Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Parlak Işık Tedavisi (Fototerapi)

Parlak ışık tedavisi(fototerapi), doğal gün ışığının özellikle sabah saatlerinde alınmasının duygudurum üzerine olumlu ve kalkındırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
Parlak ışık tedavisi (fototerapi) de bu amaçla kullanılabilir. Buna ilişkin gözlemler yaklaşık yüzyıldır bilinmesine karşın, son 20 yıldır sistemli tedavi uygulaması haline gelmiştir.

Parlak ışık tedavisi (fototerapi) için kullanılan cihazlar artık taşınabilir özellikte olup UV ışığı filtrelemektedir. Araştırmalar sabah erken parlak ışık tedavisi (fototerapi) duygudurumda kalkınmaya ve buna bağlı olarak depresif belirtilerde düzelmeye yol açtığını; sirkadyen ritmde düzenleyici etkisi olduğunu; antidepresan ilaçların etkilerini artırdığını ve uyku kalitesinde düzelmeye yol açtığını göstermektedir.

Parlak Işık Tedavisi (Fototerapi) Nasıl Etki Eder?

Özellikle mevsimsel depresyonda etkinliğinin biyolojik ritmlere olan etkisiyle ilgili olabileceği ve monoaminerjik ve melatonerjik mekanizmalarla etkisinin ortaya çıkabileceği belirlenmiştir. Major depresyonda sirkadyen ritmde değişiklik olur. Bu daha çok faz gecikmesi şeklindedir. Klinik ve epidemiyolojik araştırmalar faz gecikmesi olan bireylerde depresyon sıklığının daha yüksek oranda bulunduğunu ortaya koymuştur. Depresyondaki bu faz değişikliği bazı depresif belirtilerden de sorumlu tutulmaktadır.
Melatonin sirkadyen ritmde önemli rol oynayan bir nöroendokrin maddedir. Gece ve karanlıkta salınımı artar; gündüz ve ışıkta azalır. Melatonin depresyona yol açabilen bir hormondur. Melatonin salınımının parlak ışıkla baskılanması antidepresan etkiye yol açar.

Fototerapi Nasıl Uygulanır?

Parlak ışık tedavisi (fototerapi) özellikle sabah erken satlerinde 10.000 lux yarım saat ya da 2.500 lux 2 saatlik uygulamalar en yaygın uygulamalardır ve etkinliğin de bu doz ve sürelerde daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Uygulama süresi 1 haftadır. Uygulama sürecince kişi ışık kaynağına doğrudan bakmaz ve yan oturur. Cihazla kişi arasında en azından 1 metre mesafe bulunmalıdır.

Fototerapi Yan Etkileri Var mıdır?

Ciddi bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte duygudurum hastalarında yüksek doz ve sürelerde kullanıldığında manik kaymalara neden olabildiği bildirilmiştir. 
Parlak ışık tedavisi (fototerapi) de nadiren dozun artmasına ya da sürenin uzamasına bağlı olarak bulantı ve başağrısı yapabildiği ileri sürülmüştür. Gözlerde herhangi bir toksik etkisi gösterilmemiştir. Tüm bu yan etkiler için önemli olan uygun doz ve sürelerde bilinçli ve kontrollü kullanımdır.

Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Parlak ışık tedavisi (fototerapi) ilaç tedavisi ile birlikte mevsimsel duygudurum bozukluklarında kullanılmaktadır. Özellikle mevsime bağlı olarak ortaya çıkan depresyon durumlarında kullanılmaya başlanmış; daha sonra mevsimsel olmayan depresyon durumlarında da etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca süreğen yorgunluk sendromu, değişen mesai saatleri nedeniyle ya da jetlag nedeniyle uyku bozukluğu yaşayanlarda ve ilaç tedavisi uygulanamayan gebelerde başarıyla uygulanabilmektedir.

Uygulama 1 hafta sürer. Uygulama süresi boyunca kişi ışık kaynağına direkt biçimde bakmaz ve yan şekilde oturur pozisyonda olur. Cihazla kişi arasında en azından 1 metre mesafe olmalıdır.
Hamile olan anne adayları eğer ilaç tedavisi görmüyorsa başarı ile uygulanabilmektedir. Bunun ile birlikte uyku bozukluğu problemi yaşana kişilerde de yapılabilir.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 01 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,