Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Deprem Sırasında ve Sonrasında Bağımlılık Davranışı

Deprem sırasında ve sonrasında bağımlılık davranışında birtakım değişiklikler görülebileceğini bildiren uzmanlar, alkol veya madde bağımlılığı bulunan bazı kişilerin deprem sırasında olumsuz duygularını bastırabileceğini ancak, depremden belli bir süre sonra madde veya alkol kullanma isteğinin ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, bu dönemlerde alkol ya da madde kullanan bireylerin mutlaka doktor kontrollerine devam etmeleri gerektiğini vurguluyor.

NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, depremin etkilerinin devam ettiği süreçte alkol ya da madde bağımlısı bireylerin yaşadıkları duygu durum hakkında bilgiler ve önemli tavsiyeler paylaştı.

Depremin Bağımlılık Davranışına Etkileri Nelerdir?

Deprem sırasında çok farklı duygular yaşandığına dikkat çeken Doç. Dr. Onur Noyan, “Bazıları çok kötü hisler içerisine girerler, bazıları ise sanki hiçbir şey olmamış gibi kendini tamamen deprem ile ilgili haberlere vererek farklı duygular veya nötr duygular içerisinde hayatına devam eder. Bağımlı olan bireylerin bu süreçteki durumu çok önemlidir” dedi.

Deprem Sonrası Ne Zaman Destek Alınmalıdır?

Bağımlılık davranışının aslında iç dünyada olumsuz bir duygu durumunun hızlı bir şekilde değişmesi amacıyla yapılan bir davranış olduğunu belirten Doç. Dr. Onur Noyan, “Deprem sırasında da olumsuz duygularını bastıran bireylerin, özellikle depremden bir ay sonra madde ya da alkol kullanma isteğinin artacağı öngörülür. Bu dönemlerde alkol ya da madde kullanan bireyler mutlaka kendilerini takip eden doktorlarıyla, kendilerini iyi hissetmelerine ve madde ya da alkol kullanmamalarına rağmen görüşmeye devam etmeli. Bu görüşme sırasında olumsuz duygularla baş etmek için yeni yöntemler öğrenmek ve bunları hayata geçirmek, bireylerin olumsuz davranışlarının gerçekleşmesi ihtimalini azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Mart 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217