Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuk ve Ergenlerde Bipolar Bozukluk Nedir?

Mani ve depresyon dönemlerinde meydana gelen, genellikle erişkin çağında teşhis edilen bir psikiyatrik bozukluktur. Fakat hastalarda şikayetlerin yaklaşık %50-60 oranında ergenlik döneminde başladığı tespit edilmektedir. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk nedenleri bu yaş dönemlerinde gözlemlenen değişiklik sebebiyle fark edilemeye bilmektedir. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk tedavisi için iyi bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

 

Çocuk ve Ergenlerde Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk belirtileri aşağıdaki gibi seyretmektedir;

  • Öfke patlamaları
  • Fikir uçuşmaları
  • Uyku ihtiyacında azalma
  • Grandiyözite (büyüklük düşüncesi) artışı
  • Artmış konuşma miktarı ya da basınçlı şekilde konuşma
  • Amaca yönelik etkinliklerde artma

Tehlikeli olabilen haz verici eylemlere yönelim gibi klinik özelliklere sahip olabilen kronik süreçli bir hastalıktır.
Bipolar bozukluk, halk arasında “manik depresif hastalık” adıyla da anılır. Bu hastalıkta kişinin duygu durumunda belirgin bozulmalar görülür. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozuklukta da hemen hemen benzer belirtiler görülmektedir.
Hastalığın tanı almasına en sık neden olan durum manik ataklardır. Manik atak ve hipomanik atak olarak depresif ataklar görülmektedir.
Manik Atak: Manik atak geçiren kişi normale göre çok fazla ve hızlı konuşur, düşünce akışı çok hızlı ancak birbiriyle bağlantısızdır, az uyur ancak çok enerjik hisseder, açıklayacak bir sebep olmasa bile kendisini çok neşeli ve güçlü hisseder, her şeye yetebileceğini düşünür, sonucunu düşünmeden büyük kararlar verebilir, bazen de aniden öfkelenip saldırgan davranışlar gösterir.
Manik atak sırasında kişinin davranışlarındaki değişim o kadar belirgindir ki çoğu zaman hastaneye yatırılması gerekir. Bazen bu belirtiler daha hafif düzeyde olur ve bu duruma “hipomanik atak” denir. Bipolar bozuklukta manik ve hipomanik ataklar dışında depresif ataklar görülür. Depresif ataklarda kişi önemli bir sebep olmadığı halde mutsuz ve keyifsizdir, enerjisi azdır, konsantre olmakta zorlanır, öğrenciyse ders başarısında düşme görülür, uyku kalitesi bozulur ve ne kadar uyusa da kendini dinlenmiş hissetmez.
Hastalık ataklar halinde ortaya çıkar, bazen manik, bazen depresif, bazen de her iki atak belirtilerinin birlikte görüldüğü karma ataklar görülür. Ataklar dışındaki dönemlerde kişi eski işlevsellik düzeyine dönebilir.

Çocuk ve Ergenlerde Bipolar Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Asıl tedavi biçimi ilaç tedavileridir. Zor vakalarda uzman tarafından birden fazla ilaç önerilebilir. İlaç tedavisi uzun süreçli bir tedavidir. Bazı vakaların ömür boyu ilaç kullanması gerekebilir. Bazı durumlarda hastanın yatarak tedavi görmesi gerekebilir. 
Antidepresan ilaçlar manik depresifin tetiklenmesine neden olabilir. Bipolar bozukluk teşhisi konan çocuklarda antidepresan ilaçların özenli ve dikkatli kullanılması gerekmektedir. 
Terapilerin bipolar bozukluk tedavisinde başarılı olma oranı azdır. Çocuk ve ergenlerin aileleriyle birlikte psikoloji eğitimi alması gerekmektedir. Ayrıca tedavinin etkili sonuç vermesi için tedavinin sürmesi konusunda motivasyonel fonksiyonların kullanılması, mücadele etme becerilerinin gelişmesi için psikoterapiler uygulanabilir.

Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk, çocuk ve ergen yaş grubunda psikiyatrik belirtiler erişkin dönemdeki kadar net ve belirgin değildir. Örneğin, erişkinlerde mani döneminde sıklıkla izlenen aşırı neşe hali (öfori) çocuk ve ergenlerde sıklıkla gözlenmez. Bunun yerine çocuk ve ergenlerde aniden öfkelenme ve sinirlilik (irritabilite) daha önde giden bir belirtidir.
Birçok hastalığın belirtileri bu yaşlarda birbirine benzeyebilir ve tanı konma aşamasında zorlukla karşılaşılabilir. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk ile benzerlik gösteren bazı psikiyatrik bozukluklar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite ve Davranım bozukluğudur.
Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk ve bu bozukluklarda da aşırı hareketlilik, dürtüsellik ve dikkat dağınıklığı gibi ortak belirtiler olabilir. Ancak çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk durumuna ek olarak büyüklenmecilik (grandiyözite), duygu durum dalgalanmaları, depresyon ve gerçeği değerlendirme bozuklukları bulunabilir. Bazen her iki hastalığın da birlikte bulunduğu eş hastalanımların olabileceği de akılda tutulmalıdır. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk tanısı için iyi bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022
Yayınlama Tarihi: 27 Eylül 2018
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım
,