Karın Şişkinliği Neden Olur?

Şişkinlik problemi, özellikle kadınlarda sıklıkla gözlemlenen ve yaşam standardını düşüren bir sorundur. Mide ve bağırsaklarda bir miktar gaz oluşumu normal ve sağlıklı bir durumdur, karının ve midenin uzun süre şişkin olması önemli bir sağlık sorunu oluşturabilir.

Toplumun büyük bir kısmını etkilemekte olan mide ve bağırsak şişkinliklerinin pek çok farklı sebebi bulunabilir. Bağırsak ve mide bakterilerinin bir kısmı vücutta yarar sağlayarak bedende bir miktar gazın olmasına neden olur. Bu gaz oranı sağlık açısından kötü bir etki oluşturmaz. Bedendeki gaz oranı çoğaldığında ve beden bu gazı dışarı atmakta zorlandığındaysa sindirim sisteminde meydana gelen yoğun hava organların duvarlarında gerilemeye yol açar. Bu durum sinir uçlarının uyarılmasına neden olarak nefesin daralması, çarpıntı, kontrolsüz gaz çıkarma, sürekli geğirme durumu, düzensiz tuvalete gitme isteği, karında ağrı ve patlayacakmış hissine neden olan şişkinliklere yol açar.

Karın Şişkinliği Neden Olur?

Şişkinliğinin en büyük sebeplerinden biri sindirim sisteminde meydana gelen problemlerdir. Çölyak hastalığı, duedenum'un (onikiparmak barsağı),  gastrit, kabızlık, mide ve bağırsak kanseri, safra kesesi problemleri, mide fıtığı gibi rahatsızlıklar bağırsak ve mide de gaz birikmesine yol açar ve şişkinlik oluşur. Karın şişkinliğinin oluşmasına yol açan diğer etkenler şu şekildedir;

Ödem: Bedende birikmekte olan yoğun sıvı da şişkinliğe yol açabilir. Yüksek sodyum tüketmek, hareketsiz kalmak, yeterli olmayan potasyum almak ödeme yol açabilir ve bu da mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturabilir.

Sağlıklı Beslenmeme: Fazla karbonhidratlı gıdaların yoğun tüketilmesi mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşmasını sağlayabilir. Lif oranı fazla olmayan gıdalar bağırsakların daha az çalışmasına yol açabilir. Çok hızlı yemek yemek sağlıklı değildir ve yoğun miktarda hava yutulmasına neden olur ve bu durumda mide ve bağırsaklarda gaz oluşumunu tetikler.

Gıda Alerjisi: Bazı bireylerin mide ve bağırsak floraları bazı besinlere karşı oldukça hassastır. Süt, şeker, yumurta, glüten gibi gıdaların tüketilmesi hazımsızlık oluşturur ve buna bağlı da şişkinlik yaşanır. 

Stres: Stres, sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Stres, yemek borusu, mide ve bağırsakların sağlıklı çalışmasına engel olabilir. 

Karın Şişkinliği Tedavisi

Karın şişkinliği tedavisi sebebe göre yapılmaktadır. Şişkinliğin temelinde oluşan problemin teşhis edilmesi için endeskopi ve kolonoskopi gibi yöntemler tercih edilebilir. Uzman tarafından gerekli görüldüğü zaman sebebe bağlı olarak ilaç tedavisi yapılabilir. Probiyotik alımı tavsiye edilir. Genellikle şişkinliklerin tedavisi için hayat tarzının değiştirilmesi istenmektedir. Gün içinde en az 3 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. 

Karında şişkinliği, midede meydana gelen gazların etkisiyle görülür ve sıkışan gazlar mide duvarlarında bulunan sinir uçlarını uyarıp mide ağrısına neden olabilir.
Midede gaz oluşmasına engel olmanın en etkili yöntemlerinden biri özellikle beslenme esnasında yutulan havanın azaltılmasını sağlamaktır. Bundan dolayı yemeklerin ağır ağır tüketilmesi ve iyice çiğnenmesi tavsiye edilir.
Mide ağrısının en önemli sebeplerinden biri strestir. Fazla stres altında kalmak bireylerde gastrit, ülser ve spazm sorunlarının oluşma durumu oldukça çoktur. Stres oluşturacak problemlrden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Stres ile mücadele edilemediği durumlarda bir uzmandan destek alınmalıdır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217