0216 633 0 633 Gönder

İlaç Kötüye Kullanım

Halk arasında sıklıkla “Yeşil Reçeteli İlaçlar” olarak bilinen bazı ilaçların bağımlılık yapma potansiyeli bu tip ilaçların tıbbin hizmetine sunulmasından bu yana öngörülmekte ve takip açısından dikkatli olunmaktadır. Benzodiazepin grubu olarak bilinen bu ilaçların başında etken maddeler olarak alprazolam, kolazepam ve lorazepam vardır. Benzodiazepin grubu ilaçlar uygun hastalarda kısa süreli tedavilerde oldukça yüz güldürücü sonuçlar doğurmaktadır. Fakat uygun zaman ve uygun miktar dışında, ya da uygun amaçla kullanılmadıklarında keyif veren ya da sakinleştirici etkileri nedeniyle kötüye kullanılmakta ve bağımlılığa neden olmaktadırlar.

Ruh sağlığı uzmanları ve sıklıkla nöroloji uzmanları tarafından yazılan bu ilaçlar en fazla iki hafta süreyle devam edildikten sonra plan dahilinde tedaviden çıkarılmaktadır. Fakat son yıllarda bu ilaçları kullanan hastalarda meydana gelen “bağımlılık” nedeniyle hastalar tarafından bu ilaçlar farklı doktorlara yazdırılmaya ve temin edilmeye çalışılmaktadır. Uzun süreli kullanımda ciddi bağımlılık potansiyeli taşıyan bu tip ilaçların dikkatli kullanılması gerekmektedir. Eğer planlanandan ya da önerilenden daha fazla doz ya da sürede bu ilaçlar kullanılıyorsa mutlaka profesyonel bir ekipten yardım alınması gerekmektedir. Tıpkı alkol ya da madde gibi ciddi bir tedavi yaklaşımına ihtiyaç duyulabilir.

Yukarıda bahsedilen benzodiazepin grubu ilaçlar dışında son dönemlerde ketiapin, pregabalin gibi farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılan ilaçların bağımlılık yapıcı etkilerine dair çalışmalar ve olgu örnekleri bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanan kişilerin de doktorlarının önerdiği doz ve süre dışına çıkmamaları gerekmektedir.

NPAMATEM Bağımlılıkta Tedavi Programı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 
H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
20 Temmuz 2018
Güncelleme Tarihi:
19 Kasım 2021