Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklarda Deprem Travması Nedir?

Deprem, çocuğun ruh sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere, korkulara ve travmalara yol açabilir. Deprem hakkında çocuk ile iletişim kurmaktan kaçınmak ve sorulan soruları geçiştirmek gibi bazı küçük birikimler, gelecekte çocukların ruh sağlığını bozabilir ve bu da çocuklarda deprem travmasına neden olabilir. Bu nedenle çocukların kaygılarının hafife alınmaması, sorunun zamanında çözülmesi ve önlem alınması önemlidir.

  Deprem sonrasında ailelerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin; deprem sonrası ailelerin çocuklarını bırakıp, tehlikeli olabilecek herhangi bir yere gitmemeleri gerekir ve gitmek zorunda oldukları durumda mutlaka çocukları da yanlarına almalıdırlar.

  Deprem Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır?

  Anne ve babalar da depremden korkarlar, fakat yaşadıkları korkuları ve duyguları saklayabildikleri için çocuklar onların korkularını hissetmezler. Ancak, anne ve babanın hissettiği korkuların çocuklar tarafından bilinmesinde bir sakınca yoktur. Bu paylaşma, çocuğun duygularını ve korkularını konuşması için onu cesaretlendirir. 
  İletişim kurmak, çocuğun ve yetişkinin kaygılarını azaltmak için en yararlı yoldur. Böylece çocuk gerçek olmayan korkularından kurtulur ve ailesi de bu korkuları keşfederek çocuğuna yardım edebilir. Bazı çocuklar korkularını oyun oynarken daha iyi ifade edebilirler. Oyun oynarken oluşan korkular gerçek değilse, bunları çocuğa açıklayıp, onu ikna etmek gereklidir.
  Sessiz ve içe kapanık çocukların konuşmaya cesaretlendirilmesi gerekir. Böyle durumlarda ailenin diğer fertlerinin veya komşu çocuklarının konuya katılmalarını sağlamak yararlı olabilir. Çocuğun bu konuları konuşabileceği bir ortam mutlaka sağlanmalıdır. 
  Bu tartışmalarda çocuğa “biliyorum korktun” veya “korkunç bir duygudur” gibi cümleler yararlıdır ve kullanılmalıdır. Ayrıca korkmanın normal ve doğal olduğunu da söylemek ikna edicidir. Çocuğun korkuları, ailenin faaliyetlerini ve günlük yaşamını tam anlamıyla bozmamalı ya da aksatmamalıdır.

  Çocuklarda Deprem Korkusu Nasıl Önlenir?

  Çocuklarda deprem korkusunun önlenebilmesi için yapılabilecek bazı adımlar bulunmaktadır. Deprem ve yaşanan korkuların önüne geçebilmek için çocukların bu konuda bilinçlendirilmesi ve cesaretlendirilmesi önemlidir. Ebeveynler yaşadıkları korkuları çocuk ile paylaşılmalıdır. Çocuğun uyuma güçlüğü çektiği ve odasına tek başına gitmeyi istemediği durumlarda ise aile belli bir süre çocuk ile birlikte uyumalıdır.
  Ancak, çocuğun uzun süre anne ve babası ile uyuması sakıncalıdır. Bu nedenle çocuk birkaç gün sonra yumuşak bir şekilde odasına gönderilmelidir. Çocuğun korkmaması için oda ışığının açık bırakılması yararlı olabilir. Çocuk yatağına gittiğinde uyumak için güçlük çekebilir, gece sık sık uyanabilir ve kabus görebilir. 

  Ne Zaman Destek Alınmalıdır?

  Çoğu anne ve baba çocuğuna korkularını yenmesi için yardımcı olabilir. Ancak yardımcı olamadıkları durumlarda bunu bir başarısızlık olarak görmemelidir. Bazı çocuklar psikolojik destek ve uzman yardımı gerekebilir. Bazı aileler ruh sağlığı uzmanına gitmeyi kabul etmeyebilirler. Böyle durumlarda telefon ile yapılacak görüşmeler bile çocuğun psikolojisine yardımcı olabilir.
  Çocuklarda deprem korkusu ilerleyen dönemlerde travmalara yol açabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve çocukları yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak için psikolojik destek alınması önemlidir.

  Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217