Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ramazan ayı, bağımlılık alışkanlıklarını değiştirebilir

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, Ramazan ayı dolayısı ile bağımlılık davranışlarına yön verilmesinin, bağımlılık ile mücadelede önemli bir adım olabileceğini kaydetti.

  Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Sigara ve alkol kullanan kişiler, Ramazan ayı nedeniyle alışkanlıklarını değiştiriyor. “Bağımlılık davranışlarının bu ayda değişebiliyor olması önemli bir fırsat olarak görülmelidir” diyen Doç. Dr. Gül Eryılmaz, tıbbi destek ile bağımlılık tedavisi için önemli bir adım atılabileceğine dikkat çekiyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, Ramazan ayı dolayısı ile bağımlılık davranışlarına yön verilmesinin, bağımlılık ile mücadelede önemli bir adım olabileceğini kaydetti.

  Ramazan ayı, bağımlılık alışkanlıklarını değiştirebilir

  Ramazan ayının insan davranışının değişimini etkileyebildiğini belirten Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “Beslenme alışkanlığı, ibadet etme alışkanlığı, uyku alışkanlığı vb. bakıldığında temelde değişimi zor olabilen alışkanlıkların değişimi sağlayabilmekte ve yeni düzen getirebilmektedir. Bütün bunların temel kaynağı sosyal ağ içinde manevi doyum ve ödülün getirdiği haz ve huzur olduğu düşünülebilir” diyerek,

  “Alkol madde ve diğer davranışsal bağımlılıklar ve alışkanlıklarında değişimi bu bağlamda mümkündür. Zihinsel süreçler davranışlarımızı etkileyen en önemli biyolojik temelli mekanizmalardır. Bu mekanizmanın bu ay içerisinde farklı kodlanması bağımlılık alışkanlıklarını da değiştirebilir. Diğer yandan sosyal bir ağ içerisinde, başka insanların yardım etme isteğindeki artış; başkalarını anlama, tahammül etme ve maddi-manevi destek sağlama motivasyonu da önemlidir” şeklinde konuştu.

  “1 ay alkol almamak, kişinin bağımlı olmadığını göstermez”

  “Ramazan ayı boyunca alkol tüketimi kimi hastalarda olmamaktadır; fakat alkol almaya ara veren bazı kişiler, Ramazan ayı biter bitmez yoğun bir biçimde alkol almaya devam etmektedir” diyen Doç. Dr. Gül Eryılmaz,

  “Bu, sakıncalı bir durumdur. Ramazan ayı boyunca alkol almayan ve kendini alkol alma konusunda tutan bireyde, ‘Ben bu süreçte alkol almadan durduğuma göre alkol bağımlısı değilim’ inancı artmakta ve ‘Ben bir ay boyunca içmedim, bağımlı olsam duramazdım’ şeklinde yanlış bir yorum yapmalarına neden olmaktadır. Oysa Ramazan ayı biter bitmez bazen yoğun şekilde alkol alımı gerçekleşmektedir. Bağımlılık kriterlerine göre 1 ay alkol almamak, kişinin bağımlı olmadığını göstermez” diye konuştu.

  “Bağımlılık alışkanlıklarının bu ayda değişebilmesi, önemli bir fırsat”

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “Ramazan ayında psikolojik kaynakların artması bir fırsat olarak görülmesinde fayda var” diyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Bağımlılık davranışlarının bu ayda değişebiliyor olması önemli bir fırsat olarak görülmelidir. Aynı zamanda tıbbi destek alınarak bağımlılık tedavisinin belki de en önemli başlangıç aşaması için önemli olabilir.”

  Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
  Sera ELBAŞOĞLU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217