Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Gün içinde uzun süre hareketsiz kalan ve bilgisayar başında fazla vakit geçiren kişilerde duruş bozukluğu görülür. Bu durum boyun düzleşmesi gibi omurga rahatsızlıklarının oluşmasına yol açabilir. Boyun düzleşmesi boynun eğri kıvrımını kaybetmesi sonucunda gerçekleşen durumdur. Boyun düzleşmesi yaygın olarak boyun ağrısı belirtisiyle fark edilir. Bazı durumlarda boyun ağrısına omuz ve sırt ağrısı da eşlik eder. Boyun düzleşmesinin tedavisi ihmal edilirse kişinin hayatında olumsuz etkileri olacaktır. Boyun düzleşmesi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve çeşitli egzersizler ile önlenebilir.

  Boyun Düzleşmesi Nedir?

  Boyun düzleşmesi boynun eğri olan bölümünün düzleşmesi sonucunda oluşan durumdur. Omurgayı oluşturan 33 omurun 7 tanesi boyun bölgesinde yer almaktadır. Sağlıklı bir vücut ele alındığında omurların C şeklinde hafif kavisli bir şekilde dizildiği gözlenir. Çeşitli nedenlerden dolayı omurlardaki kıvrım kaybolarak düz hale gelebilir. Boynun doğal halindeki kıvrımı (servikal lordoz) çeşitli sebeplerle eğriliğini kaybettiğinde boyun düzleşmesi meydana gelmektedir. Bu noktada düzleşen omurların rahatsızlığın ileri seviyelerinde ters yöne doğru kıvrılması da karşılaşılan durumlar arasındadır. Dolayısıyla hastalığın tedavi edilmesi için erken teşhis oldukça önem taşımaktadır.

  Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?

  Boyun düzleşmesi nedenleri arasında en yaygın görülen durum duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğu, kişiler uyurken ya da uyanıkken birçok farklı sebepten kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Günlük yaşantıda yeteri kadar fiziksel aktivite yapmamak ve uzun süre hareketsiz şekilde masa başında bulunmak gibi durumlar duruş bozukluğuna sebep olmaktadır. Kişinin iş hayatından dolayı gün boyunca yanlış pozisyonda kalması, boyun düzleşmesine yol açan durumlar arasında oldukça öne çıkmaktadır.

  Yaşlılık da boyun düzleşmesine yol açabilmektedir. İleri yaşlarda omurların arasındaki diskler zamanla zedelenir ve çökmeye başlar. Boyundaki kavisin kaybedilmesine ve denge sorunlarına yol açan zedelenme durumu dejeneratif disk hastalığı olarak adlandırılır.

  Boyun düzleşmesi aynı zamanda travmalardan da kaynaklanabilmektedir. Travmalara daha çok spor yaparken oluşan zedelenme, darbe alma ve düşmelerin boyun bölgesinde oluşturduğu yaralanmadan kaynaklanır. Omurgadaki bu değişiklik ve kırılma-yırtılma gibi durumlar boyun düzleşmesine yol açmaktadır.

  Bazı boyun düzleşmesi vakalarında hastalığın doğuştan itibaren oluştuğu gözlemlenebilir. Konjenital bozukluk çoğunlukla servikal kifoz hastalığı ile beraber meydana gelir.

  Tümör ve enfeksiyonlar da boyun düzleşmesine neden olan etkenler arasındadır. Boyun bölgesindeki omurlarda oluşan tümörler kavisli yapının bozulmasına yol açabilir. 

  Obezite sonucunda hareketsiz kalan kişilerde de bu rahatsızlığa rastlanmaktadır.

  boyun düzlesmesi tedavisi

  Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

  Boyun düzleşmesi rahatsızlığı başlıca kas ağrısı ile kendini gösterir. Omurga normal olmayan şekillere girdiğinde kaslarda kasılma ya da spazm şikâyetleri meydana gelir. Servikal lordoz düzleşmesi yaşayan kişilerde bu ağrı boyun, omuz hatta bel bölgesine kadar yayılabilir. Boyun düzleşmesi belirtileri yaşayıp yaşamadığını öğrenmek isteyen kişi, düz bir yüzeye uzanarak boyun eğrisi ve sırt arasındaki boşluğu kendi de kontrol edebilir.

  Boyun düzleşmesi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Boyun eğrisinin kaybolması baş ağrısı ve boyun ağrısı gibi sorunlara yol açarken boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan her kişide aynı semptomlara rastlanmaz. Bazı servikal lordoz düzleşmesi vakalarında hiç belirti görülmeyebilir. Bazı hastalar ağrı gibi semptomlar yaşamaz, hastalığı fiziksel aktivite sırasında zorlanma yaşayarak fark ederler.

