Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

 Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinde EEG'nin Kullanımı

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinde EEG'nin Kullanımı, Beyin ve işlevlerini inceleyen temel tıp alanlarından olan psikiyatri ve nöroloji hiçbir zaman birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışan iki ayrı anabilim dalı olmamıştır. Temel olarak aynı organ ve sistemleri araştırdığından, aynı sistem ile ilgili hastalıklar ile çalıştığından her zaman işbirliği ve konsültasyon içerisinde çalışan iki bilim dalıdır.

Tıp dünyasında uzun yıllardan beri olan gelişimler sayesinde psikiyatrik hastalıkların beyindeki hangi mekanizmalar sonucu ortaya çıktığı da araştırılabilmekte, hatta bu konu tedavi planı için de aydınlatıcı olduğundan en popüler araştırma konuları arasında yer almaktadır. Bu sayede birçok hastalığın mekanizmasının çözülmesi ile saptanan problemlere yönelik tedavilerin başarısı yıllar içerisinde atarak eskiden toplumdan izole olan ciddi psikiyatrik hastalıkların bile tedavi imkanı ortaya çıkmıştır.

Nörolojik inceleme tekniklerinde yıllar içerisinde gelişimler olmuş; beynin yapısını görüntüleyen yöntemlere, beynin elektriksel aktivitesini ve işlevlerini ölçen yöntemler de eklenmiştir. Bu imkanlar sayesinde beyin ve hastalıklar hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinme fırsatı yüz güldürücü tedaviler için kaynak sağlamıştır.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi polikliniğine çeşitli şikayetlerle başvuran bir hastanın öncelikle ayrıntılı öyküsü alınır. Bu öykü anne karnında olduğu dönemden başlayarak, doğum sonrası dönemi, mevcut hastalıkları ve geçirdiği tüm hastalıklar ve kazalar (kafa travması vs.) hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Tıbbi öykü dışında çocuk veya ergenin tüm gelişim basamakları ( dil gelişimi, ince-kaba motor gelişim vs.) hakkında ayrıntılı değerlendirme yapılır. Aile öyküsü alınır. Ailede herhangi bir genetik, psikiyatrik veya nörolojik hastalık olup olmadığı kaydedilir. Gerek edinilen bilgiler içerisinde (kafa travması vs.), gerekse başvuru şikayetinde (gelişimde gecikme veya gerileme, öğrenme bozukluğu, konuşma bozukluğu, uyku atakları, uykuda görülen bazı davranışlar, davranış bozuklukları, tuhaf hareketler gibi)  hekimin ayrıntılı tetkik edilmesini öngördüğü hastalardan nörolojik değerlendirmeler ve EEG istenmelidir.

EEG, beynin elektriksel aktivitesinin elektrot dediğimiz iletken yapılar sayesinde kayıt altına alınması işlemidir. İşlem sırasında hastaya elektrik verilmez. Zararlı bir etkisi yoktur. Hiçbir zararı olmayan bu işlem sırasında atlanan ve tedavisi mümkün olan nörolojik problemler tespit edilebildiği gibi, özel yöntemlerle hazırlanan beyin haritası sayesinde psikiyatrik hastalıkların beyindeki yansımalarına ait de çok önemli veriler elde edilmektedir. 

EEG çocuklarda uygulanmadan önce çocuk ergen psikiyatrisi ya da nörolojinin istem yapması gerekmektedir. Ayrıntılı incelemeler sonucunda ise karar verilir ve gerekli tedavi protokolü uygulanır.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Ekim 2018
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Çocuk Ergen Merkezi Tıbbi Kadro
Uzm. Dr. Yakup ERDOĞAN

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Ayşe ŞAHİN

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Nuran KATI

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Seda AYDOĞDU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
S.Aybeniz YILDIRIM

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Eda ERGÜR

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Elvin AKI KONUK

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Hazel Ezgi DÜNDAR

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde LUŞ

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Uzm. Dr. Mukhtar MURSALLI

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Nur BERBER

Özel Eğitim Öğretmeni

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Neriman KİLİT

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217