Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çalışanlarımıza Deprem Hazırlık Eğitimi

  NPİSTANBUL Hastanesi Çamlıca Konferans Salonunda çalışanlara; deprem hazırlıkları, depremde yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili eğitim verildi. 

  Katılımın yüksek olduğu eğitimde; katılımcılara afet öncesinde, sırası ve sonrasında yapılması gereken faaliyetler, meydana gelebilecek her türlü olay karşısında uygulamaya konulacak müdahale planı, koordinasyonun nasıl sağlanacağı konuları görsel ve uygulamalı olarak anlatıldı.  Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan NPİSTANBUL Hastanesi İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Ceyda Aydınlı, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

  ‘’Çalışanları bilinçlendirmemiz gerektiğini düşündük’’

  İstanbul’da Eylül 2019’da yaşadığımız depremden sonra, bir deprem sırasında hastanemizde nasıl aksiyon alınması hakkında çalışanlarımızı bilinçlendirmemiz gerektiğini düşündük. Özellikle Başhekim ve Başhekim Yardımcımızın böyle bir talebi oldu.

  ‘’Ben inanıyorum, herkes bir deprem çantası oluşturacak’’

  Eğitimlerde kurumda ve özel hayatımızda kullanabileceğimiz faydalı bilgiler edindik. Toplumda bir farkındalık yaratmak istiyoruz. İnsanları bilinçlendirmek ve bunu her sene tekrarlamak istiyoruz. Bilgiler zamanla unutuluyor. Verdiğimiz eğitim sayesinde ben inanıyorum, herkes evinde bir deprem çantası oluşturacak. 

  ‘’Muhakkak bir deprem çantası oluşturmak gerekli’’

  Deprem olduğu anda İster iş yerinde, ister başka bir yerde olun yaşam üçgeni oluşturmak gerekli. Çök kapan ya da cenin pozisyonu oluşturmak çok önemli. Bina yıkılır ya da başka bir şey olursa o alanda beklemeniz gerekiyor. Birey olarak muhakkak bir deprem çantası oluşturmak gerekli. Ben deprem çantasının içinin kapsamlı olmasını öneriyorum. İlk yardım çantasının içine; kıyafet, polar, yiyecek, düdük, su, hatta nüfus cüzdanı ve pasaport, mal mülk fotokopisi konmalıdır. Bir miktar da para bulunmalıdır.

  .

  ‘’Hastane içinde bizim acil durum ekiplerimiz var’’

  Deprem sırasında yaşam üçgeni oluşturabileceğimiz alanda çök kapan pozisyonuyla kendinizi güvenceye almanız gerekli. Daha sonra hasta yakınlarına ve çalışanlara yardımcı olabilirsiniz. Hastane içinde bizim acil durum ekiplerimiz var. Bu ekip acil durumda bina içinde bulunanları tahliye ediyor olacak. Ancak siz de yardım edebilirsiniz, başkalarını yönlendirebilirsiniz. Kurum olarak depremden sonra yangın, yıkılma ve benzeri durumlar için hastane afet planımız en ince ayrıntısına kadar mevcuttur. Yaka kartlarımızın arkasında bunlar yazmaktadır. Anons durumunda buna göre davranmak gerekmektedir.

  ‘’Tatbikatlarımızı farklı personellerle gerçekleştiriyoruz’’

  Hastane Afet Planı kapsamında her yıl tatbikatlar yapmaktayız. Ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bizden istedikleri var. Bunları her sene tekrarlıyoruz. Çok çeşitli tatbikatlarımız var. Bunları ciddiyetle gerçekleştiriyoruz. En önemlisi tatbikatları farklı personellerimizle tekrarlıyoruz. Bu şekilde afet bilincinin herkeste oluşmasını sağlamaktayız.

  Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Google Play