Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kilo vermede doğru bilinen yanlışlar

  KİLO VERMEDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  Light ürünler tüketmeliyim! Diyet ürünlerin kalorisi yoktur. YANLIŞ

   

  Diyet ürünlerin kalorisi sıfır değildir sadece kalorisi azaltılmıştır. Yani normale göre kalorisi düşük olsa bile porsiyona dikkat ederek diyette tüketmek gerekmektedir. Ayrıca bazen diyet ürünlerde katkı maddesi ve yapay tatlandırıcı kullanımı arttığı için etiketi dikkatli okuyarak tüketmek gerekmektedir.

  Buna ek olarak, diyet yaparken Light ürünler tüketmeyiniz, bu ürünler işlenmiş ve sağlığınıza zararlı ürünlerdir. Oradan alacağınız 5-10 gram yağ ile diyetiniz bozulmaz, fakat yiyeceğiniz 5-10 gram GI’i yüksek karbonhidrat diyetinizi bozar. Dolayısı ile asıl düşman YAĞ değil, Karbonhidratlardır.

   

  Zeytinyağı kalorisizdir ve sınırsız tüketilebilir. YANLIŞ

  Bütün yağlarda olduğu gibi zeytinyağında 1 tatlı kaşığı 45 kalori değerindedir ve fazla tüketildiği takdirde kilo almaya sebep olur. Öğün atlarsam daha hızlı kilo verebilirim.


  Diyet yaparken, meyve tüketmemeliyim! YANLIŞ

  Diyet yaparken en çok tüketmeniz gereken gıdaların başında, birinci olarak SEBZELER ve ikinci olarak MEYVELER gelir. Şunu çok iyi bilmeniz gerekir ki, her gün sebze ve meyve tüketmeden sağlıklı olamazsınız. Diyet yaparken, meyve tüketimi belirli ölçüde şarttır. Meyve şekeri sizin düşündüğünüz gibi diyetinizi bozmaz. Burada önemli olan kararında (porsiyon kontrolünde) tüketmektir. Aksi halde, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalacak ve vücudunuz bu diyet döneminde zarar görecektir. Burada diğer bir konu, meyveler yenmelidir. Suyu sıkılıp içilmemelidir. Lifinden ayrılan meyve şekeri, işte o zaman sizin için faydasını büyük ölçüde yitirmiştir. Her gün mutlaka meyve tüketin. Diyet yapsanız da, diyet yapmasanız da meyve tüketin.

   

  Kahvaltıyı atlamak. YANLIŞ

  Kahvaltının iştah yönetiminde ve kilo kontrolünde etkisi çok büyüktür. Az öğün yiyerek daha çok zayıflayacağınızı düşünmeyin. Klasik peynir, ekmek, zeytin ve yumurtalı kahvaltı yapmak zorunda değilsiniz. Bir bardak süt veya sütlü kahve ve yanında bir porsiyon meyveyle kahvaltı yapabilirsiniz. Bir bardak sütlü kahve ve yanında 10 tane fındık veya bademle kahvaltı yapabilirsiniz. Önemli olan kahvaltınızın içeriğinden çok uyandığınız andan itibaren metabolizmanızın harekete geçmesidir. Kahvaltınızı atlamayarak hem metabolizmanızı çalıştıracak hem de kan şekerini stabil düzeyde tutarak öğle yemeğine gözü dönmüş bir şekilde oturmamanızı sağlayacaksınız.

  Diyette öğün atlamak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca öğün atlandığında kan şekerinde düşme olduğu için bir sonraki öğünde besin tüketimi artacak ve vücut yağ depolayacaktır.

   

  Bitki çayları zayıflatır. YANLIŞ

  Bitki çaylarının sadece metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan etkileri vardır fakat hiç bir bitki çayı sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite olmadan kilo vermeyi sağlamaz.

