Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Otizm tedavisinde son gelişmeler

  OTİZM TEDAVİSİNDE TMU/İLERİ UYGULAMALARI

  1.  Önce ayırıcı tanı için; nöropsikolojik testler, nörobiyolojik ve nöroinflamatuar tarama yapılması,
  2.  Duyu Bütünleme (Sensory Integrative) ölçümün ergoterapist tarafından yapılması,
  3.  Duyu Bütünleme tedavisi endikasyonu varsa eş zamanlı nöroteknolojik uygulama olan (tTMU,tDCS) gibi beyin uyarım tekniğine başlanması,
  4.  20-30 gün yoğun tedaviden sonra beceri gelişiminin tekrar ölçülmesi, eğer %20’den fazla ilerleme varsa tedaviye devam edilmesi önerilir.
  5. Son dönemde yeni çalışmalar otizm tedavisinde Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) tedavi yönteminin etkinliğini araştırmaktadır.
  6. TMU tedavisi ile ilgili detaylı bilgiye https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/manyetik-uyarim-tedavisi-ttmu adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Ergoterapi ve Duyu Bütünleme Merkezi:

  Ergoterapi ve Duyu Bütünleme Merkezimiz, Otizm tanısı konmuş çocukların kendileri için anlamlı olan aktivitelerde başarı elde etmelerine katkı sağlamaktadır. 
  Duyu bütünleme tedavisinin bütünleyici yaklaşımı ile birlikte bireyin davranışlarında düzelme kaydedilmekte ve öz benliğinin oluşumunu, kontrolünü sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

  Örneğin; dokunma konusunda hassas olan bir bireyin dokunmaya karşı tepkiselliğinden dolayı sinirlilik, saldırganlık gibi durumlar görünmektedir. Bu gibi durumlarla birlikte aile bireylerinin yaklaşımlarıyla belirli kalıplarda olumsuz davranışlar oluşabilmektedir.
  Belirtilen problemlerinin minimum seviyeye inmesi konusunda duyu bütünleme terapisiyle birlikte ergoterapi faaliyetleri tedavi desteği sağlamaktadır.
  Ergoterapi ve Duyu Bütünleme Merkezimiz ile ilgili detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/otizmde-duyu-butunleme-tedavisi  sayfamızı ziyaret ediniz.

  Otizm Broşürü için tıklayınız.

  Otizmde Dil ve Konuşma Terapisi

  Otizmde karşılaşılan sorunlardan en önemlisi Otizmli bireyin sosyal iletişimi ile ilgilidir. Sosyal iletişimi en etkili gerçekleştirmenin yolu sözel ve sözel olmayan biçimleriyle dil becerilerini kazandırmaktan geçer. Dili başkalarını
  anlamak ve kendimizi anlatmak için kullanırken dilin ses sistemi, dilbilgisi sistemini bilmemiz gerektiği kadar, dili nerde, ne zaman, kime, nasıl kullanacağımızı belirleyen sosyal boyutunun da kazanılması gerekmektedir.

  O halde, dil-konuşmanın, sosyal etkileşime girmenin de en temel unsuru olduğu göz önüne alındığında dil ve konuşma terapisinin önemi ve gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de, ileri ülkelerde dil ve konuşma terapistleri ayırıcı
  tanı sonrasında da eğitim müdahalelerine yönelik bireyselleştirilmiş program geliştirme ve uygulama ekibinde yer almakta ve gerek terapi/öğretim yaparak gerekse danışmanlık hizmetleri vererek ilgili öğretmenler, aileler ve uzmanlar ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

  Otizmli çocuklara verilen dil ve konuşma terapisi özel eğitimle birlikte götürüldüğünde çocuğun bu sorunlarına etkili bir şekilde müdahale edilebilmektedir. Kuşkusuz, gerektiğinde diğer disiplinlerin (ergoterapi vs.) desteğine de yer verilmesi sonuçların verimliliğini arttıracaktır. Dil ve konuşma terapistleri, Otizmli bireylerle çalışırken alanda geliştirilmiş bilimsel dayanaklı uygulamaları kullanmaktadırlar. Burada önemli bir not olarak otizmli çocukların terapisinde bilimsel dayanağı olmayan bazı oral-motor egzersizlerin yeri olmadığını da belirtmek gereklidir.

  Dil Konuşma Bozuklukları Terapisi  ile ilgili daha detaylı bilgiye https://npistanbul.com/dil-ve-konusma-bozukluklari adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Otizm genetik paneli WES (Whole Exome Sequencing) Nedir?

  Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217