0216 633 0 633 Gönder

Bağımlılıkta Çipli Tedavi

Bağımlılıkta çipli tedavi, bağımlı hastalarında uygulanan etkili tedavilerden bir tanesidir. Deri altına yerleştirilmektedir.

Günümüzde kronik bir hastalık olarak kabul edilen alkol ve madde bağımlılığında deri altına yerleştirilen implant (çip) etkili oluyor. 

Tedavinin amacı, hastanın yaşam boyu maddeden ya da alkolden uzak ve temiz kalması.

Arındırma tedavisinde amaç isteği azaltmak

Bir bağımlı tedaviye alındığında, ilk bir haftası arındırma tedavisi olarak belirleniyor. Yani maddeyi vücuttan uzaklaştırırken, yoksunluk belirtilerini en aza indirgeyip, hastanın çok fazla sıkıntı çekmeden, vücudunun maddeden arınması daha sonra da ek bir başka psikiyatrik hastalığı varsa, onun tedavisi sağlanıyor.

Bir sonraki adımda da; biyolojik olarak reseptörlerde etkili olan maddenin yerine maddeden kişiyi uzak tutabilecek, isteği ve aşermeyi azaltabilecek ilaçların kullanım aşamasına geçiliyor.

Tedavi-ilaç uyumu kolaylaşacak

Şimdiye kadar ilaçlar; hep tablet, draje, kapsül formunda yani günlük tek doz, ağızdan alım biçiminde kullanılmaktaydı. Fakat yapılan çalışmalar şunu gösteriyor ki; kronik hastalıklarda olduğu gibi özellikle bağımlılık hastalarında, tedavi ve ilaç uyumları son derece düşük. Bu nedenden dolayı da bütün hastalıklar için uzun etkili ilaçlar geliştirilmeye başlandı.

Çipli tedavide amaç isteği azaltmak

Bu ilaçlardan bir tanesi de; deri altına yerleştirilen, daha çok hastalarımız tarafından “çip” olarak bilinen, yavaş salınımlı ve yaklaşık 2 ay  etkili olduğu bilinen uygulamadır.

En az bir yıl vücutta kalmalı

Çipli tedavi, her hastaya uygulanmamaktadır. Tedavi motivasyonu olan, hastane ekibiyle takiplerini birlikte götürebilecekleri hastalarda uygulanmaktadır. Özellikle eroin ve alkol bağımlılığı olan hastalarda uygulanmaktadır. Şimdiye kadar yapılan uygulamalardan çok iyi sonuçlar alındı. Hastanın duruma göre, 2-2,5 ayda bir implantının değişimi gerekmektedir. Implant uygulamasının bir hastada, en az bir yıl boyunca devam etmesini öngörüyoruz.

Maddenin etki etmesine engel oluyor

İmplant’ın (çipin) en önemli özelliği, uygulanan kişide maddenin etkisini göstermesini engellemek.

Kişinin maddeden uzak kalması, kişi için yeni bir motivasyon kaynağı oluyor. Tedaviye başlamak için 5 gün, bir hafta bekliyoruz çünkü eğer kanda eroin ya da alkol varsa özellikle eroin varsa uygulama yapamıyoruz. Implant, kanda eroin varken uygulanırsa, o reseptördeki eroini hızla atıyor ve kendi oraya yapışıyor. Böylece hasta, çok hızla eroin yoksulluğuna ve eroin krizine giriyor. Yani o hasta için çok sıkıntılı bir durum yaşanıyor.

Hastanede yaklaşık 7-10 günlük bir yatışla birlikte önce kanda temizlenme sağlanıyor, arkasından implant uygulanıyor. Bu işlem 5-7 günü arası sürüyor. İmplantı uyguladıktan sonra da hastanın o bir kaç günde durumunu gözlemlenerek 15. günde hasta taburcu ediliyor.

Farklı madde bağımlılıklarına farklı implant uygulanıyor

Farklı madde bağımlılıkları için farklı implant uygulamaları yapılıyor. Alkol bağımlısı hastalara “disülfram” implantları uygulanıyor. Eroin bağımlısı olanlara ise “naltreksonun implantlları uygulanıyor. Her gün alınması gerekli bir ilaç, o ilacı kullandığınızda alkolün yıkılmasını sağlayan bir enzimi bloke ediyor. Yani kişi ilacı alırken, alkol kullanırsa, alkol vücutta yıkılıp atılamadığı için çok hızlı bir biçimde alkol zehirlenmesi yaratabiliyor. Uygulama öncesinde hastaya detaylı bilgi veriliyor. Bu uygulama, hastayı bir şekilde alkol almaktan uzak tutmayı sağlayan caydırıcı bir tedavi biçimi.

Karnın alt bölgesine takılıyor

Hastanede takip sürecinde psikiyatri uzmanı hastanın durumunun implant takımına uygun olduğunu belirttikten sonra, genel cerrahi uzmanı tarafından ufak bir cerrahi işlemle birlikte daha çok karnın alt bölgesine doğru, yaklaşık bir santimlik bir cilt altı kesi yaparak implant yerleştiriliyor. Implant yerleştirildikten sonra, enfeksiyon riskine karşı 24 saat kadar takip altında tutuluyor. 

NPAMATEM Bağımlılık Tedavileri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
20 Temmuz 2018
Güncelleme Tarihi:
19 Kasım 2021