Schuhfruied

Schuhfried Tanı Ölçekleri

Vienna Test Sistemi içinde yer alan Schuhfried Tanı Ölçekleri bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bunun içinde algılama, anlama, kavrama, muhakeme, zeka, hafıza, dikkat gibi yetileri ölçen Kognitif Testler bulunmaktadır.

COG Cognitron -Dikkat ve Konsantrasyon Ölçeği
SPM Standard Progressive Matrices -Mantıklı Düşünce Ölçeği
CPM Coloured Progressive Matrices -Soyut Düşünce Ölçeği
DAUF Continuous Attention -Sürekli Dikkat Ölçeği
VLT Verbal Learning Test -Sözel Öğrenme Ölçeği
NVLT Non-Verbal Learning Test -Sözel Olmayan Öğrenme Ölçeği
FVW Continuous Visual Recognition -Sürekli Görsel Tanıma Ölçeği

Vienna test sistemi içinde yer alan ve bilgisayar ortamında yapılan; algılama, anlama, kavrama, muhakeme, zeka, hafıza, dikkat gibi yetileri ölçen kognitif testler bulunduran ölçeklerdir. iki tanesi (cog ve spm) dehb teşhisinde uygulanır ve tamamı şöyle sıralanabilir:
1 Cog cognitron dikkat ve konsantrasyon ölçeği, dikkat ve uyanıklığı klinik olarak ölçen, bir genel yetenek testidir. test bütünlüğü içinde sürekli değişen şekillerin benzerliğini yakalayıp hızlı ve doğru reaksiyon vermek gerekmektedir. test değerlendirilirken hız yanında kesinlik ve kararlılıkta değerlendirilir. dikkatin yavaşlaması ve bozulması tespit edildiğinde nedeni nörolojik ve psikiyatrik açıdan incelemeye alınır.
2 Spm standard progressive matrices mantıklı düşünce ölçeği,5 ve 70 yaş arasındaki kimselerin eğitim ve sosyo kültürel yapılarından bağımsız olarak idrak, kavrama ve mantıklı düşünce yeteneğini klinik olarak ölçen bir testtir. test s1,s2,s3,s4 olarak dört değişik zorluk derecesine sahiptir. değişik yaş gruplarında değerlendirilmektedir. test bulguları psikiyatrik ya da nörolojik hasta standartlarına göre karşılaştırmak mümkün olmaktadır.
3 Cpm coloured progressive matrices soyut düşünce ölçeği, çocuklar ve az yetenekli yetişkinler ile yaşlanmaya bağlı klinik psikolojik rahatsızlık geçiren kimselerin sözel olmayan zeka bölümünün incelenip değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.
4 Dauf continuous attention sürekli dikkat ölçeği, çocuk ve yetişkinlerin uzun süreye yayılmış bir periyotta dikkat ve konsantrasyonlarını ölçen bir testtir. amaç, tekrar ederek değişen şartlar altında sürekli dikkati ve uyanıklığı zinde tutmayı başarabilmektir. genel motivasyon ve sürekli dikkat yeteneğini ölçer. test üç ayrı zorluk düzeyinde uygulanabilmektedir ve herhangi bir bozulma tespit edildiğinde nörolojik açıdan değerlendirilmektedir.
5 Vlt verbal learning test sözel öğrenme ölçeği, bu test kişinin sözcüklerle ifade edilebilen şeyleri hafızada tutabilme yeteneğini ölçer. bu test sağlıklı insanlar yanında beyin kusuru olan veya spesifik hafıza bozukluğu olan hastaların değerlendirilmesinde de kullanılabilir. hafıza kaybı olan hastaların değerlendirilmesinde bu testin eşdeğer özelliklerini taşıyan sözcüklerle ifade edilmesi zor olan şeyleri hafızada tutmayı ölçen non verbal learning test (nvlt) de kullanılabilir.
6 Nvlt non-verbal learning test sözel olmayan öğrenme ölçeği,bu test kişinin sözcüklerle ifade etmesi zor olan şeyleri hafızada tutabilme yeteneğini ölçer. bu test sağlıklı insanlar yanında beyin kusuru olan veya spesifik hafıza bozukluğu olan hastaların değerlendirilmesinde de kullanılabilir. hafıza kaybı olan hastaların değerlendirilmesinde bu testin eşdeğer özelliklerini taşıyan sözcüklerle ifade edilebilen şeyleri hafızada tutmayı ölçen verbal learning test (vlt) de kullanılabilir.
7 Fvw continuous visual recognition sürekli görsel tanıma ölçeği, beyinle ilgili hafıza zayıflamalarını, normal yaşlanmaya bağlı veya patolojik bozuklukları ölçme ve değerlendirmeye yarayan, farmakolojik ve araştırma amaçlı kullanılan bir genel yetenek testidir.

 

 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217