP Akademi, 2011; 2: 5-7. 
 50. The importance of blood level monitoring of atypical antipsychotics: a case report. G. Hızlı Sayar, S. Nurmedov, G. Kağan, S. M. Çengel, N. Tarhan. NP Akademi, 2011; 2: 19- 21. 
 51. A bipolar disorder type 1 case with progressive supra nuclear palsy. E. Kılınç, B. Bilgiç, G. Hızlı Sayar, N. Tarhan. NPAkademi, 2011; 2: 23-24
 52. Correlations among electroencephalography and serum drug level in major depression: prediction of responsiveness to antidepressant treatment. G Hızlı Sayar, S Nurmedov, N Tarhan. NP Akademi, 2012; 1(1):1-6 
 53. Majör depresyonda duloksetinin tedavisel kan düzeyini etkileyen etkenler. E. Özten, G. Hızlı Sayar, N. Dilbaz, G. Kağan, E. Sağlam, N. Tarhan. NP Akademi, 2012; 1(2): 12-16.doi:10.5455/npakademi.20120202 
 54. Transkraniyal doğru akım uyarımı: Bir gözden geçirme. G. Hızlı Sayar, E. Özten, N. Tarhan. NPAkademi, 2012; 1(2): 43-48.doi: 10.5455/npakademi.20120206 
 55. Seizure in a patient receiving transcranial magnetic stimulation treatment. G Hızlı Sayar, O Tan, G Eryilmaz, E Ozten, C Salcini, N. Tarhan. Anadolu Psikiyatri Dergisi 2013;14:287-9 
 56. Bipolar bozukluk tanısı olan bir hermafrodit olgusunda hezeyanların fenomenolojisi. I. G. Gül, G. Hızlı Sayar, E. Özten, N. Tarhan. Nöropsikiyatri Arşivi, 2013. DOI: 10.4274/npa.y7231 
 57. M. Çebi, C. Taş, Tarhan N., New Treatment Approaches in Tinnitus: The Place of Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation and Transcranial Direct Current Stimulation, Turkish Archives of Otolaryngology. Turkish Archives of Otolaryngology, 2014. DOI:

Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan Bildiriler 

 1. Çifter İ., Tarhan N., Parafreni (an original case):GATA Bulletin 24:773-778 
 2. Çifter, İ., Tarhan N., Akpınar, Ş.; Electroencephalographic Findings Indicating Psychopathic-Sociopathic Personality Trait: GATA Bulletin, 25:749-756, (1983). 
 3. Tarhan N., Burkovik, Y., Yavuz, D.: A study on the relationship between memory and the sexual attitude and life of the students in a high school: Presented at The Congressof Sexual Function Disorder. (1988). 
 4. Özkan, S., Tarhan N., Özil, I. et al: Treatment efficiency of Ca antagonists in Gilles de Tourette disorder.Archive of Neuropsychiatry, XXVI/1-4, S:61-71, 1989. 
 5. Tarhan N., Remedial and protective techniques for overcoming one’s own stress. Stress and illnesses, Gri Ajans. P:85-100, 1990. 
 6. Tarhan N., Güven, S., Burkovik, Y.: Klein-levin sendrom due to a case, Archive of Neuropsychiatry, XXVI. 1-4. P:47-53.1989. 
 7. Tarhan N., Ak İ., Çetin M., et al; Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Amineptine and Amitriptiline in a Depression Treatment. New Symposium, 28(4):15-27. 1990. 
 8. Çetin. M., Ceylan. E., Özöğretmen, H., Saygılı., Tarhan N., Comparison of Treatment Efficiency and Side Effects of Mianserin ve Amineptine in Depression:Clinic Psychopharmacology Bulletin I(41-46),1990. 
 9. Çetin. M., Tarhan N., Sürmeli, A. et al.: Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Buspiron in the Treatment of Anxiety with Placebo. 
 10. Çetin M., Ceylan E., Tarhan. N., et al: Comparing the Values of Zn,Mg,Fe,Cu in the Hair and Blood Serum of the Affective Patients Using Neuroleptic,Tricyclic Antidepressant and Litium, with Other Affective Patients Who Do not Use Medicine and Normal People. Bursa Public Hospital Medicine Bulletin, 6:277-284, 1990. 
 11. Tarhan N., Ceylan. E., Çetin, M. et al. Contrasting the Effects of Unilateral Dominant ve Bilateral EKT on Prolactine in Acute Psychosises. Clinic Psychopharmacology Bulletin. 1:17-22, 1991. 
 12. Tarhan N., Ceylan, E., Çetin, M. et al.:Foreseeing the Reaction to the Treatment with Biochemical Parameters in Major Depression and Maprotiline-Fluoxetine Applications. Psychopharmacology Bulletin. 1:(3),1991. 
 13. Çetin. M., Ceylan, E., Tarhan N., Comparing the Levels of Zn,Mg,Fe,Cu in the Hair and Blood Serum of the Mental Retarded People with the Levels of The Normal Ones. Clinic Psychopharmacology Bulletin 1:(3), 1991.
 14. Çetin, M., Ceylan, E., Tarhan N., Double-Blind Comparison of the Effects and Side Effects of Amineptine and Trazodone in the Treatment of Depression. Düşünen Adam. 4:14-19, 1991. 
 15. Çetin, M., Doğruöz, K., Tarhan N., Applications of Double-Blind Fluoxetina,Placebo and Psychotheraphy for the Alopecia Areatal Patients Who Couldn’t Get Benefit from the Classical Dermatological Topical Treatment. Düşünen Adam. 4:(2):18-24, 1991.
 16. Tarhan N., Crisis Intervention Literature Number 78, Psychiatry Appendix P:9- 10, 1991.
 17. Günay, Y., Tarhan N., Relationship Between Temporomandibular Joint Disorder and Stress and Anxiety.New Symposium. 2:19-24, April, 1991. 
 18. Günay, Y., Tarhan N., Relationship Between Temporomandibular Joint Disorder and Stress and Anxiety. II. New Symposium. 3,18-30 July 1991.
 19. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E. et al: Comparison of the Trace Elements in the Hair and Blood Serum of Schizophrenics with those of Control Group. New Symposium. 3, 5- 17 July 1991.
 20. Tarhan N.,Alcohol Symposium. Panel Speech. March 8-9, 1991, Manavgat-Antalya.
 21. Tarhan N., Kayacan, B., Burkovik, Y.: Examining the Intelligence and Personality of Those Who Indicate Conversion Disorder by being Compared from the Aspects of Some Clinic Features. GATA Bulletin 33:175-186(1991).
 22. Tarhan N., Kayacan, B., Burkovik, Y.: A Psychological and Demographical Research about Those Who Indicate Conversion Disorder. GATA Bulletin 33:36-374 (1991).
 23. Aksoy, H., Çetin, M., Ceylan, E., Özöğretmen, H., Tarhan N., Seeking for mental disorders of those having Parkinson Disease and comparing their reactions to the treatment with several antiparkinsonian drugs. Clinic Psychopharmacology Bulletin. 1:2(1991).
 24. Çetin, M., Erol, B., Tarhan N., et al. Search for personality traits and moods of the inpatients of Cardiology and Oncology Clinics.1-4 November 1990. IZMIR 26. National Congress of Psychiatry,summary,P:64.
 25. Filiz, E., Lokman, S., Aydın, S., Tarhan N., et al.;Analysis of the patients who swallow a foreign body by oral route in military population. Forensic Medicine Journal. P:171-177 (1989).
 26. Çetin, M., Doğrugöz, K., Tarhan N., et al.:The personal traits of the patients with psoriasis and searching for the psychosocial stressors of the etiopathogenesis of psoriasis. 27th National Congress of Psychiatry. November 6-9,1991. Antalya P:153.
