Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bebeği depresyona itecek nedenler nelerdir?

  Çocuklarda ilk stres doğumla birlikte başlar. Bebeğin ağlaması, anne rahminin sıcaklığı ve rahatlığından dış dünyanın soğukluğuna karşı verdiği doğal bir tepkidir.

  BEBEĞİ DEPRESYONA İTEN NEDENLER NELERDİR?

  Bebeği depresyona itecek en önemli neden anne yoksunluğudur. İlk altı ayda anne bebekten birden ayrılırsa üç dönem belirti gösterir.

  Protesto dönemi : Bu dönemde bebek sürekli ağlar, bebeğin dindirilemeyen ve yatıştırılamayan ağlamaları vardır. Bebbeğin yanına birisi yaklaştığında susar fakat gelen kişinin annesi olmadığını anladığı zaman tekrar ağlamaya başlar. Bebek kısa süreli sussa bile biri yanına yaklaşırsa eğer yine ağlamaya başlar. Bebek sustuğunda, ağlamayı bıraktığında yüzünde yorgun ve üzgün ifade olur.

  Depresyon dönemi: Bebekte iştah azalır, kilo kaybetmeye başlar. Fiziki gelişme durur, kusma ve ishal olabilir. Muhtemelen beyin büyüme hormonunu yeterli miktarda salgılamamaktadır. Bunun sonucu mutlu olmayan bebeğin beden gelişimi de yavaşlayacaktır. Bebek gözlemlendiğinde ise genellikle küskün ve üzüntülü bir görünümleri vardır. 

  NE KADAR AYRI KALDINIZ

  İçe kapanım dönemi: 2. aydan sonra anne yoksunluğu devam ediyorsa bebek içine kapanmaya, duygusal tepkiler başlar. Çevrede olanlara ve yanına yaklaşanlara ilgisiz kalır. Dünyadan soyutlanıyor gibidir. Bu durum büyüklerin şizofrenik bozukluğuna benzer bir tablodur.

  ANNE-BEBEK BAĞI

  Anne ile bebek arasında olağanüstü bir ruhsal bağ vardır. Bu ruhsal bağ, çocuğun beyin ve beden gelişimi için temel gıdadır. Sevgisini, ilgisini veren anneler çocukların beyin lerinde sevgi kanallarının açılmasını, çocuklarının beyinlerinin mutluluk hormonları salgılamasını sağlarlar. Bu sayede bebeğin gelişimi ilerler

  YUVA HASTALIĞI VURUYOR

  Anne uzun süre hastanede yatabilir veya bebeğinden ayrılmak zorunda kalabilir. Böyle durumlarda bebekle kurulan teke tek sevgi bağı olan bir ilişki annenin yerini tutacaktır. Burada teke tek ilişki önemlidir. Yuva ortamında sürekli bakıcı değiştiği için bu sağlanamaz ve bazı belirtiler başlar. Çocuğun psikolojisi bozulur sevilmediğini düşünür.

  YALANCI ZEKAYA DİKKAT

  Yuva hastalığı (Hospitalizm) içindeki çocukların çevreye ilgileri azalmıştır, geç ve güç uyarılırlar, oturdukları yerde sallanırlar, geviş getirme gibi hareketler yaparlar, kafa sallarlar, vurmaları vardır. Bu vurmalar kendi kendilerini uyarma çabalarıdır. Parmak emmek, sallanmak gibi bedensel zevk kaynaklarına yönelirler. Zeki oldukları halde yalancı bir zeka görünümü verirler. Boy ve kiloları yaşıtlarına göre geridir beslenme ve bakım iyi olsa da ani ölümler çok olur.

  ANNEYİ KAYBETME KORKUSU

  Çocuk kendisine bakım veren kişiye derin bir bağlanma gösterir. Bu yetersizliğin ve çaresizliğin kaçınılmaz sonucudur. 

  BAĞLANMA AYRILMA İLİŞKİSİ

  Bebeğe bakım veren kişinin kısa veya uzun süre ayrılması hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu bağlanma-ayrılma ilişkisi insanın ileri yaşlarda da hayatına yön veren temel bir ilişkidir. Evlendiğinde veya askere gittiğinde uyum sağlayamayan, okul korkusu çeken çocuklar ve gençlerde bağlanma-ayrılma ilişkisini tam olgunlaştırılmamış olması bu tarz olumsuz durumların gerçek nedenidir.

  BİREYSELLEŞME BAŞLAR

  Bu tarz insanlarda bağlandığı ve sevdiği kişiyi kaybetme korkusu vardır. Bu korku ve sıkıntı yaşamın kaçınılmaz parçasıdır. Hayatın normal sürecinde de bu korku çocuğu geliştirecektir. Bireyselleşmeye itecektir.

  Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Çocuk Ergen Merkezi Tıbbi Kadro
  Uzm. Dr. Yakup ERDOĞAN

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Ayşe ŞAHİN

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Nuran KATI

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Seda AYDOĞDU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  S.Aybeniz YILDIRIM

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Elvin AKI KONUK

  Çocuk - Ergen Psikoloğu

  Gönder
  Hazel Ezgi DÜNDAR

  Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

  Gönder
  Eda ERGÜR

  Çocuk - Ergen Psikoloğu

  Gönder
  Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde LUŞ

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Uzm. Dr. Mukhtar MURSALLI

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Nur BERBER

  Özel Eğitim Öğretmeni

  Gönder
  Dr. Öğr. Üyesi Neriman KİLİT

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217