Trigliserid Nedir?

Trigliserid kanda bulunan bir tür yağdır. Vücuda alınan ve hemen kullanılması gerekmeyen kalorilerin dönüşerek yağ hücrelerinde depolanmasıdır. Uzun süre aç kalmak, fazla enerji harcatan sporlar yapmak gibi durumlarda vücut bu yağları kullanmaktadır. Vücudun ihtiyaç anında kullanacağı bu yağlar gerekli zamanlarda vücudun enerjisini sağlamaktadır. Tansiyon ve kolestrol düzeylerinin yanı sıra kalp sağlığında da önemli bir yeri vardır.

kan testi ile incelenmektedir.
Bu yağların kanda yüksek oranda bulunması, kalp hastalıkları riskini artırmaktadır. Ayrıca, ciddi tıbbi durumlara da neden olabilmektedir. Kanda bulunan yağların miktarının normal ölçülerde kalması önemlidir. Yükselmesi veya düşmesi gibi durumlarda insan sağlığını bozabilecek faktörlere neden olabilmektedir.

Trigliserid Yüksekliği Nedir?

Sağlıklı bir bireyde bulunması gereken seviye 150 mg/dL’in altıdır. Bu değerin 150 mg/dL ile 199 mg/dL arasında olması sınırda olduğu anlamına gelmektedir. 200 mg/dL ve üstündeki değerler trigliserid yüksekliği (hipertrigliseridemi) olarak adlandırılmaktadır. Bu gibi durumların kalp hastalıklarının oluşmasında son derece önemli etkileri olduğu için kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Uzun süreli yüksek seviyelerde devam etmesi durumunda damar sertliği ortaya çıkmaktadır. Bu da kronik kalp rahatsızlıkları, kalp krizi ve felç gibi durumlara yol açmaktadır. 

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Yüksek seviyelerde insan sağlığına ve kalbe zararı olan ve seviyesini düşürmek için yapılabilecek en güzel seçim, kişinin sağlıklı bir hayat tarzı sürdürmesidir. Ayrıca, kişinin dikkat etmesi gereken maddeler şunlardır:
Düzenli Egzersiz: Haftada 3-4 gün ve minimum 30 dakikalık yapılan spor ve egzersizler seviyenin düşmesinde yardımcı olur. Ayrıca, gündelik hayatta yapılan işler sırasında hareket düzeyi artırılabilir. Asansör yerine merdiven tercih edilmelidir.
Şeker ve İşlenmiş Gıda Tüketimi: Şeker, un ve işlenmiş gıdaların tüketimi yağların seviyesini yükseltip, kişinin kilo almasına neden olmaktadır. Bu durumda kalori alımının azaltılması ve bu gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir. 
Alkol Tüketimi: Alkol bulundurduğu yüksek şeker miktarı nedeniyle fazla kalori alınmasına neden olmaktadır. Bu sebeple alkol kullanımının sınırlandırılması veya hiç kullanılmaması kişinin sağlığı açısından daha doğrudur.

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Yüksekliği, uzun zaman devam etmediğinde ya da ileri düzeylerde olmadığında genelde belirti göstermez. Ancak, kanda bulunan değeri sınırın üzerine çıktığında bazı önemli semptomlarla kendini belli eder. Belirtiler arasında en yaygın olanlar şunlardır;

  • Pankreas iltihabı
  • Baş ağrıları
  • Yorgun hissetme
  • Ateş
  • Diyabet
  • Obezite

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebilmesi için kan yağlarının belirli seviyelerde olması gerekmektedir. Yüksek seviyede olan hastalarda bu durum genel olarak kronik olan hastalıkların tedavisinde, tanısında ya da normal bir kan testi sırasında görülmektedir. Bu kişilerden önce beslenmeleri ve yaşantıları üzerine bilgiler alınarak yükselmeye bağlı olan nedenler araştırılmaktadır. Özellikle kilonun kontrol edilebilmesi bu süreçte çok önemlidir. Yüksek trigliserid seviyesi olan hastalar, doktorlar aracılığıyla bir diyetisyene gönderilebilir. Uygulanan diyet planı ile kişi sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. 

İdeal Trigliserid Değeri

Yemekten sonraki seviye yükseldiği için ve kesin sonuçların alınabilmesi adına kan örneğinin 12 saat açlık sonrası verilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir kişide olması gereken ideal değer 150 mg/dL’in altıdır. Bu değerler yaşa ve kişide olabilecek risk faktörlerine göre değişebilir.

Trigliserid Testi Nedir?

Test, kandaki yağ miktarını ölçmeye yardımcı olan bir kan testidir. Yüksek değerler, kalp hastalıklarını ortaya çıkarabileceği gibi kalp krizi ya da felç riskini de artırabilmektedir. Yapılan testler sonucunda kişi risk grubunda ise yüksekliği düşürmeye yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Yüksek trigliserid, damarlarda sertleşmeye ve damar çeperlerinin kalın olmasına yol açar. Bu durumda kalp krizi, farklı kalp-damar rahatsızlıkları oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte pankreas iltihabına yol açar. Tedavi edilmediği durumlarda şeker rahatsızlığına, yüksek tansiyona neden olabilmektedir.
150 mg/dL ile 199 mg/dL arasında olan oranlar, sınır değerler olarak görülmektedir. 200 mg/dL ve yukarı oranlar trigliserid yüksekliği şeklinde belirtilmektedir. Yüksek yağ değerleri kalp rahatsızlığı riskini arttırır.
Trigliseridler bedende en fazla olarak görülen yağ yapıda olan formdur. Kan dolaşımının yüksek seviyelerde olması durumunda farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217