Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklar Yarıyıl Tatilini Nasıl Değerlendirmelidir?

Yarıyıl tatilleri çocuklar için beklenen tatillerin başında gelir. Uzun zaman derslerine katılım sağlayıp, yoğun tempo içerisinde okul hayatlarına devam eden öğrenciler özellikle bu tatilleri büyük bir heyecanla beklerler. 

   

  Özellikle geçtiğimiz yıldan bu zamana pandeminin devam etmesinden dolayı ekran başında derslerini takip etmek zorunda kalan çocuklar bu süreci daha da zorlu olarak tamamladılar. Zorlu geçen bu sürecin sonunda öğrenciler mutlulukla yarıyıl tatillerine başladılar. 

   

  Bu tatili hem verimli hem keyifli geçirebilmek adına, çocuğun eksik ve geliştirilmesi gereken alanlar hakkında çocuk ile birlikte planlama ve uygulamalar yapılabilir. 

  • Yeni hobiler denenebilir.

  • Anne ve baba bu hobileri çocuk ya da ergenlikte olan bireyle birlikte yapabilir. Yine bu noktada yaşına uygun olarak çeşitli sorumluklar verilerek gelişimini desteklenebilir. Örneğin, tatilde uyanma saatlerini kendi ayarlamaya çalışması, sabah kahvaltı ya da akşam yemeklerinde sofranın düzenlenmesine yardımcı olması, daha büyük yaşta olan çocuklar için aperatif yiyeceklerin, tatlıların yapılışının denenmesi gibi etkinlikler düzenlenmeye çalışılabilir.

  • Yarıyıl tatilinde çocukların bu zamanı bir tatil olarak algılamaları kaygı ve stres yönetimleri açısından oldukça önemlidir. Okul hayatlarında yaşadıkları duygusal ve psikolojik zorluklar fark edilmeye çalışılarak, çocuklar bu noktalarda desteklenebilir.  

  • Tatil döneminde ailelerin özellikle araştırdıkları bir diğer konu ise öğrenciler tatil dönemi boyunca ders çalışmalı mı yoksa çalışmamalı mı noktasıdır. 

  • Bu noktada en etkili ve yararlı nokta öğrencilerin eksik ve desteklenmesi gereken alanların fark edilip, bu alan ya da alanlar hakkında neler yapılabileceğinin planlanmasıdır. Bu planlama yapılırken öğrenci ile birlikte karar verip, sürece öğrenciyi de dahil etmek oldukça önemlidir. 

  • Aileler özellikle öğrencinin direnç gösterdiği ya da katılım sağlamak istemediği dersleri hakkında farklı etkinlikler ile derse olan ilgisini arttırmaya çalışabilir. Örneğin, yazı yazma noktasında zorluk yaşayan ve direnç gösteren bir ilkokul öğrencisinin gerekli motivasyonu sağlaması adına farklı yöntemler denenebilir. 

  Yazının deftere değil, eve bir yazı tahtası alarak buraya yazı yazması ve oyunlaştırarak aile ile birlikte kelime tahmin etme oyunu oynanarak yazı yazması desteklenebilir. Unutulmamalıdır ki her çocuk aynı şekilde öğrenmeyebilir, farklı öğrenme yolları ile motivasyon sağlanması ile öğrenme gerçekleşebilir. 

  Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021
  Yayınlama Tarihi: 08 Şubat 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
  Uzm. Dr. Yakup ERDOĞAN

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Dr. Öğr. Üyesi Neriman KİLİT

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Uzm. Dr. Mukhtar MURSALLI

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde LUŞ

  Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217