Duruş (Postür) Bozukluğu Nedir?

Duruş bozukluğu veya diğer adıyla postür bozukluğu, vücudun dengeli duruşunun çeşitli nedenlerden kaynaklı bozulması olarak adlandırılır. Yanlış duruşlar nedeniyle iskelet sistemi sorunları, kas ve eklem deformasyonları gelişebilir. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, vücudu destekleyen kasları zayıflatabilir. Kişinin günlük yaşam rutini, genetik yatkınlığı, anne karnındaki gelişim sürecindeki aksaklıklar, duruş bozukluklarının oluşmasında rol oynayan diğer faktörler olarak yer alır.

Bazı sporlarda duruş pozisyonundan dolayı da duruş bozukluğu oluşabilmektedir. Örneğin; kriket, beyzbol, yol bisikleti gibi uzun eğimli duruş gerektiren sporlarla uğraşan kişilerde çeşitli duruş bozuklukları gözlemlenebilir. Duruş bozukluğu, sıklıkla günlük yaşamdaki alışkanlıklar sonucunda ortaya çıkar. Bu tür bozukluk yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmadıkça bunun farkına varmazlar. Basit önlemler alarak duruş bozukluğunu düzeltmek ve sonrasında gelişebilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek mümkündür.

Yaygın Duruş Bozukluğu Türleri Nelerdir?

İş yerinde, evde veya dışarıda yürürken bilinçsizce yapılan birçok hareket duruş bozukluklarına neden olabilir. Toplum içinde yaygın olarak görülen duruş bozukluğu çeşitleri şunlardır:

Kamburluk (Kifoz)

Omurganın anormal şekilde öne doğru eğildiği durum olarak adlandırılır. Eğrilik sebebiyle sırt, olması gerekenden çok daha kavisli hale gelir. İleri yaş grubundaki bireylerde görülme sıklığı daha fazladır.

Boyun Düzleşmesi

Boynun doğal eğriliğini kaybetmesi sonucu oluşan durumdur. İleri yaş gruplarında görülen omurlar arası disklerin dejenerasyonuna bağlı olarak gelişebilir. 

Skolyoz

Omurga eğriliği olarak da adlandırılan skolyoz, genç ve çocuk bireylerde yaygın görülen bir bozukluktur. Bazı vakalarda erken dönemde herhangi bir belirti görülmeyebilir ve ilerleyen yıllarda ciddi hareket kısıtlığına yol açabilir.

Hiper Lordoz

Bel bölgesinin içe doğru eğriliği olarak adlandırılır. Erişkinlerde obezite, gebelik ve çeşitli nöromüsküler hastalıklar da bel çukurunun artmasının sebeplerindendir. Daha küçük yaş gruplarında ağır sırt çantası taşımak gibi fiziksel nedenlerle de hiper lordoz gelişebilir.

İleri Kafa Duruşu

Akıllı cihaz ve bilgisayar kullanımının yoğunluğu nedeniyle günümüzde yaygın olarak görülen bir duruk bozukluğudur. Bu durumu; boyun kaslarının zayıflaması, yüksek yastıkta uyumak, uzun süre araba kullanmak öne doğru baş duruşu gelişimini tetikleyebilir. 

Duruş Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Duruş bozukluğu belirtileri ortaya çıktığı bölgeye göre farklılık gösterebilir. Yaygın görülen semptomlar arasında vücut ağrıları, sırt ağrısı, bel ve boyun ağrıları yer alır. Duruş bozukluklarının geliştiği bölgelerde kas spazmları ve yorgunluk hissi de oluşabilir. Skolyoz gibi duruş bozukluklarında kişilerin duruş bozuklukları dış gözler tarafından rahatlıkla fark edilebilir. Belirti ve şikayetlerin yaşanması halinde kişinin fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. 

Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş bozukluğu tedavisinin yapılabilmesi için hastaya bir uzman tarafından teşhis konulması gerekmektedir. Tanı aşamasında çeşitli tedavi uygulamalarından ve elle muayene prosedürlerinden faydalanılır. Tedavi, fizyoterapi ya da uzman tarafından gerekli görülmesi durumunda cerrahi müdahale ile yapılabilir. Fizyoterapist eşliğinde yapılan fizik tedavi ile sorunlu olan bölgenin ve çevre kaslarının gelişmesi hedeflenir. Ancak fizyoterapinin etkili olabilmesi için kişideki duruş bozukluğunun ileri seviyelerde olmaması gerekir. 

Duruş bozukluklarının tedavisine destek olmak ve kişinin dengesini yeniden kazanmasına yardımcı olmak için çeşitli egzersiz ve esneme hareketleri bulunmaktadır. Fizyoterapist, kişinin vücut yapısına göre esneme ve egzersiz hareketleri yaparak duruş bozukluğu tedavisini destekleyici seanslar gerçekleştirir. Uzmanlar tarafından gerekli görülmesi durumunda duruş düzeltme cihazı kullanılabilir. Duruş desteği ve bantlama, özellikle lordozu azaltmada fayda sağlayabilir. 

Bunların yanı sıra kişinin günlük yaşantısında birtakım farklılıklar yapması önemlidir. Çalışma ortamındaki duruş ve oturma biçimleri ergonomik olarak düzenlenmelidir. Telefon kullanımı sırasında kafa ile telefonun hizalanmasına dikkat edilmelidir. Kişinin ortopedik bir yatakta omurga sağlığını destekleyecek şekilde uyuması duruş bozukluğu tedavisinde büyük bir öneme sahiptir.

Duruş bozukluğu; vücut ağrılarının uzun süreli devam etmesi, bel boşluğunun artması ya da düzleşmesi, sırtın üst kısmında, boyunda ve omuzlarda yanma hissi olması gibi durumlarda anlaşılabilir.
Ciddi seviyelerde olmayan duruş bozukluğunun tedavisi, fizik tedavi uygulaması, uzman tarafından verilen egzersiz, esneme hareketlerinin düzenli olarak yapılması ve günlük yaşamda yapılan birkaç yanlış duruş alışkanlığının değiştirilmesi ile yapılabilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217