Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

EEG Nedir?

EEG nedir, beyin hareket faaliyetlerini sinyallerle ölçen ve görüntüleyen elektroensefalografi olarak adlandırılan beyin görüntülemesidir.
EEG nedir, beynin dalgalarının bazı sinyaller aracılığıyla ölçülüp ve bu dalgaların bir monitör yardımıyla görüntülenmesi olarak tanımlanır.

Elde edilen görüntünün kâğıt üzerindeki haline elektroensefalogram (EEG) denir.
EEG bilimsek verilerin kanıtı için önemlidir.

EEG Ne İşe Yarar?

EEG nedir, EEG beyni etkileyen bazı durumların ya da hastalıkların teşhis edilmesi ve takip edilmesi için uygulanır. EEG nedir, EEG’nin çekilme amacı beynin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi ve kaydedilmesidir. EEG nedir, EEG beyne elektrik verilmeden yapılan bir işlemdir. Beyne hiçbir zararı yoktur.

EEG’nin çeşitleri vardır. Bunlar; rutin (normal) EEG, uyku-uyanıklık EEG ve bazı durumlarda saatler süren EEG’lerdir. Bilgilerin daha doğru olabilmesi için bu EEG’ler hastada farklı zamanlarda çekilebilir. Bu kararı da eeg yi isteyen uzman doktor karar vermektedir.

EEG nin nasıl çekileceğine uzman hekim karar verir ve o şekilde istem yapıp yönlendirir.

EEG de beyne hiçbir şekilde elektrik verilmez sadece aktiviteler ölçülür.

EEG Nedir ve Nasıl Çekilir?

EEG nedir, EEG hastanın uyku ya da uyanıklık halinde oluşu fark etmeksizin her anda çekilebilmesi mümkün olan bir testtir. EEG’nin doğruluğu için EEG’nin hem uyku hem de uyanıklık halinde çekilmesi gerekebilir.

  • EEG çekilecek olan bireyin saçlarının temiz olması gereklidir. Saçların kirli sinyallerin beyne iletilmesini engelleyebilir ve doğru sonuç almayı önleyebilir.
  • Temiz saç dışında saça hiçbir madde (krem, yağ, jöle) sürülmemelidir. Hastanın saçlı derisine kendine özel yapıştırıcı maddesiyle yapıştırılan elektrot adı verilen aletler yardımıyla beynin dalgaları ölçülür ve bu dalgalar kablolar aracılığıyla monitöre aktarılır ve bu şekilde beynin dalgalarının görüntülenmesi sağlanır. Elektrotların kafa derisi üzerinde doğru noktalara yerleştirilmesi daha net ve doğru veri elde edilmesi için önemlidir. Rutin EEG’de bu veriler ortalama 20 ile 40 dakika arasında elde edilir.
  • Diğer EEG’lerde bu süre daha fazladır ve her hastada süre farklılık gösterebilir. EEG çekilirken hasta sedyeye yatırılmalı ve EEG çekim sırasında gözler kapalı olmalı, sessiz ve sabit kalınmalıdır.
  • Personel EEG çekim sırasında gözlerinizi açıp kapamanızı, bir resme veya yanıp sönen bir ışığa bakmanızı ya da derin nefes alıp vermenizi isteyebilir. Bunlar EEG içi gereklidir. 
  • Hasta uyurken çekilen uyku EEG’sinde EEG’si çekilen hastanın uykusuz olması gerekir. Çünkü EEG çekildiği sırada hasta uyumalıdır. Eğer hasta uykusuz değil ise bu bir ilaç yardımı ile sağlanabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 27 Mart 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217