Beslenme ve Diyet

Beslenme

PDF

Bölüm Hakkında

Beslenme; Yaşamın sürdürülmesi ve yaşın getirdiği fiziksel, biyolojik ilerlemeyi sağlayan besinlerin tüketilmesidir. Günümüzde maalesef beslenme dinildiğinde akla gelen bir rahatsızlık olduğunda beslenmenin düzenlenmesi anlamına gelmektedir. Fakat beslenme hayatın tüm evrelerinde hayati önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu bir çok hastalığın yanlış beslenmeden kaynaklandığı saptanmıştır. Bu yüzden NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Departmanı olarak; Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama, Yeme Bozuklukları’nda Beslenme, Kilo Alma ve Özel Hastalıklarda Beslenme alanlarında hizmet vermekteyiz. Hizmet verilen bütün poliklinik alanlarında bireye özel beslenme programları uygulanmaktadır. Bu beslenme programları koruyucu beslenme ve tedavi edici beslenme olarak iki ayrı alternatif içinde değerlendirip uygulanmaktadır.

Obezite, yaygınlığı gittikçe artan ve vücuttaki yağ oranı artışıyla orantılı olarak Beden Kütle İndeksi hesabı ile belirlenen kronik bir hastalıktır. Obezitenin en önemli sebebi alınan enerji ile harcanan enerjinin dengesizliğidir. Bunun yanında da eşlik eden Genetik Etki, Beslenme Düzeni-İçeriği, Fiziksel Aktivite Durumu, Bazal Metabolik Hız, Termogenez ve Çevresel Etmenler obezitenin oluşumunda etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü, Obeziteyi, ‘Sağlık için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ depolanması’ şeklinde tanımlamaktadır. Kilonuzun boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü (kg/m2) ile bulunan sayı olan Beden Kütle İndeksi 25 kg/m2’nin üzerinde çıktığında ve bel çevreniz belirli bir sayıya ulaştığında (erkekler için 102cm, kadınlar için 88cm) artık beslenmenize ve hayat tarzınıza değişiklik getirmeniz gerekir. 30 kg/m2’nin üzerine çıktıysa mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde sağlıklı beslenmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde Tip 2 Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları gibi kronik hastalıklar ardından gelecektir. Obezite, önlenebilen kronik bir hastalıktır. NPİstanbul Beyin Hastanesi’nde Obezite’de Beslenme Danışmanlığı tamamen bireye özel olup detaylı bir değerlendirme sonrasında düzenlenen bireysel beslenme programları ve kontroller uygulanmaktadır.

Sağlıklı Zayıflama

Psikoterapi ile Zayıflama’ başlığında da anlatılan bu program sayesinde danışanların var olan beslenme programlarını uygulamalarını kolaylaştırmak ve obeziteye yol açan yaşam tarzlarını ve alışkanlıklarını değiştirerek zayıfladıktan sonra tekrar kilo almalarını engellemek amaçlanmaktadır. Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama amacıyla hastanemize başvuran ve BKİ 25 kg/m2’in üzerinde olan bireyler öncelikle bir ön değerlendirmeye alınmaktadır.

Bu ön değerlendirmede bugüne kadar olan diyet ve egzersiz programları, kilo vermeye yönelik alınan tedaviler, beslenme alışkanlıkları, yeme düzeni ve kilo verme motivasyonu yüz yüze görüşme ve ölçek doldurma yöntemiyle değerlendirilip, gerekli kan testleri (hemogram, kan yağları, kan şekeri vb) yapılmaktadır. Program için uygun bulunan kişiler bireysel terapiye alınmaktadır. Bu terapiler konusunda eğitimli ve deneyimli bir psikiyatri uzmanı eşliğinde, haftalık 60 dakikalık seanslarda uygulanan ve program 7 hafta sürmektedir. Terapiler sürerken de Beslenme ve Diyet Polikliniği’nde beslenme programları hazırlanmakta ve her terapi öncesinde görüşmeler devam etmektedir. Program bittikten sonra danışanla ortak karar verilen takip görüşmeleri (ör; 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 1.yıl gibi) yapılmaktadır.

Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ve tanımlanmış/tanımlanmamış diğer yeme bozukluklarında bireye özel beslenme tedavisi uygulanmaktadır. Bazı yeme bozukluklarında (ör; tıkınırcasına yeme bozukluğu) Psikoterapi ile Zayıflama programı da uygulanabilmektedir. Özellikle Yeme Bozuklukları’nda Beslenme ve Diyet Uzmanımız, Psikiyatri uzmanı ile beraber multidisipliner çalışmalar yapmaktadır. Danışanın tedavisi bittikten sonra kontrollere devam edilerek destek verilmektedir.
Beden Kütle İndeksi’nin 20 kg/m2’nin altında olması normal kabul edilebilir kilo, 18,5 kg/m2’nin altında olması ise zayıflık olarak tanımlamaktadır. Kilo vermek kilo almaktan çok daha kolay bir düzendir. Kilo vermek isteyen bireyler ayda 4-5 kg verebilirken, kilo almak isteyen bireyler ayda 1-2 kg alabilmektedir. Bu kilo ile ilgili uygulanan program yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde hazırlanırsa danışanın kilo alımı kalıcı olacak ve hayat kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır. Kilo Alma programı da bireye özel ve uzun süreli ilgi isteyen bir programdır. Gerektiğinde Beslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse ile beraber Psikiyatrist, Psikolog eşliğinde multidisipliner uygulama yapılmaktadır.
Tip 2 Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması gibi akut ya da kronik hastalıkların kendine özel beslenme düzenleri vardır. Bu beslenme düzenleri doktor yönlendirmesi ile Beslenme ve diyet uzmanımız tarafından danışanın psikiyatrik durumu, açlık-tokluk hissi ve iştahına göre bireysel olarak düzenlenmektedir. Gerek yatan gerek ise ayaktan başvuran danışan olsun bütün danışanlara hayat kalitesini arttıracak ve komplikasyonları önleyecek bireysel beslenme programları hazırlanmaktadır.
Beslenme ve Diyet Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217