Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Derin TMU (Deep TMS)

Derin TMU, beynin hangi bölgesine etki eden bir yöntemdir?

Derin TMU (Deep TMS), özellikle bağımlılık tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır. Bağımlılık tedavisinde kullanılan Derin TMU (Deep TMS) yöntemi, beynin klasik TMU ile uyarılamayan derin ve daha içeride kalan bölgelerini uyarmaktadır.

Derin TMU cihazı, derin bir bölgeye etki ederek beynin bağımlılıkta rol alan Insula, Anterior Singulat Korteks gibi bölgelerini uyaran bir yöntemdir.

Derin TMU (Deep TMS), hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır?

Derin TMU, bağımlılık, şizofreni, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve diğer bazı psikiyatrik hastalıklarda kullanılmaktadır. Cihazda kullanılan başlığın özellikleri sayesinde farklı hastalıklarda farklı beyin bölgelerine uyarım verilebilmektedir. Derin TMU uygulamasının Depresyon ve Bipolar Bozuklukta kullanımı FDA ve CE onaylıdır. Özellikle depresyon tedavisinde Amerika’da, Kanada’da, Avustralya’da, Almanya’da, Belçika’da, İtalya’da ve daha başka Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinde kullanılmaktadır.

Derin TMU (Deep TMS), bağımlılık tedavisinde neden önemlidir?

Derin TMU uygulaması hakkında bilgi veren Prof.Dr.Nesrin Dilbaz, “Bağımlılık tedavisi zor bir hastalık olduğundan tedavide bozulmuş olan beyin bölgelerinin düzenlenmesinin önemli” olduğunu belirtti. Günümüzde bağımlılığın aynı şizofreni gibi kronik ve tekrarlayıcı seyreden bir beyin hastalığı olduğu ya da şeker hastalığı gibi uzun soluklu tedavisi olan kronik bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bağımlılık bir irade bozukluğu, kişilik eksikliği ya da ahlaki zayıflıktan dolayı ortaya çıkmamaktadır. Beynin derinlerinde bulunan ödül merkezi dediğimiz alanlarda dopamin gibi nörotransmitter olarak adlandırılan hormonlardaki değişiklikler sebebi ile oluşmaktadır. Bu değişikliklerin geri çevrilmesinde derin beyin uyarımı gibi güçlü tedaviler etkin olabilmektedir.

Bağımlılık tedavisinde Derin TMU (Deep TMS) uygulamaları:

Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, “Bağımlılık tedavisindeki hedef öncelikle kullanılan alkol/maddenin vücuttan atılması sonra da bu maddeye karşı hissedilen arzunun/isteğin (aşerme) azaltılmasıdır. Bağımlılık hastalarının neredeyse yarısı tedavi protokolünde halen uygulanmakta olan ilaç tedavisi, psikoterapi, aile terapisi gibi tedavi yöntemlerine rağmen alkol/madde kullanma isteği ile baş etmekte zorlanmaktadırlar. Derin TMU uygulamasındaki amaç, derin beyin bölgelerinin TMU yöntemi ile uyarılmasıdır.  Son yıllarda yapılan çalışmalarda Derin TMU tedavisinin bağımlılık hastalarının aşerme dediğimiz sigara/alkol/madde kullanma isteklerini azalttığını ortaya koymaktadır. Derin TMU uygulaması ile aşermenin azalmasının yanında bireyde madde kullanımına sebep olan dürtüsel davranışların azalmasını ve kişinin sağlıklı karar verme yeteneğinde iyileşme sağlayarak da yardımcı olmaktadır. Bu alanların uyarımı sonucu bağımlılık yapıcı maddeye ilgi azalır kişinin kendini kontrol yeteneği artar. Bağımlılık yapıcı maddelere daha dirençli hale gelir. Seans süreleri hastanın kullanmakta olduğu madde tipine, miktarına ve sıklığına göre değişmektedir.”

Hangi durumlarda Derin TMU gereklidir?

Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, bağımlılık hastalarında özellikle tedavi sonrası nüksetmenin söz konusu olduğu hallerde, hastanın bilinen tedavilere rağmen bağımlılık yapıcı maddeyi araması halinde Derin TMU yönteminin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Bağımlılık hastalarının %60-70’nde depresyon, anksiyete bozukluğu, psikoz gibi diğer psikiyatrik hastalıkların eşlik etmekte olduğunu kaydeden Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, “Derin TMU uygulamaları eşlik eden psikiyatrik hastalığın bağımlılıkla birlikte tedavi edilmesinde etkili olmaktadır” dedi.

Derin TMU sağlık açısından risk taşır mı?

Derin TMU’nun klasik TMU’da olduğu gibi düşük riskli bir uygulama olduğunu ifade eden Prof.Dr. Dilbaz, “Derin TMU, klasik TMU’da olduğu gibi diğer beyin uyarım yöntemleriyle karşılaştırıldığında hastaya girişimsel işlem yapılmadığından dolayı çok düşük riskli bir uygulama olarak değerlendirilmektedir. Bu yöntem beyinde herhangi bir hasar bırakmaz”.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde Derin TMU kullanımı nedir?

Obsesif Kompulsif Bozuklukta (OKB) akıldan çıkarılamayan saplantılı düşünceler ve tekrarlayan davranışlar görüldüğünü belirten Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, “Bu bozuklukta birçok hasta ilaç tedavisine dirençli olabilir. Öyle ki tedavi başarısız olduğu için birçok hasta bu bozuklukla yaşamak zorunda kalmaktadır. Hastalarda Derin TMU ile anterior singulat alan gibi beyin bölgeleri uyarılarak düşünceler ve davranışlar üzerindeki kontrol arttırılabilir. ” dedi.

Derin TMU hangi hastalıklarda  uygulanır?

  • Alkol bağımlılığı,
  • Sigara bağımlılığı,
  • Kokain bağımlılığı,
  • Multipl Skleroz-Halsizliği gidermede,
  • Nöropatik ağrı,
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk,
  • Otizm-İletişim becerilerini artırmada,
  • Parkinson hastalığı,
  • Alzheimer Hastalığı,
  • Şizofreni’deki Negatif belirtiler (içe kapanma, ilgisizlik) gibi dirençli nöro/psikiyatrik bozukluklar için CE onayı bulunmaktadır.

 

Derin TMU (Deep TMS)

Derin TMU (Deep TMS) 2

Derin TMU (Deep TMS) 3

Derin TMU (Deep TMS) 3

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2023
Yayınlama Tarihi: 01 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Semra BARİPOĞLU
Dr. Öğr. Üyesi Psikiyatri Uzmanı / Psikiyatri Hizm. Genel Koordinatörü

Semra BARİPOĞLU

Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217