0216 633 0 633 Randevu Al

Dini Takıntılar

  Dini takıntılar, kişinin hassas olduğu inançlarına karşı kontrol edilemez şekilde takıntılı olma durumudur.
  Obsesif Kompulsif Bozukluklar (OKB), tekrarlayan ve istenmeyen saplantılarla, kendini tekrarlayan zorlamaları içeren bir tür anksiyete bozukluğudur. Takıntılar, kişinin ortaya çıkması muhtemelen olmayan abartılı korkularını temsil ettiğini bilmesine rağmen yapılmadığında ciddi sıkıntılara neden olurlar. OKB nörolojik ve davranışsal bir rahatsızlıktır.
  Bu tür saplantılar, genellikle günlük yaşamla alakalı olup endişenin ötesine geçerler. Kişi, bu zorlamaların takıntılara cevap olarak yapılması gerektiğini hisseder. Zorunluluklar kaygıyı azaltmak veya kişinin korktuğu sonucu önlemek için mutlaka uygulanır. Obsesif Kompulsif Bozuklukları olan hastalar kaygı ve suçluluk duygularını azaltmak için birçok yolla kendilerini güvence altına almaya çalışırlar
  Dinin, bazı OKB vakalarının ortaya çıkmasında da rol oynadığı düşünülmektedir. Dini düşünceler, OKB hastaları için üzücü ve yorucu olabilir. Bu tarz düşünceler; zorunlu dualardan günah işlemeye karşı endişelere, temizlenme ritüellerine karşı birçok durumu içerebilir

  Dini Takıntılar Nasıl Geçer

  İnsanları rahatsız eden en zorlu takıntıların başında dini takıntılar gelmektedir. Çünkü dini takıntıların temelinde kişinin inancı ve inandığı şeye ihanet etme veya uyamama durumu vardır. Uyulmaması durumunda kişi hem psikolojik hem de vicdanı olarak acı ve ızdırap yaşar. İlerlemiş vakalarda bu tarz takıntısı olan kişiler kutsal değerlere ve hatta Allah’a karşı küfürler ederler. Bunu yaparken de bedenen ve ruhen acı çekerler. Bu da kişiyi hem günlük hayatında hem de ruhsal hayatında zor duruma düşürür. Bu durumdaki bir kişi hep korku ve endişe ile hareket eder ve bu da her konuda kişiyi zorlar hale gelir zamanla.
  Bu tarz rahatsızlığın tedavisinde diğer OKB rahatsızlıklarında olduğu gibi bilişsel davranış terapileri uygulanır. Bazı durumlarda da terapi ile ilaç tedavisi birleştirilir. Bu tedaviler, hastaların korktukları şeyle yani belirsizlikle yüzleşmelerini içerir.
  Diki takıntılarla alakalı psikolog tedavileri yanı sıra din adamları veya dini cemaatin üyeleri ile işbirliği yapılarak destek alınabilir. Dini liderler hangi ritüellerin aşırı ve hangilerinin uygun olduğuna dair rehberlik ederek, tedaviye yardımcı olabilirler. Dini takıntılarda bu alanda uzman olmuş uzman hekimlerle görüşülmesinde fayda vardır.

  Dini Takıntılar Nelerdir?

  Dini takıntıları olan kişilerin özellikleri değişebilir. Ama genelinde ortak bazı belirtiler bulunur. Şöyle ki;

  • Dua ederken dikkat dağıldıysa namaza yeniden başlanılması,
  • Duanın veya duanın anlamının üzerinde doğru konsantrasyon sağlanılmadığı hissedildiğinde zorunlu ve tekrarlayan şekilde duayı tekrar etmek,
  • Başkalarına doğru davranılıp davranılmadığını sorma ya da doğru olan yapıldıysa veya uygun davranıldığından emin olmak için gün içerisinde sürekli davranışları analiz etmek,
  • Dini kitapları, yazıları ve metinleri aşırı ve tekrar şekilde okumak,
  • Allah’tan fazlası ile özür dileme ve de davranışlar için bağışlanma arayışı,
  • Günah işlemekten aşırı korkmak ve aşırı ahlaklı davranmak,

  Araştırmalar Obsesif Kompulsif Bozukluklar gösteren hastalarının ortalama yüzde 30’unun dini takıntıları olduğunu öne sürmektedirler. Dindarlığın daha katı olduğu toplumlarda ise bu oran daha da yüksektir. 

  NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak tüm Obsesif Kompulsif Bozukluklarda en doğru tedavileri sunmaktayız. Alanında uzman doktorlarımız dini takıntılar olsun diğer OKB çeşitleri olsun her zaman sizin ve sevdiklerinizin yanındadır. Kaliteli bir yaşam için sizinle birlikte bu yolda yürüyoruz.

  Maudsley Obsesif Kompulsif Testi için Tıklayınız

  Yayınlama Tarihi:
  13 Şubat 2019
  Güncelleme Tarihi:
  24 Haziran 2021