Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kaygı Bozuklukları

Kaygı bozukları (anksiyete), diğer adıyla da anksiyete olarak bilinmektedir. Bu durum kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kaygılarımız, vücudumuzun strese karşı verdiği doğal tepkilerdir. Geleceğe karşı duyduğumuz korkularımız ve endişelerimizdir. Mesela topluluk önünde konuşma yapacak olmak ya da işimizin ilk günü, çoğu insanın gergin ve korkulu hissetmesine neden olabilir. 

Ancak duyduğumuz endişe aşırıysa ve uzun süreli olup yaşamımızı zorlaştırıyorsa bu durum kaygı bozukluklarını da beraberinde getirir. Kaygı bozuklukları diğer adı ile anksiyete, kişilerin çevrelerindeki ya da kendi vücutlarındaki belli uyaranları tehlike ve tehdit olarak yorumlanması sonucu kontrol edilemeyen sıkıntı, korku, endişe ve gerginlik hissetmeleri sonucunda bu hisleri doğuran olay ve durumlardan kaçınma davranışlarına verilen isimdir.

Kişinin tehlike ya da tehdit altında endişelenmesi, korkması veya kaygılanması tamamen doğal bir içgüdüdür. Titreme, çarpıntı, gerginlik, terleme veya baş dönmesi gibi bedensel tepkiler de kaygı göstergeleridir. Ancak bu göstergelerin şiddetli olması, uzun süre devam edip kontrolden çıkması anksiyete bozukluğunun göstergesidir.

Kaygı Bozuklukları (Anksiyete) Belirtileri Nelerdir?

 • Kişinin kendisini sürekli gergin, mutsuz ve huzursuz hissetmesi
 • Gün içerisinde yoğun terleme
 • Sürekli olumsuz düşünce hali
 • İş hayatında ve ev hayatında günlük yaşantısında odaklanma sorunları
 • Uykudan sık sık uyanma ve uyku sorunları
 • Bağırsakta meydana gelen sorunlar( hazımsızlık, kabızlık vs)
 • Ellerde görülen belirgin titreme

Kaygı Bozuklukları Nelerdir

Kaygı bozukluğunu anlamak için tehlike ve tehditlere karşı verdiğimiz korku, anksiyete ve panik duygularını anlamak önemlidir. Kaygı bozuklukları diğer adıyla anksiyete içerisinde barındırdığını duygular açısından önemlidir. Temelinde ne olduğunu anlayabilmek gerekmektedir.

Korku: Duygusal ve fizyolojik bir tepki olan korku, vücudun tehdit altında kaç ya da savaş tepkisidir. Mesela korku, gece sokakta yalnız başımıza dolaştığımızda karşımıza korkutucu bir köpek çıktığında hissettiklerimizdir.

Anksiyete: Bu ise gelecekte olabilecek tehditleri düşündüğümüz zaman duyduğumuz gene duygusal ve fizyolojik bir tepkidir. Mesela u da “evden dışarı çıktığımda bir köpekle karşılaşmaktan korkuyorum” duygusudur. Anksiyetenin nedeni gelecekte olabilecek tehlikelerden kaçmaktır da diyebiliriz.

Panik: Vücudumuzun strese, tehlikeye veya aşırı heyecana karşı normalin dışında verdiği tepkilerdir. Panik; aşırı duygusal, davranışsal ve fizyolojik korku tepkileridir. Yani karşımızda köpek olmadığı halde sokakta kalbimiz hızlı atmaya başlıyorsa korkmuş ya da kendimizi sersemlemiş hissediyorsak, panik olmuşuz demektir.

Korku ve panik kısa süreli olmasına rağmen anksiyete hem kalıcı hem de kroniktir. Bunun da ciddi olumsuz sonuçları olabilmektedir. Çünkü kronik anksiyete sadece vücutta değil yaşam tarzı ve davranışlar üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Korkutucu durumlardan kaçınmak için evden hiç çıkmamak, sosyal anlamda kendimizi dış dünyadan izole etmek gibi durumlardan bahsedilebilir.

Kaygı Bozuklukları (Anksiyete) Türleri

Kaygı bozukluğu teşhisi için bu durumun günlük hayatı etkiliyor olması, üzüntüye sebep olması, ilaç kullanımına bağlı olmaması ve en az 6 aydan daha uzun sürüyor olması gerekmektedir.

Kaygı bozukluğu türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu,
 • Obsesif Kompulsif Bozukluklar
 • Travmatik Stres Bozukluğu
 • Fobiler (Agorafobi, Klostrofobi ..Vb.)
 • Sosyal Kaygı Bozukluğu,
 • Panik Atak,
 • Seçici Konuşmazlık Bozuklu
 • Ayrılma Kaygısı Bozukluğu,
 • Bir Sağlık Sorununa Bağlı Kaygı Bozukluğu, şeklindedir.

Unutmayın ki birçok türü olan anksiyete bozukluğunun hangi türünü sahip olduğunun öğrenilmesi tedavi için çok önemli bir adımdır. İlk adımı atmanız da yanınızda olmak için varız. Kaygı bozukluklarından herhangi biri hayatınızı artık olumsuz etkilemeye başladıysa mutlaka bir uzman desteği almanızda fayda vardır.

Nefes Egzersizi teknikleri için tıklayınız…

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217