Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Nedir?

Paranoyak Nedir?

Paranoyak tabiri halk arasında kullanılan bir tabirdir fakat bu psikolojik hastalığın tanımı tam anlamıyla paranoid kişilik bozukluğu olarak geçmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğunun (Paranoya) Belirtileri

Paranoid kişilik bozukluğuna sahip hastalar; 

  • Diğer ruhsal rahatsızlıklara sahip olan hastalardan daha farklı bir tablo sergilerler.
  • Genelde savunmacı kişilikte  insanlar oldukları için dışarıdan birinin, bu kişilerinin bir ruhsal rahatsızlığı olduğunun farkına varmaları ancak  çok detaylı muayene ile mümkün olur. 
  • Genelde paranoid kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler farklı sebeplerle bir şüphe geliştirirler ve dışarıya bu şüphelerinin anlattıklarında bu şüphelerini belirli bir mantık çerçevesinde anlatabilme kabiliyetine sahiptirler. Örn; Hasta eşinin kendisini aldattığına inanır ve bunu nasıl anladığı sorulduğunda bağlantısız yorumlarla açıklamaya çalışır.

Paranoid Kişilik Bozukluğunun (Paranoya)  Nedenleri

Pek çok psikiyatrik rahatsızlıklarda olduğu gibi genetik, biyolojik, sosyolojik ve nörolojik nedenleri olabilir. Özellikle beynin ön kısmında yer alan Frontal Cortex ( doğru yanlışı ayırt edebilme) kısmında yapısal bir bozukluk olabileceği gibi yetiştirme tarzı da paranoid kişilik bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Paranoid Kişilik Bozukluk (Paranoya)  Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu hastalar zaman içinde şizofrenik durum geliştirebilir. İş aile ve sosyal ilişkilerini sürdüremedikleri bir tablo oluşabilir. Ayrıca paranoid kişilik bozukluğundaki şiddete eğilim göz ardı edilmemeli ve mutlaka ona uygun tedbirler alınmalıdır.
Paranoid kişilik bozukluğu(paranoya) eğer tedavi edilemezse ciddi problemlere neden olabilecek bir psikolojik rahatsızlıktır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu ( Paranoya) Olan Kişilere Nasıl Davranılmalıdır?

Şizofreniden farklı olarak şiddet eğilimlerinin, cinayet ve yaralamaların en fazla ortaya çıkabildiği hastalık grubudur. Dolayısıyla bu hastalarla yaşayan insanların çok dikkatli olması gerekir. 

Kişinin söyledikleri ne kadar saçma olursa olsun desteklenmemeli ama  karşı da çıkılmamalıdır. Kişinin içinde bulunduğu durumun empatik bir şekilde anlamaya çalışılması ve profesyonel yardım alınmasının sağlanması gerekmektedir.

Kişinin söylediği şeylere verilen aşırı tepkiler ani problemlere neden olabileceğinden hem kişiyi hem de yakınlarını riske sokabilir. Bu yüzden dikkatli olunması ve uzmana başvurulması gerekmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluk (Paranoya) Nasıl Tedavi Edilir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat paranoid kişilik bozukluğunda hastanın iç görüsünü geliştirmek oldukça zordur yani kişinin hasta olduğuna inanması ve kabul edebilmesi gerekmektedir. Bunun için biyolojik kanıt çalışmak çok önemlidir. Özellikle hastanemizde Kantitatif EEG ve Fonksiyonel MR ‘la beyindeki fonksiyonel bozukluğu hastaya göstererek ikna edilmesi ve iç görü kazandırılması bir miktar daha mümkün olmaktadır. Ayrıca bazı psikoterapi metodları da hastanın hasta olduğunu kabul etmesi için kullandığımız yöntemlerdendir. Hasta, hasta olduğunu kabul ettikten sonra kullandığımız tedavi metotlarımız vardır. Bunlar; Farmakolojik Tedavi (İlaçlı Tedavi), Nöromodülasyon, Transmanyetik Uyarım Tedavisi (TMU), Deep TMU,  EKT tedavisiyle iyileştirilmesi mümkün rahatsızlıklardandır.  

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi yapılabilen fakat düzenli tedavi ve takip gerektiren bir psikolojik rahatsızlıktır. Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi tedavisi ilk zamanlar etkisini olumlu yönde göstermeye başlar.

Hastanemizdeki Tedavi İmkanları Nelerdir?

Hastanemizde paranoid kişilik bozukluğu hastalığı için gelişmiş tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Dünya standartlarında tedavi imkanlarını kullanıp, uygulamaktayız. Özellikle bu hastaları tedavi ederken aileyi de psikoeğitimle tedavinin içine alıp, psikoloji ve psikiyatrinin ortak olduğu bir tedavi ortamı oluşturuyoruz. İç görüye yönelik tedavi ve kişinin hezeyanlarına neden olan organik, biyolojik kökenin iyileştirilmesine yönelik tedaviyi bir arada yürütmeye çalışıyoruz.
 

Paranoid Kişilik Bozukluğu kesinlikle organik bir beyin hastalığıdır.
Paranoyak diye tabir edilen düşüncelerden kurtulabilmek için kişinin bu düşüncelerinin ne boyutta olduğu önemlidir. Bu durumda mutlaka bir uzman desteği almak gerekmektedir.
Paranoya nasıl yenilir, paranoyayı yenebilmek için bir uzman tedavisi gereklidir. Kişinin bu hastalıktan tedavisiz kurtulması biraz zor bir durumdur aksine kişi tedavi olmazsa mevcut durumu negatif yönde ilerleyebilir.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 01 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sermin KESEBİR
Prof.Dr. Psikiyatri Uzmanı

Sermin KESEBİR

Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,