 27. Çetin, M., Ceylan, E., Tarhan N., et.al. Comparison of Placebo and Double Blind Applied Fluoxetin in the Treatment of Depression. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. Antalya, P:222-223.
 28. Çetin, M.y Kocabeyoğlu, Ö., Doğrugöz, K., Tarhan N., et al.: Comparison of the immune system findings of the patients with Alopecia Areata and Psoriasis before and after the treatment. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. Antalya. P:154.
 29. Çetin, M., Doğrugöz, K., Tarhan N., ve ark.: Personal traits of the patients with Alopecia Areata and searching for the psychosocial stressors in the etiopathogenesis of the disease. 27th National Congress of Psychiatry,November 6-9, 1991. Antalya.P:71-72.
 30. Tarhan N., Güven, S., Çetin, M. et al.: Clinical and neuropsychometric evaluation of those who indicate antisocial personality disorder. 27th National Congress of Psychiatry, November 6-9, 1991. AntalyaP:73.
 31. Tarhan N., Güven, S., Çetin, M. et al.: A Demographically and Psycho-socially Controlled Study of People with Antisocial Personality Disorder. 27th National Psychiatry Congress. November 6-9, 1991. Antalya. P:113.
 32. Saygı, A., Tarhan N., Aydilek, R. et al. Evaluation of Changes in the Personality Profile of Patients with Lung TB. New Symposium,1992.
 33. Tarhan N., Types of Aggression, Biological dimensions of it and Its Treatment with Drugs. Symposium of Novelties in Clinical Psychopharmacology II Panelist. May 22, 1992. İstanbul.
 34. Mete, Z., Tarhan N., Aggression in Childhood because of an Event. Symposium of Innovations in Psychopharmacology II. Symposium of Aggression and Destructive Impulses May 22, 1992.İstanbul.
 35. Tarhan N., Relations of temporomandibular joint disorders with Psychiatry TME Panel. April 24, 1992.İstanbul.
 36. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: The prevalence of psychoactive substance abuse; an epidemiological study on some demographic and psychosocial characteristics. 28th Psychiatry Congress. September, 1992. Hacettepe Medical Center, Ankara. P:74.
 37. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: Comparison of groups using alcohol and groups not using alcohol in a sample group of 2300 people about alcohol-related attitudes. 28th Psychiatry Congress. September 27-30,1992. Ankara. P:73.
 38. Tarhan N., Karaca, U., Çetin, M. et al.: In a sample group of 2300, Prevalance of Alcohol Use, An epidemiological study concerning some demographic and psychosocial characteristics. 28th Psychiatry Congress. September 27-30, 1992. Ankara. P:73.
 39. Çetin, M., Bulut. A.R., Ertürk, M., Tarhan N., et al.: Investigation of personality structures and psychological status of patients with primary fibromyalgia syndrome. 28th Psychiatry Congress. September 28-30 1992. Ankara. P.47.
 40. Çetin, M., Aydilek, R., Tarhan N., et al.: Investigation of personality structures and psychological status of bronchial asthmatics 28th Psychiatry Congress. September 27-30 1992. Ankara. P:47.
 41. Tarhan N., Sertralin: A new antidepressant. Bulletin of Clinical Psychopharmacology. V:2, P:3, 22-38,1992.
 42. Tarhan N., Epileptic personality and Kindling Phenomenon, Working group report. 27th Psychiatry Congress 1991.Antalya.
 43. Çetin, M., Tarhan N., Ceylan, E. et al.: Double-Blind Comparison of Impact and Side Effects of Fluoxetine and Placebo in the Treatment of Depression. Gata Bulletin 1993.
 44. Tarhan N., Çetin, M.: Biological indications in Depression, Depression Monographs Series. ed.: Köroğlu, E., Çifter, İ., Hekimler Publishing. Ankara. 1993.
 45. Çetin, M., Tarhan. N. Psycho-endocrinology of depression. Depression Monographs Series. Eds.: Köroğlu, E., Çifter, İ., Hekimler Publishing. Ankara. 1993.
 46. Tarhan N., Depression and Hormones - Panel Speech. 3rd Anatolian Psychiatry Days,June 2-25, 1994.Trabzon.
 47. Tarhan N., Psychosocial dimension of Osteoporosis, Diagnosis and Treatment of Osteoporosis, Göksoy, T., 2000. Istanbul. Bilmedya Group. 255-260.
 48. Tarhan N., KTÜ Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAHUM) 1. Ulusal Kongresi “Sağlıkta Haklar, Sorunlar ve Sorumluluklar” 2010.
 49. Tarhan N., Experimental Neuroscience Congress “Neurobiology of Emotion Regulation”, 2017, Istanbul.
 50. Tarhan N., 3rd Psychiatry Summit and 10th National Anxiety Congress, “Precisine Medicine in Psychiatry: From TDM to Pharmacogenetic”,2018, Antalya.
 51. Tarhan N., 17th Traditional Education Conference, Stress Management in Education, 2018.
 52. Tarhan N., Prospective Perspective to Neuroscience and Sport Genetics, Blue Brain, 2018, Istanbul.
 53. Tarhan N., Microbial Fuel Cell Technology, 2nd Astrobiology Congress, 2018, Ankara. 54. Tarhan N., Family in the Era, ASDER, Konya, 2018

