0216 633 0 633 Gönder

Ekstazi Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Ekstazi (extacy), bağımlılık eğilimi gösteren kişileri sürekli veya düzenli kullanıma itebilir. Bu bireyler çoğunlukla acı duygusundan uzaklaşmak ve hayatlarında yaşadıkları olumsuz duygularla yüzleşmemek için bu uyarıcı maddeyi bir kaçış yolu olarak tercih edebilirler. Böylelikle ekstazi, beyinde var olan serotonin hormonu salgılatır ve kişide rahatlık, doygunluk gibi aldatıcı duyguların oluşmasını sağlar. Fakat bu durum durum tamamen aldatıcıdır. Bu yüzden, ekstazi bağımlılığı ciddi yan etkiler ve ağır depresyonu tetiklemektedir. Ekstazi (extacy) bağımlılığı tedavi edilen bir beyin hastalığı olarak da tanımlanır. Bağımlı kişi uzman tarafından uygulanan özel tedavi planı ile kontrollü olarak bu tehlikeli maddenin etkisinden kurtulabilir.

 

Ekstazi Bağımlılığı Nedir?

Ekstazi (extacy) bağımlılığı; beyinde var olan serotonin tamamını salgılatır ve kişide yarattığı rahatlık, doygunluk, zindelik ve mutluluk hislerine neden olur. Fakat bu tamamen aldatıcı bir durumdur.
Ekstazi (extacy) bağımlılığı; seratonin eksikliğinden dolayı ciddi yan etkiler ve ağır depresyon ortaya çıkmasına neden olur. Oral yoldan alındığında yaklaşık 30-40 dakika sonra etkisini göstermeye başlayan ilacın etkileri 3-4 saat sürer. MDMA (3-metilendioksimetamfetamin)1914 yılında sentezlenmiştir.

Ekstazi (Extacy) Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde ekstazi (extacy) bağımlılığı kişide bazı semptomlara neden olmaktadır. Bu semptomları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kalp ritminde bozulma
 • Hipertansiyon
 • Kısa dönem hafıza kaybı
 • İştah kaybı
 • Uykusuzluk
 • Acı eşiğinde yükselme
 • Göz bebeklerinde büyüme ve sağa sola hareketlilik
 • Isı regülasyonunda bozulma
 • Diş sıkma (bruksizm)
 • Erkeklerde sertleşme sorununa (erektil disfonksiyon)
 • Kas spazmlarına neden olabileceğini göstermektedir.

Ekstazi (extacy) bağımlılığı sıvı kaybına neden olduğu için vücudun kaybettiği oranda sıvı tüketmesi gerektiği bilinmekle birlikte aşırı su tüketiminin de ölüme kadar götürebilecek hiponatremi denilen su zehirlemesine yol açabildiği bilinmektedir.

Ekstazi (Extacy) Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

Ekstazi (extacy) bağımlılığı olan kişiler, madde kullandıktan sonra genellikle ani bir adrenalin boşalması hissederler, bir süre sonra aşırı enerjili hissedip daha sonra ise sakinleşmeye başlarlar. Çevresinde oluşan ses, gürültü, koku ve renklere karşı hassasiyetleri artmaya başlar. Hassasiyet arttıktan sonra kalp çarpıntıları oluşur ve arkasından da yoğun bir mide bulantısı yaşayabilirler. Bazılarında da aşırı terleme, ağızda ve boğazda yoğun kuruluk hissi artmaktadır. Bu etkiler kullanılan maddenin yoğunluğuna göre en kısa 15-20 dakika veya 6-7 saat kadar sürebilmektedir. 
Aşırı doz ekstazi alımına vücut bazı tepkiler verir. Bu tepkileri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Bilinç Kaybı
 • Yüksek Kan Basıncı
 • Bayılma
 • Nöbet Geçirme
 • Panik Atak
 • Anksiyete gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden kişinin ekstazi (extacy) bağımlılığı için tedavi olması ve çevresindekilerinde kişiye bu yönde destek olması gerekmektedir.

Ekstazi (Extacy) Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ekstazi (extacy) bağımlılığı tedavi edilen bir beyin hastalığıdır. Bu durum kişiye özel tedavi planı ile sistemli bir şekilde ve kontrollü olarak tedavi edilmektedir.
Ekstazi (extacy) bağımlılığı olan hastalar, genelde bu maddeye yaşadıkları acıyı unutmak ve anlık mutluluğu yakalamak için başlamaktadırlar. Fakat bu anlık mutluluklar bir süre sonra sona erdiğinden ve yaşadıkları duruma sürekli geri döndüklerinden bununla yüzleşmekten kaçmak için sürekli kullanıma başlarlar ve sonunda ekstazi (extacy) bağımlısı olurlar. Tedavisi için bu tarz hastaların ilk olarak bir psikoterapi sürecine alınması gerekmektedir. Psikoterapi sürecinin dışında hastanın tıbbi durumuna göre yatarak tedavi süreci uygulanmalıdır. Bu durumda kişiye özel tedavi metodu uygulanmalı ve destek tedavi yolları çizilmelidir. Bu durumda hastanın ailesinin de bu tedavi sürecinde hastaya destek olması çok önemlidir.

Bağımlılık yapan diğer maddeler için tıklayınız.

Tedavi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Servis programımız için tıklayınız

Ekstazi veya Ecstasy, bedenin mutluluk hormonu olan serotoninin gereğinden fazla salgılanmasına neden olan uyuşturucu bir madde olarak adlandırılır. Pek çok zararlı yan etkisi bulunan, bedensel ve ruhsal bağımlılık gösteren bir maddedir.
Ekstazi vücutta yarım saat içinde etkili olmaktadır. Maddenin gösterdiği bu etki 3-4 saate kadar devam eder.
Kişi uyuşturucu kullandığı zaman beden uyarıcı maddeye karşı bazı tepkiler verir. Bu tepkiler; halüsinasyon, kan basıncında yükselme, terleme, çarpıntı, titreme, kilo kaybı yeme bozukluklarıdır.
Uyarıcı madde tarama testi yapılan bireyde aranan madde bulunduğu zaman pozitif sonuç çıkması durumunda bireyin o maddeyi kullandığı kabul edilmektedir.
H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
08 Ağustos 2018
Güncelleme Tarihi:
01 Haziran 2022