Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yol Öfkesi İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Trafik hemen hemen herkes için stres oluşturur. Beyin strese girdiği zaman veya farklı bir tehdit algıladığında, vücuda stres hormonları olan adrenalin ve kortizol salgılaması için sinyal gönderir. Bu hormonlar kişiyi ‘savaş ya da kaç’ moduna sokar bütün vücut tepki verir. Kortizol beynin iyi muhakeme gösteren kısmındaki aktiviteyi bloke eder ve kötü muhakeme yol öfkesi durumuna neden olabilir. 
Kişi yol öfkesi yaşadığında kan, bağırsaklardan kaslara akar ve kişiyi savaşmaya ya da kaçmaya hazırlar, böylelikle kişi gerilir. Bundan dolayı düzenli öfke nöbetleri gerilim tipi baş ağrıları oluşturabilir. Trafikte öfkelenen insanlar daha yüksek kaza ve şiddet riski altındadır, mevcut sağlık sorunlarını da daha fazla kötüleştirebilir. Bundan dolayı yol öfkesi ile başa çıkmanın yolları bilinip, uygulanmalıdır.

Yol öfkesi kişinin kendisi ve yoldaki diğer insanlar için çok tehlikeli olabilir ve her yıl birçok kazaya yol açar. Bu durum stresli bir günün verdiği rahatsızlıktan meydana gelebilir ve yolda olan diğer kişiler ile çok alakalı olmayabilir. Yol öfkesini azaltmak için uygulanacak bazı yöntemler vardır. Bunlar; yeterince dinlenmek, stresten olabildiğince uzak durmak, saldırgan hareketlere karşılık vermemek ve diğer öfke yönetimi adımlarını atmayı içermektedir. Kişi öfkelendiği zaman vücut fiziksel olarak da tepki vermeye başlar. Nefes alışveriş hızlanır, daha hızlı nefes almak, vücudun kollara ve bacaklara aha fazla oksijen taşıma yöntemidir. Kalp atış hızı ve kan basıncı yükselir, bu durum kalp hastalığı olan kişiler için tehlikelidir. Vücut ısısı yükselerek terlemeye başlar.

Yol Öfkesi İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir?

Yol öfkesi ile ilgili yapılan araştırmalar, yol öfkesinin aslında tipik bir öfke kontrol konusu olduğunu göstermektedir. Genel olarak öfke kontrolü ve saldırganlık eğilimi gösteren kişilerin yoldaki “engellenme” durumunda öfkesini kontrol altına alması iyice zor bir hale geliyor.  Başka sürücülerin bilinçli veya bilinçsiz göstermiş olduğu; yol vermeme, öne geçme, yakın takip ile devamlı selektör yapma gibi “engelleyen” hareketleri, başka kişilerden bu hareketleri bekleyen “asabi” sürücülere öfkelerini yöneltmek için bir fırsat oluşturuyor.
Kişinin iç uyumu bozuluyorsa, günlük hayatı kendi oluşturduğu problemler yüzünden sürdürülemez haldeyse ve bunlar devamlı tekrar ediyorsa çevresindeki kişiler azalıyorsa, insanlar o kişinin arabasına binmek istemiyorsa bir problem var demektir ve kişinin bu nokta da psikolojik yardım alması gerekir. Bunlar ile birlikte yol öfkesi ile mücadele etmenin yolları şu şekildedir;

  • Trafikte saldırgan davranışlar sergileyen bir kişi ile karşılaşıldığında karşılık verilmemeli
  • Öfke krizi geçiren bir sürücü ile göz teması kurulmamalı
  • Eyleme geçmeden önce kişi kendisine “Bu adam yaşamımdan daha mı önemli” diye sormalı
  • Diğer kişi nazik olmasa bile, siz nazik davranın.
  • Empati kurulmaya çalışılmalı
  • Karşıdaki kişinin gücünü hafife alınmamalı
  • Yola son dakika çıkılmamalı, yol için yeterli zaman ayırılmalı çünkü yetişme telaşı stres oluşturur.
  • Güvenli bir şekilde araç kullanılmalı
  • Araba kullanırken daha sakin müzikler dinlemeye çalışın.
Böyle bir durumda araçtan inilmemelidir. Aracın kapılarını kapatıp, araçta kalmak gerekir. 112 anında aranmalı ve olay anlatılmalıdır. 112 ihbarı aldıktan sonra onlar olayı anlatma biçiminize göre olayı değerlendirecektir.
Trafikte öfkelenildiği zaman sakin kalmaya odaklanın, derin derin nefes alın. Nefesi diyaframdan almaya çalışın.
Öfkenin en önemli nedeni bireyin etrafıdır. Stres, maddi problemler, istismar, kötü sosyal ya da ailevi sorunlar öfkenin oluşmasına yol açabilir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,