Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

TMU Tedavisi

TMU tedavisi, psikiyatri branşı hastalıklarının tedavisinde kullanılan transkraniyel manyetik uyarım tedavisi olarak adlandırılan tedavidir.

TMU Tedavisi Nedir?

TMU tedavisi elektrik akımı kullanılmadan gerçekleştirilen bir tedavidir. TMU tedavisi beyindeki hücrelerin elektriksel ifadesine müdahalesi olarak açıklanabilir. Beynin durağanlaşmış olan nöron adı verilen sinir hücrelerini harekete geçirmek amacıyla geliştirilmiş bir tedavidir. TMU tedavisinin depresyon hastalığında kullanımı çok yaygındır ve etkilidir, sadece depresyon değil diğer psikiyatrik hastalıklarda da uygulanabilen bir tedavidir. Erişkin psikiyatri ve çocuk-ergen psikiyatri de uygulanması tercih edilmektedir. Beynin belirli bir bölgesine uygulanır. TMU tedavisinde uygulanan manyetik şiddet MR ile benzerlik göstermektedir. Fakat TMU tedavisinde kullanılan manyetik alanın herhangi bir zararı yoktur. TMU tedavisi EKT tedavisi ile karıştırılabilir. Fakat EKT tedavisinde beyne elektrik akımı verilirken TMU tedavisinde herhangi bir elektrik akımı verilmesi söz konusu değildir. TMU tedavisi hastanın ilaç kullanmadığı ya da artık ilaca tepki vermediği, ilacın etki göstermediği durumlarda hastaya uygulanır. Depresyon başta olmak üzere OKB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB), demans, epilepsi gibi birçok psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

TMU Tedavisi Nasıl Uygulanır?

TMU tedavisi ayakta uygulanan bir tedavidir. TMU saçlı kafa derisinin üzerini elektromanyetik bir bobin yerleştirilmesi, bobin sayesinde manyetik alan oluşturulması ve beynin belirli bir bölgesine tekrarlayan manyetik dalgalar gönderilmesidir. Tedavi esnasında hasta hiçbir ağrı hissetmez. Bu dalgaların beynin uyarılması gereken kısmına verilmesi çok önemlidir. TMU tedavisi yaklaşık 20 dakika sürer. TMU tedavisi 4 ya da 6 haftalık bir süreyle uygulanır. Tedavinin seansı ve ne kadar süreceği uzman tarafından belirlenir ve her hastada değişkenlik gösterir. TMU tedavisi için herhangi bir ön hazırlık gerekmez yalnızca saçların temiz olması gereklidir. TMU tedavisinin hastaya hafif baş ağrısından başka belirgin bir yan etkisi yoktur. Tedaviden sonra hasta günlük aktivitelerini yapmaya devam edebilir. TMU tedavisi iyileşmeyi hızlandırdığı ve hastalıkların tedavisinde çok etkili olduğu için uzmanlar tarafından tedavilerde tercih edilmektedir.

TMU Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

  • Tedaviye dirençli depresyon
  • Anksiyete
  • Panik atak
  • Bağımlılıklar
  • Unutkanlık
  • Kulak çınlaması
  • Kronik ağrılar
  • Parkinson hastalığı
  • İnme sonrası rehabilitasyon
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Mart 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217