Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi , kadın cinsel organını birleşmeyi engelleyecek, ağrılı hale getirecek fiziksel sorunların var olup olmadığının ayırımını yapmak ile başlar.

Yapılan çok sayıda çalışma yaklaşık olarak her üç kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koyar. Tedaviye yanıtı mükemmele yakındır.

Vajinismus Tedavisi

  • Cilt enfeksiyonları ( egzema, herpes   enfeksiyonları   v.s),
  • İdrar   yolları  enfeksiyonlar (sistit,  üretrit, pelvik  enfeksiyonlar  v.s),  bazı  ilaçlar örneğin;   antibiyotikler  mantar   enfeksiyonuna   sebep  olarak, antialerjik  ilaçlar  genital  kuruluk  yaparak  cinsel  birleşmeyi   ağrılı  hale  getirebilirler.

Vajinismusun nedeni kadın cinsel organının giriş kısmını kontrol eden kasların koşullu tepkiselliğidir. Terapi planı bu koşullu tepkiselliğin söndürülmesine dayanır. Son derece basit bu tedavi planını karmaşık hale getirense vajinismusu olan kadınların cinsel birleşmeye ve ya cinsel organlara karşı da fobilerinin yani korkularının olmasıdır. Vajinismus tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Destek teşvik ve güven bu sebeple çiftler arasında önemlidir. Terapilere eş dahil edilerek bu alanlara da müdahale etmek gereklidir. Bilinçli veya bilinçdışı korku ve suçluluk gibi acı veren duygular, travmatik cinsel saldırılar  vajinismusun   ortaya   çıkması  ve   sürmesi  ile  ilişkilendirilmiştir.

Dolayısı  ile  vajinismus tedavisi  sırasında bu  duygular  ve  varsa travmatik  deneyimler terapide  ele alınmalıdır. Duyarsızlaştırma, kadının vajinal  girişe yönelik fobi- korku ve  kaçınması yok edildikten sonra, cinsel  birleşmeye yönelik çelişkili duyguları yeterli çözümlendikten sonra başlar.

Zildberg’in dediği gibi  ‘’cinsellik bacaklarımızın arasında değil kulaklarımızın arasındadır’’ . Cinsel işlevlerdeki her bozukluğun tedavisine oradan başlamak gerekir. Yani, cinsel eğitim, cinsel anatomiyi-fizyolojiyi öğretmek,  cinsellikle ilgili yanlış inanışları mitleri yani: kişilerin cinsel konularda doğru olduğunu düşündükleri, çoğu zaman abartılı, yanlış, bilimsel değeri bulunmayan inanışlar (özellikle  vajinismuslu  kadınlarda ilk gece ile  ilgili mitler ) çalışmak terapinin en önemli kısmalarındandır. Vajinismus tedavisi periyodik olarak düzenli bir şekilde planlanıp uygulanmalıdır.

Vajinismus tedavisinde çift terapileri de oldukça önem taşımaktadır. Her yönden vajinismus tedavisi gören kişi tedavi edilip, tedavi planına uygun hareket edilmelidir. Bu şekilde tedavi daha sağlıklı ve güvenli ilerleyecektir.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 05 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217