 

Ödüller 

 1. 1991 yılında Hollanda’da düzenlenen “Destructive Drives and Impuls Control" konulu uluslararası kongrede “En İyi Araştırmacı” ödülü,
 2. 2003 yılında TV'de haftada bir yaptığı Makul Çözüm programı için “RTÜK En İyi Toplum Programı" ödülü,
 3. 2005 yılında SKY TURK'te yaptığı Psikoyorum programı için Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, ‘Aile eğitimine verdiği destek ve topluma yaptığı koruyucu ruh sağlığı hizmetinden’ dolayı ödül,
 4. 2007 yılında Türk müziğinin tedavide kullanımına sağladığı katkı nedeniyle Amasya Vakfı tarafından “Altın Elma” ödülü,
 5. 2009 yılında Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Meslek Lisesi tarafından psikoloji dalında “Altın Lale” ödülü,
 6. 2009 yılında OHSAD ve Hasta Güvenliği Derneği tarafından verilen “Hasta Güvenliği İyi Uygulama” ödülü,
 7. 2010 yılında düzenlediği ECNS Kongresi ile dünyaca ünlü çok sayıda bilim insanını İstanbul’da buluşturması nedeniyle “Kongre Elçisi” ödülü, 
 8. 2015 yılında ECNS/ ISNIP/ ISBET Almanya Münih Klinik Nörobilim Kongresi’nde nörofizyoloji alanında yaptığı katkılarından dolayı “Presidental Service Prize” ödülü,
 9. 2017 yılında Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı tarafından bilim ve araştırma dalında “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” ödülü,
 10. 2017 yılında Sağlık Gönüllüleri Türkiye ve Hospital Manager Dergisi tarafından sağlık sistemine yapmış olduğu özgün katkılardan dolayı “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk” ödülü,
 11. 2019 yılında ABD Los Angeles’de SBMT Kongresi tarafından 2019 “Golden Axon Liderlik” ödülü,
 12. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri kapsamında “Yılın Yazarı” ödülü.

Kitap Bölümleri

 1. Tarhan N., Stres ve Hastalıklar (1989), - Sempozyum kitabı, Editör ve Bölüm Yazarı olarak 
 2. Tarhan N., Psikofarmakoloji’de Yenilikler, (1991) - Sempozyum kitabı, Editör ve Bölüm Yazarı olarak 
 3. Tarhan N., Şiddet (Biyopsikososyal Yönleri ile), (1998) - Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu ile ortak yazar 
 4. Tarhan N., Terror and Chemical Weapons Leading to terror, Ed Ergun Çapan An Islamic Perspective Terror and suicidal Attacks The Light,New Jersey, 2004.
 5. Tarhan N., Satanism: Its Nature, reasons for ıts Dissemination, and ways to prevent It. Ed: Lauisa Cunningham, Satanism and False Mystical Trends The Light Rutherford-New Jersey, 2004.
 6. Cifter I., Tarhan N., Akpınar S.,  Electroencephalographic Findings In Patients showing Psychopatkic-Sosyopathic Personalty, Yearbook of International Psychiatry. Ed Nash Boutros Nova Sciences Pub.İnc. 2010.
 7. Hızlı Sayar G., Tarhan N., Parasomnias Ed: Chris Idzikowski, sleep Disorsders, Croatia, Intech 2012.
 8. Yu Chen, Babak Kateb. EEG Biomarkers in Depression. Tarhan, N., Çebi, M., Ergüzel, T., Ünsalver, B. Taş, C. et.al. In Neurophotonics and Brain Mapping, pp 513-524, 2017.
 9. Hizli Sayar G., Tarhan N., Psikiyatrik Hastalıklarda Transkranial Stimülasyon Teknikleri, Fonksiyonun Cerrahi Anatomisi, US Akademi 2018.
 10. Tarhan N., Logical Reasoning in Creation, Adem Tatlı, Tatlı Adem, Bilimler Işığında Yaratılış I, 2017. 
 11. Tarhan N., Nöroteoloji, Sinir Bilimden Din Bilimine, Tatlı Adem, Bilimler Işığında Yaratılış II, 2018. 

 

Yayınlanmış Kitapları: (Yayında olan tüm kitaplarının telif hakkını İDER Vakfı’na bağışlamıştır.)