  Omurgası sağlıklı bir kişide sorun oluşturmayacak durumlar, bu rahatsızlığa sahip kişilerde uzun süreli hasarlar oluşturabilir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığıyla meydana gelen şikâyetler şu şekildedir:

  • Boyun ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Ense ağrısı
  • Boyun bölgesinde katılık ve hareketlerde kısıtlılık
  • Boyun kaslarında güçsüzlük
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Sinir sıkışması
  • Kol ağrısı
  • Elde uyuşma

  Boyun Düzleşmesi Tanısı Nasıl Konur?

  Boyun düzleşmesi hastalığının erken teşhis edilmesi rahatsızlığın etkilerinin giderek artmasını önlemede oldukça önemlidir. Boyun düzleşmesine tanı konulması için ilk olarak fiziksel muayene gerçekleştirilir. Muayene esnasında hekim, hastalığın kaynağını öğrenmek için kişiye belirli sorular sorar. Uygulanacak olan teknikler fiziki muayene sürecinde gözlenen semptom ve belirtilere göre şekillenir. Gerekirse röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme tekniklerine başvurulur.

  Postür analiz cihazı gibi modern cihazlar da omurga analizi için kullanılabilir. Yürüme analiz cihazı kullanılarak omurgada oluşan değişikliklerin yürüme ile ilgili olup olmadığı ortaya çıkarılır. Kişinin başka hastalıkları da değerlendirilir ve gerekirse kan tetkiki yapılması istenebilir.

  Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yapılan tetkiklerle kişiye hastalık tanısı konur ve hastalığın tedavi süreci başlatılır. Bu süreçte boyunluk ve korse gibi yardımcı materyaller kullanılabilir. Ancak uzun dönem kullanılması önerilmez. Boyun düzleşmesi günlük hayatta yapılan yanlış bilgisayar ve telefon kullanımı gibi hatalardan da kaynaklanabilir. Bu yüzden kişi yaşam tarzında yapması gereken değişiklikler hakkında bilgilendirilir.

  Etkilerin sadece omuz ve boyun bölgesinde görüldüğü, omurgaya yayılmadığı durumlarda ilk olarak cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaz. Ağrıların azaltılması için ilaç tedavisi, boyunluk kullanımı ve fizyoterapi bu aşama için yeterli olabilir. Ağrı belirtisi yaşamayan hastaların bir takım egzersizler yapması ve doğru postür ile oturmaya dikkat etmesi rahatsızlığın iyileşmesinde yeterli olabilmektedir.

  Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile sonuç alınamayan vakalarda boyun düzleşmesi ameliyatına da başvurulmaktadır. Giderek şiddetlenen sırt ağrısı ve omurgada baskı belirtileri görülen hastalarda cerrahi operasyona başvurmak son çaredir. 

  Günün büyük bir kısmını masa başında geçiren kişiler duruşuna dikkat ederek oturmalıdır. Uzun süre oturma pozisyonunda çalışan kişiler iki saat aralıklarla mola vermelidir. Mümkün olduğunca hareket etmeli ve boynu güçlendirecek bir takım egzersizler yapmalıdır. Ağrı şikâyetleri tamamen kaybolsa bile kişi düzenli egzersiz yapmaya devam etmelidir.
  Boyun düzleşmesinin tedavisi geciktirildiğinde hastalık ilerleyebilir. Baş ağrısı gibi belirtiler sıklaşır, ağrı kesiciler etkisini kaybetmeye başlar. Bu durum kişinin depresyon yaşamasına sebep olabilir. Boyunda oluşan gerginlik hissi boyun fıtığı hastalığına zemin oluşturur.
  Boyun düzleşmesi yaşayan kişinin iç organları düzensiz çalışır ve beyninde yer alan sinir bölgesi gerilir. Bu durum nefes darlığına neden olabilmektedir.
  Boyun düzleşmesi yaşayan kişiler öncelikle yastık seçimine dikkat etmelidirler. Doğru yatış pozisyonu ve doğru yastık seçimi boyun ağrısının etkisini azaltacaktır. Boyun ağrısı yaşayan kişinin sırt üstü ya da yan yatması tavsiye edilmektedir.
  Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2022
  Yayınlama Tarihi: 12 Ocak 2022

  Kategori: Ortopedi

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,