Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

İnme Rehabilitasyon Merkezi

  İnme rehabilitasyon merkezi, felçli hastaların genel tedavisini ve bakımını kapsayan bir multidisipliner tedavidir.

  Beyin Krizi (felç/inme) Nedir? 

  İnme; Beyni besleyen atardamarlarda tıkanıklık olması sonucu vücudun bilişsel işlevlerini yerine getirememesi durumudur. 

  İnme Nasıl Oluşur?

  İnme beyinde meydana gelen damarlarındaki problemlere bağlı beyinde ortaya çıkan fonksiyon bozukluklarını tanımlar. Damarsal hastalıklar ülkemizde ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelmektedir. Beyin damarlarındaki hastalıklar ise kalp damarlarındaki tıkanıklıklardan hemen sonra ikinci en sık ölüm nedeni olarak karşımıza çıkar. Ölüme neden olmasının yanı sıra inmeler aynı zamanda ciddi engellilik, iş göremezlik ve bakım ihtiyacı nedenleri arasındadır. 
  Özellikle inmelerden sonra meydana gelen felçler, yani vücudun bir uzvunun güçsüzleşmesi, oldukça sık görülen ve kişinin iş yapabilme kapasitesini önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. 

  İnmenin Türleri Nelerdir?

  İnmelerin bazı alt tipleri bulunmaktadır;
  Bunlar tıkanıklıklar ve kanamalar olarak isimlendirilir. 
  Tıkanıklık tipinde; Beyindeki bir damarın içi çeşitli nedenlerle tıkanarak beyin dolaşımı bozulur. 
  Kanamalarda ise; Bir damardan beyin dokusu içine kan sızıntısı olur. 

  İnmenin Belirtileri Nelerdir?

  Nedeni ne olursa olsun inmelerin belirtileri birbirine benzer.
  Bunlar; 

  • Güçsüzlük yani felç
  • Konuşma bozukluğu yani afazi
  • Görme ve diğer algılama bozukluğu
  • Denge ve yürüme bozuklukları
  • Bazı inmeler sonrasında ise özellikle bilişsel işlevler bozularak bunama durumu oluşabilir.

  İnme Nasıl Tedavi Edilir?

  İnmenin (Felçlerin) tedavisi bugün için, kalp krizlerinde olduğu gibi artık “acil”dir. Bundan dolayı, artık felçlere “beyin atağı, beyin krizi” denmektedir. 
  Yeni geliştirilen tedavi yöntemleriyle artık, beyin damar tıkanıklığına neden olan pıhtı çözülmeye çalışılmakta ve beyin damar tıkanıklığına bağlı gelişen beyine kan akımı azalması ve doku hasarı önlenmeye çalışılmaktadır. 
  Bu yeni tedavi yöntemi, sadece ilk 3 saat içerisinde uygulanabilmektedir. Dolayısıyla, artık felçli hastalar, kalp krizleri gibi acil servislere hızla ulaştırılmalı ve beyin görüntüleme teknikleriyle, damar tıkanıklığına mı beyin kanamasına mı bağlı felç olduğu ortaya konulmalıdır. 
  Eğer damar tıkanıklığına bağlı inme (felç) ise ve hasta da ilk 3 saat içinde bu tedaviye uygun hale getirilebilmiş ise pıhtı çözücü tedavi uygulanabilmektedir. Dolayısıyla bu pıhtı çözücü tedaviyle artık “zaman beyindir” deyimi ortaya çıkmıştır. Kaybedilen her saniye beyinde geri dönüşümsüz hasarlar bırakmaktadır.

  Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
  Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2018

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Google Play