Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

İstifleme Hastalığı

İstifleme hastalığı, toplumda her kesimde ortaya çıkabilen istifleme hastalığı kişinin sahip olduğu eşyaların gidecek olması ile hissettiği panik duygusudur.
Psikiyatride istifçilik adında bir hastalık olduğunu ( istifleme hastalığı ) ve bu hastalıkta kişilerin evde işe yarama ihtimali düşük olan şeyleri dahi biriktirdiği bir rahatsızlıktır. Bunlar gazete, tarihi geçmiş şeyler ve benzer eşyalar olabilir. İstifleme hastalığı olan kişi için ve özellikle beraber yaşadığı insanlar için bir süre sonra evde yaşanacak alan kalmaz ve bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir. İstifleme hastalığı obsesif kompülsif bozukluğana komşu bir hastalıktır.

  İstifleme hastalığı olan insanlar eşyalarını atarsa bir huzursuzluk yaşarlar. Bu yüzden atamazlar. Alanları daralmasına evde kokular olmasına rağmen bu eşyaların gidecek olması onlara dehşet duygusu yaratır. Yıllar içinde aile bireyleri uyarsa da bu birikim daha artar. İstifleme hastalığından dolayı aile bireyleri kişinin hayatından çekilmeye başlayabilir.

  İstifleme Hastalığının Nedenleri

  İstifleme hastalığının nedenleri genellikle duygusal nedenlere dayanmaktadır. Kişi hayatında eksikliğini hissettiği bir şeyi bu şekilde kapatma yoluna gider ve ileride kişiyi yavaş yavaş sıkıntıya sokmaya başlar. Bu durumlar ortadan kalktığında kişi iyileşme sürecine girebilir. Bu durumların ortadan kalkabilmesi için nedenlerinin belirleniyor olması gerekmektedir.

  - Ağır depresyon
  - Bunama
  - Psikoz
  - Sevgi Eksikliği
  - Kariyer Sorunları

  NOT: Ağır depresyon, bunama ya da psikoz istifçiliğe sebep olabilir

  İstifleme hastalığı olanlar biriktirdikleri şeylerle bağlar kurarlar, sevgi eksikliği varsa, kariyerinde bir sorun varsa, eşyalarla bir bağ kurar.

  Normal olan insanlar da eşyalarıyla duygusal bağ kurabilir.

  Beyninizde bir sorun yoksa tümör gibi, istifleme hastalığı yavaş yavaş başlamakta ve yıllara yayılmaktadır. Tümör ya da benzer hastalıklarda bu durum aniden ortaya çıkar. İstifçilikte insanlar, benim işime yarar, gelecekte kullanılır ve anısı var diye durum yavaş yavaş hal alır. Bu böyle devam eder. İstiflediği eşyalar yüzünden yeni bir depo kiralayan, ev alan insanlar vardır. Normal olan insanlar da eşyalarıyla duygusal bağ kurabilir. Buna rağmen bir seçim yapması gerekince bazı şeyleri atması gerekiyordur ve atar. Hayatın daralıyor olması eşyalardan vazgeçmemizi kolaylaştırır. Ancak istifçiler, istifleme hastalığı olanlar bunu asla yapmazlar. Hiç anlamı olmayan eşyaları, işlevsel olmayan şeyleri tutarlar. Bunlara göre bu çok normaldir.

  İnsanlar eşyalarının gerçekten işe yarayıp yaramayacağını iyi tartmalıdır

  Çok kıtlık ve yoksulluk yaşamıyoruz ancak geriye baktığımızda yoksulluk yaşandığı için büyüklerimiz bu bilinçtedir. Eşyalar bir gün işe yarayabilir düşüncesi taşıyabilirler ama artık günümüzde her şeye ulaşabiliyoruz. İnsanlar eşyalarına baktıklarında iyi düşünmesi gerekir. Gerçekten işe yarayıp yaramayacağını iyi tartmalıdır. Eskiden yoğurt kabı ve benzer şeyler çok biriktirilirdi. Eğer iki senedir o kabı hiç dokunmadıysanız siz bir daha düşünmelisiniz. Belki bahçeniz vardır sulama için siz bunu biriktirebilirsiniz. Ya da sanatçı için lazımdır biriktirilebilir. Ancak hiç işiniz yoksa bir daha bunu mutlaka düşünmek gerekir.

  ‘’Anıları olan eşyaları çok ayrıntılı biriktiriyorsanız bu da istifçiliğe girer’’

  Anıları olan eşyaları çok ayrıntılı biriktiriyorsanız bu da istifçiliğe, istifleme hastalığına girmektedir. Anıları da sadeleştirmek gerekmektedir. İnsanlar anılarına ait şeylere bakmalı değer sırasına göre bir karar vermelidir. Çok fazla biriktirme yine istifçiliğe, istifleme hastalığına girmektedir.

  İstifleme Hastalığının Tedavisi

  İstifçiliğin, istifleme hastalığının tedavisi vardır. İstifçilik Hastalığı tedavisi zor olan bir tedavidir. Aile bireyleri kişiyle çatışmak yerine onu kabul edip bırakmaktadır. Kişiyi hastaneye yatırmak gereklidir. Kişi burada hasta olduğunu zannetmiyor. Durum istifçilik yerine başka bir sebepten de olabilir. Başka durumlar yüzünden bu varsa mesela depresyon gibi o durum geçtiğinde bu düzelecektir.

  Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022
  Yayınlama Tarihi: 23 Ocak 2020
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
  Sera ELBAŞOĞLU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217