Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta, ‘süper besin’ olarak belrtilen birkaç gıdadan bir tanesidir. Bir adet yumurtanın hem beyaz kısmı hem de sarı kısmı; protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bilhassa kahvaltı masalarının vazgeçilmez lezzeti olan yumurtanın faydaları saymak ile bitmez. Günde 3 adet yumurtaya kadar yemek oldukça güvenlidir. Yumurta iyi kolesterolü yükseltip, kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

Dünya da hemen hemen herkes yumurta tüketmektedir. Hem lezzetli hem de sağlıklı olduğu için tüketimi oldukça yaygındır. Yumurta tüketmek bazen fazla olabilir. Bu gibi durumlar oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bundan dolayı günlük olarak en fazla 3 adet yumurta yemek faydalıdır. Yumurtanın sarısı kolesterol, yağda çözünen vitaminler ve esansiyel yağ asitleri içermektedir. Göz sağlığına iyi gelir ve çok sağlıklı bir proteindir. Bilhassa yumurtayı haşlayıp tüketmek daha sağlıklıdır, çünkü bu şekilde tüketildiğinde besin değeri daha yüksek olur.

Yumurtanın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Yumurtanın birden çok faydası vardır, proteinler ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yumurta tüketmek bedeni rahatsızlıklara karşı daha dirençli tutar. Yumurtanın sağladığı diğer faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçeriğinde bulunan amino asit ile bedeni beslemektedir.
 • Yumurta içeriğinde birden fazla vitamin ve mineral barındırır.
 • İyi kolesterolü arttırır, kalp sağlığını korur.
 • Belli bir oranda yumurta tüketmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kas ve kemiklerin gelişimini sağlar.
 • Göz sağlığı korunur. 
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Beyin sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Bedenin demir oranını yükseltir.
 • Bedenin protein gereksinimini karşılar.
 • Çocukları enfeksiyonlardan korur.
 • Obezite riskini azaltmaktadır.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Çiğ ya da az pişen yumurtalar, kabuklarda bulunan gözeneklerden giren bakteriler içerebilmektedir. Çiğ yumurta bilhassa salmonella mikrobu içerebilmektedir. Kabuğu çatlamış yumurtaları almayın, son kullanma tarihlerine dikkat edin. Yumurta, gıda alerjeni olarak görülen 8 besin çeşidinden bir tanesidir. Bu besine alerjisi olan bireylerde, yumurta ya da içeriğinde yumurta kullanılan besinler hayatı riske sokan tepkimelere sebep olabilmektedir.

Günde Kaç Tane Yumurta Yemeliyiz?

Sağlıklı kişiler ve büyüme çağındaki çocuklar için her gün 1 yumurta yemek tavsiye edilmektedir. Kolesterol kısıtlaması uygulanan kişilerde günlük en fazla 300 mg kolesterol alınması gerekir. Bundan dolayı kan kolesterol düzeyi fazla olan kişilerde yumurta yemek haftanın 3-4 günü biçiminde olmalıdır.

Yumurta En Sağlıklı Nasıl Tüketilir?

Besinleri tüketirken yararlarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Bilhassa haşlanmış şekilde tüketilen yumurta besin değeri olarak oldukça yüksektir. Yumurtayı en sağlıklı şekilde tüketmenin yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Düşük kalorili bir pişirme yöntemi seçin: Yumurtayı haşlayıp tüketmek oldukça sağlıklıdır, en hafif kalorili pişirme şekli budur.

Yumurtayı sebzelerle birlikte pişirin: Yemeğe ilaveten lif ve vitamin takviyesi yapmak için sebzeli omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

Oksitlenmeyen yağ kullanılmalı: Genel olarak en iyi tercih avokado yağı ya da ayçiçek yağıdır. Sızma zeytinyağı kullanılacaksa 210 ° C, altında bir ısıda pişirilebilir.

En besleyici yumurtaları tercih edin: Tavuğun büyüme ve beslenme şekli yumurtanın besleyici olma özelliğini etkilemektedir. Genellikle, merada yetişmekte olan ve doğal beslenmiş olan tavukların yumurtalarını seçmeye özen gösterin.

Yumurtayı aşırı pişirmeyin: Çok uzun müddet haşlanan yumurta iyi değildir. Yumurtayı tava içerisinde pişiriyorsanız çok kızartarak pişirmeyin.

Yumurta fazla seviyede kolesterol içermektedir. Tavsiye edilen gündelik kolesterol alma oranı 300 mg’dır ve 1 adet yumurtada 212 mg kolesterol bulunmaktadır. Tokluk hissi verir ve sağlıklı kilo vermeye katkı sağlar.
Yumurtanın içeriğinde olan protein, farklı gıdalara göre en doyuran gıdadır Sabah kahvaltı yapıldığı zaman yumurta yemek, tüm gün tokluk hissi verir, az kalorilidir. Sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur.
Sağlıklı kişiler her gün yumurta ile beslenebilir; fakat yoğun kolesterolü olan kişiler haftada iki ya da üç kere tüketmelidir.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,