Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği

Sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlara yönelik aşırı ve mantıksız korku yaşadığı ve yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmekte zorluk yaşadığı bir anksiyete bozukluğudur. Başkaları tarafından yakından gözetlendiği, yargılandığı ve eleştirildiğine dair bir inanış ile açığa çıkar ve çok güçlü olursa, kişiyi kapasitesizleştirebilir. Bu sebeple kişi, topluluk önünde konuşma, yeni insanlarla tanışma, sosyal ortamlara girme(düğün, eğlence, parti, cenaze vb.), karşı cinsle arkadaşlık ilişkisi başlatma, topluluk içinde yemek yeme, genel tuvaletleri kullanma(özellikle erkekler için pisuvar kullanma), mevki sahibi kişilerle konuşma, başkalarının fikirlerine karşı çıkma vb. davranış ya da durumlar ile baş edemez. Bu durumlarda kaçar ya da kendisini gizlemeye çalışır, sonrasında da bu ortamlara girmekten kaçınmaya başlayabilir.

Çocuklarda sosyal fobinin gelişimi daha çok yabancılarla ilişki kurmaktan uzak durma, yanlış bir şey söylemekten, kendini ifade etmekten korkma şeklinde görülmektedir. Bu çocuklar kendi ailesi ve tanıdıkları dışındaki başka kimselerle arkadaşlık etmekten kaçınırlar. Çevrede yabancı kişilerin bulunması çocuğun şiddetli bir kaygı, sıkıntı, huzursuzluk ve utangaçlık duymasına yol açar.

Çocuklarda Sosyal Anksiyete ölçeği kullanılması tedavi sürecinde işlevsel olacaktır.

Çocuklarda sosyal anksiyete belirtileri

Bedensel belirtileri;

 • Uyku bozukluğu
 • Uyuşmalar
 • Kasların gerilmesi
 • Ürpermeler
 • Sürekli olarak kan basıncının artması
 • Bir durum anında sürekli gözbebeklerinin büyümesi
 • Ani terlemeler
 • Tuvalete sık sık gitmek
 • Kusma 
 • Konulurken kekeleme 
 • Yorgun hissetme

Çocuklarda anksiyete tedavisinde en önemli nokta çocuğun günlük hayatını nasıl etkilediğidir. Bu nokta önemlidir. Anksiyetesi yüksek olan çocuklarda ve psikoterapinin etkili olamadığı ve buna yatkın olmayan çocuklarda ilaç tedavisi uzman psikiyatrist tarafından uygulanabilir. 

Anksiyete tedavisinde ilaç tedavisinden önce tercih edilen yöntem psikoterapi yöntemdir. Çocuklarda anksiyete bozukluklarının tedavisi psikodinamik teori ve teknikle desteklenen bilişsel davranışçı terapilerdir. 

Çocuklarda anksiyete tedavisinde oyun terapilerde etkili olmaktadır. Oyun ve çizim ile yapılan tedaviler temelde yer alan anksiyetenin temeli hakkında uzmana bilgi de verebilmektedir.

Çocuklara kaygılı düşünceler yerine ebeveynlerin sevgi ve ilgi göstermesi gerekmektedir. Bu sayede çocuklara güven ve sevgiyi öğretmiş oluruz ve aile ile çocuk arasındaki iletişim güçlenir.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Haziran 2020
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Çocuk Ergen Merkezi Tıbbi Kadro
Ayşe ŞAHİN

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Nuran KATI

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Seda AYDOĞDU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
S.Aybeniz YILDIRIM

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Eda ERGÜR

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Elvin AKI KONUK

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Hazel Ezgi DÜNDAR

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde LUŞ

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Uzm. Dr. Mukhtar MURSALLI

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Nur BERBER

Özel Eğitim Öğretmeni

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Neriman KİLİT

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217