1- Kan ve Dolaşım (1982)

2- Stres ve Hastalıklar (1989) - Sempozyum kitabı, Editör ve Bölüm Yazarı olarak

3- Psikofarmakoloji’de Yenilikler (1991) - Sempozyum kitabı, Editör ve Bölüm Yazarı olarak

4-Şiddet, Biyopsikososyal Yönleri ile… (1998) - Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu ile ortak yazar

5- Kendinizle Barışık Olmak (2001)

6- Psikolojik Savaş, Gri Propaganda (2002)

7- Mutluluk Psikolojisi, Stresi Mutluluğa Dönüştürmek (2002)

8- Aile Okulu, Makul Çözüm, Aile İçi İletişim Rehberi (2004)

9- Kadın Psikolojisi (2005)

10- Evlilik Psikolojisi (2006)

11- Duyguların Psikolojisi (2006)

12- Hayata Dair, Yaşama Sevinci-2 (2007)

13- Toplum Psikolojisi (2009)

14- İnanç Psikolojisi (2009)  (İngilizce'ye çevrilmiştir)

15- Bilinçli Genç Olmak, Var mı beni anlamak isteyen? (2009)

16- Son Sığınak Aile (2010)

17- Asimetrik Savaş, Politik Psikoloji (2010)

18- Bağımlılık Sanal veya Gerçek (2011)

19- Değerler Psikolojisi, Güzel İnsan Modeli (2011)

20- Çağın Vicdanı Bediüzzaman (2012)

21- Sen Ben ve Çocuklarımız (2012)

22- Mesnevi Terapi (2012) (Bulgarca ve İngilizce'ye çevrilmiştir)

23- Akıldan Kalbe Yolculuk, Bediüzzaman Modeli (2012)

24- Pozitif Psikoloji (2012)

25- Yunus Terapi (2013)

26- Aşk Terapi (2014)

27- Bilinçli Aile Olmak (2014)

28- Anne Darbe Ne Demek (2017)

29- Rumi Theraphy 


Tüm Görüşler


Gizli Yorumcu
24 Mart 2021, 11:36

Merhabalar Nevzat Bey, Ben Şubat ayı boyunca NP Beyin hastanesinde misafiriniz olmuştum. Kendimi bildim bileli, hatırladığım en erken hatıralarımda bile yer eden OKB canavarı ile savaşmaktaydım. Şu an 23 yaşındayım ve yaklaşık 17 senedir sayısız psikolog ve psikiyatrist gördüm. Çeşitli ilaçlar kullandım, terapiler gördüm. Fakat maalesef geçtiğimiz aya kadar bir ilerleme kaydedemedim. Sizin de bildiğiniz üzere çok zor bir hastalıktır OKB; insanı mantıksız bulmasına rağmen belirli davranışlara, korkunç düşüncelere ve hislere hapseder. İnsan hayatının en önemli değişkeni zamanını çalar. Benim de 23 senedir yokuş aşağı giden bu hastalıkla savaşım vardı. Kendimle açıkçası bu uzun ve zor yoldaki direncim konusunda gurur duyuyorum ancak insan bir yerden sonra "Bu hep böyle mi gidecek?" ümitsizliğine kapılıyor ve ben de bu noktada hastaneye yatış kararını aldım. Gördüğüm sayısız psikiyatri yollarından sizinkini seçmemdeki en büyük neden hastalığımın ciddiyetini ve bilimselliğini ne kadar net gördüğünüzü ve bu vizyonunuzu sezmiş oluşumdu. Hastanede tam 25 gün kaldım. OKB ile geçirdiğim 23 yılı düşününce bu 25 gün belki de hiçbir şey. Maddi durumumuz yeterince olmamasına rağmen ailemin sonsuz desteği, motivasyonum, değerli doktorlarım ve sizin vizyonunuz sayesinde bu hastalığı yenme yolunda bu kısacık 25 günde sonsuz yol katettim. Gündelik zamanımın yarısından fazlasını çalan, beni ailemden uzaklaştırmak zorunda bırakan ve kendime küstüren bu hastalığı tedavi ettiğiniz için size bu teşekkürü borç biliyorum. 2 gün önce Oxford Üniversitesi'nden Sosyal Veri Bilimi dalında yüksek lisans kabulümü aldım. Bu başarı hepimizin başarısı. Kendime artık "Bu hep böyle mi gidecek?" diye sorduğumda suratımı bir gülümseme kaplıyor. Değerli doktorlarıma ve size sonsuz teşekkür ederim, Çok ciddi bir kalp ameliyatından çıkıp cerraha sarılan "Hayatımı kurtardınız!" diyen hasta kadar minnettarım size.

Sizi Arayalım