Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Dini Takıntılar Nelerdir? Dini Takıntılar Nasıl Geçer?

Dini takıntılar, kişinin hassas olduğu inançlarına karşı kontrol edilemez şekilde takıntılı olma durumudur.
Obsesif Kompulsif Bozukluklar (OKB), tekrarlayan ve istenmeyen saplantılarla, kendini tekrarlayan zorlamaları içeren bir tür anksiyete bozukluğudur. Takıntılar, kişinin ortaya çıkması muhtemelen olmayan abartılı korkularını temsil ettiğini bilmesine rağmen yapılmadığında ciddi sıkıntılara neden olurlar. OKB nörolojik ve davranışsal bir rahatsızlıktır.

Bu tür saplantılar, genellikle günlük yaşamla alakalı olup endişenin ötesine geçerler. Kişi, bu zorlamaların takıntılara cevap olarak yapılması gerektiğini hisseder. Zorunluluklar kaygıyı azaltmak veya kişinin korktuğu sonucu önlemek için mutlaka uygulanır. Obsesif Kompulsif Bozuklukları olan hastalar kaygı ve suçluluk duygularını azaltmak için birçok yolla kendilerini güvence altına almaya çalışırlar
Dinin, bazı OKB vakalarının ortaya çıkmasında da rol oynadığı düşünülmektedir. Dini düşünceler, OKB hastaları için üzücü ve yorucu olabilir. Bu tarz düşünceler; zorunlu dualardan günah işlemeye karşı endişelere, temizlenme ritüellerine karşı birçok durumu içerebilir

Dini Takıntılar Nasıl Geçer

İnsanları rahatsız eden en zorlu takıntıların başında dini takıntılar gelmektedir. Çünkü dini takıntıların temelinde kişinin inancı ve inandığı şeye ihanet etme veya uyamama durumu vardır. Uyulmaması durumunda kişi hem psikolojik hem de vicdanı olarak acı ve ızdırap yaşar. İlerlemiş vakalarda bu tarz takıntısı olan kişiler kutsal değerlere ve hatta Allah’a karşı küfürler ederler. Bunu yaparken de bedenen ve ruhen acı çekerler. Bu da kişiyi hem günlük hayatında hem de ruhsal hayatında zor duruma düşürür. Bu durumdaki bir kişi hep korku ve endişe ile hareket eder ve bu da her konuda kişiyi zorlar hale gelir zamanla.
Bu tarz rahatsızlığın tedavisinde diğer OKB rahatsızlıklarında olduğu gibi bilişsel davranış terapileri uygulanır. Bazı durumlarda da terapi ile ilaç tedavisi birleştirilir. Bu tedaviler, hastaların korktukları şeyle yani belirsizlikle yüzleşmelerini içerir.
Diki takıntılarla alakalı psikolog tedavileri yanı sıra din adamları veya dini cemaatin üyeleri ile işbirliği yapılarak destek alınabilir. Dini liderler hangi ritüellerin aşırı ve hangilerinin uygun olduğuna dair rehberlik ederek, tedaviye yardımcı olabilirler. Dini takıntılarda bu alanda uzman olmuş uzman hekimlerle görüşülmesinde fayda vardır.

Dini Takıntılar ve Tedavisi

Dini takıntılar tedavisi OKB tedavisi olarak değerlendirilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu bir takıntıdır ve OKB nin altında yer alır. Dini takıntıların tedavisi psikiyatri uzmanı ve psikolog eşliğinde yapılır. Bazen psikolog ile ilerlemek psikoterapilerle tedaviye devam etmek yeterli olurken bazen ilaç tedavisi ve terapiler aynı zamanda yapılmalıdır. Dini takıntılar tedavisinin nasıl yapılacağına psikiyatri uzmanı karar verir ve kişiye özel olarak bir tedavi planı uygular. Dini takıntılar tedavi ile birlikte önemli ölçüde iyileşme sağlanan bir rahatsızlıktır.

Dini Takıntılar Nelerdir?

Dini takıntıları olan kişilerin özellikleri değişebilir. Ama genelinde ortak bazı belirtiler bulunur. Şöyle ki;

  • Dua ederken dikkat dağıldıysa namaza yeniden başlanılması,
  • Duanın veya duanın anlamının üzerinde doğru konsantrasyon sağlanılmadığı hissedildiğinde zorunlu ve tekrarlayan şekilde duayı tekrar etmek,
  • Başkalarına doğru davranılıp davranılmadığını sorma ya da doğru olan yapıldıysa veya uygun davranıldığından emin olmak için gün içerisinde sürekli davranışları analiz etmek,
  • Dini kitapları, yazıları ve metinleri aşırı ve tekrar şekilde okumak,
  • Allah’tan fazlası ile özür dileme ve de davranışlar için bağışlanma arayışı,
  • Günah işlemekten aşırı korkmak ve aşırı ahlaklı davranmak,

Araştırmalar Obsesif Kompulsif Bozukluklar gösteren hastalarının ortalama yüzde 30’unun dini takıntıları olduğunu öne sürmektedirler. Dindarlığın daha katı olduğu toplumlarda ise bu oran daha da yüksektir. 

NPİSTANBUL Hastanesi olarak tüm Obsesif Kompulsif Bozukluklarda en doğru tedavileri sunmaktayız. Alanında uzman doktorlarımız dini takıntılar olsun diğer OKB çeşitleri olsun her zaman sizin ve sevdiklerinizin yanındadır. Kaliteli bir yaşam için sizinle birlikte bu yolda yürüyoruz.

Maudsley Obsesif Kompulsif Testi için Tıklayınız

Dini obsesyon nedir, dini obsesyon dini takıntı demektir. Kişi inandığı şeylere sosyal hayatını etkileyecek biçimde bağlıdır. Kişi günlük hayatında dini obsesyonla birlikte zorluklar yaşamaya başlar bu yüzden tedavi edilmesi gerekmektedir.
Dini vesvese OKB tedavisi ile geçmektedir. Dini vesveseler sosyal hayatınızı olumsuz etkiliyorsa mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,