  Kepekli ekmeğin kalorisi yoktur. Kepekli ekmeğinde normal ekmeğinde 25 gramı (1 dilim) 70 kaloridir. Sadece glisemik indeks dediğimiz kan şekerini etkileme hızları farklıdır. İkisinin de fazla tüketimi kilo alımına yol açar.

   

  Açken spor yaparsam daha hızlı kilo veririm. YANLIŞ

  Spor sırasında insülin salınımı artmaktadır ve aç karnına spor yapıldığı zaman kan şekeri düşecek ve rahatsızlık hissi oluşacaktır en güzeli yemeklerden en geç 2 saat en erken yarım saat sonra yapılacak sporlardır.

   

  Makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlar diyetten tamamen çıkarılmalıdır: YANLIŞ.

  İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Zayıflayayım diyerek ekmeği, pilavı kesmek ve bu besinleri hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Bu durumda vücutta enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depoları kullanılır. Yani sudan kilo verirsiniz, şişmanlığınızın nedeni olan yağ dokusu olduğu gibi yerinde kalır. Normal beslenmeye geçtiğinizde iki kat daha fazla kilo alırsınız.

   

  Protein ağırlıklı yemek sağlıklı kilo kaybı sağlar: YANLIŞ.

  Protein ağırlıklı beslenmede, vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayıflama olabilir. Ancak proteinlerle birlikte çok fazla yağda vücuda gireceği için, kan yağlarında yükselme ve koroner kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Gut hastalığı gelişebilir. Ayrıca, proteinler vücuttan atılmak için kemikten kalsiyum şeker ve buda kemik erimesine neden olur. Bu durumda zayıflasanız bile geri kalan hayatınızı hasta bir insan olarak geçirirsiniz.

   

  Meyve yemekten 2 saat sonra yenir, yoksa bütün yenilenler yağa dönüşür: YANLIŞ.

  Eğer doymuyorsanız ikinci tabak yemek yerine, 1 tane meyve yemek daha az enerji alımına, yani daha az yemeye neden olur. O nedenle doymuyorsanız, ikinci tabak yemek yerine 1-2 tane meyve yemek daha iyi bir yaklaşımdır.

   

  Maydanoz suyu zayıflatır: YANLIŞ.

  Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar kaybı nedeniyle insan kendini hafiflemiş hisseder. Kilo kaybına ve yağ dokusu azalmasına hiç bir faydası yoktur.

   

  Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır: YANLIŞ.

  Sauna gibi sıcak ortamlarda terleyerek kaybedilen yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar, organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar, ancak zayıflatmaz. Kilo kaybetme açısından bakacak olursak, soğuk sıcaktan daha etkilidir.

   

  Sabahları aç karnına limonlu su içmek zayıflatır: YANLIŞ.

  Limonun bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır. Ancak soğuk yada ılık suyun veya limonlu suyun zayıflatıcı hiç bir etkisi yoktur.

   

  “Kan şekerim düştü, tatlı yemeliyim”: YANLIŞ.

  Kan şekeriniz düşüp, eliniz ayağınız titriyorsa, asla tatlı yemeyin. Peynir ekmek daha iyi bir seçimdir. Tatlı yiyebilecekler sadece insülin kullanan şeker hastalarıdır.
  Akşam 7’den sonra bir şey yersem şişmanlarım!

  Sağlıklı kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Çalışmalar öğünlerde miktarlar açlık durumuna göre ayarlandığında bireylerin akşam 7’den sonra yemek yediklerinde yağlanmadıklarını, daha kolay kilo verdiklerini gösterir.  Akşam 18.00’dan sonra bir şey tüketirsem kilo alırım.

  Gece ile sabah arası en uzun öğün aralığıdır 18.00‘dan sonra bir şey tüketmemek bu süreyi daha da uzatacak ve kan şekeri düşmesine ve metabolizma yavaşlamasına yol açacaktır.

  Önerimiz: Yemek yeme saati yerine günün ilk öğünü olan kahvaltı olacak şekilde başlayarak öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir. Böylece en son öğünün ne zaman yendiğinin önemi kalmaz.

   

  Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217