Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Turpun Faydaları Nelerdir?

Turp, vitamin ve mineraller bakımından güçlü içeriğe sahip olan ve yenilebilen bir sebze köküdür. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan sebzenin; soğuk algınlığına, öksürüğe ve bronşit gibi özellikle kış ayları hastalıklarına karşı koruyucu ve kabızlık önleyici özellikle turpun faydaları arasında yer almaktadır. Taze olarak tüketilmesi halinde faydalarını daha fazla göstermektedir.

İnsanlar arasında çokça kullanılan “turp gibi” deyimi, sebzenin içeriğinde yer alan faydalı özellikleriyle de bu durumu destekliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kanser hücrelerinin oluşmasını da engelleyen sebzenin, kalp sağlığı açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

Turp Neye İyi Gelir?

Eski dönemlerden günümüze kadar hem gıda maddesi hem de tıbbi yönde kullanılmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbı yönünden boğaz ağrıları, safra hastalıkları ve birtakım enfeksiyonlar gibi sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılmıştır. 
Merak edilen sorular arasında Turp neye iyi gelir? Sorusu ele alınacak olursa; kalp sağlığından mide problemlerine kadar pek çok soruna fayda sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir.
Metabolizmayı Hızlandırıyor ve Yaşlanmayı Yavaşlatıyor!
İçerdiği yüksek oranda C vitamini, folik asit ve potasyum ile birlikte lif oranı güçlü olan sebze, karaciğer sağlığı ve mideyi temizlemesi açısından da önemi büyüktür. Metabolizmayı hızlandırması açısından etkili olan ve kişilerin diyet listelerinde yer alan sebze, kilo verme konusunda destekleyici bir rolü bulunuyor.
Bunların yanı sıra sağladığı özellikler ve turpun faydaları şu şekildedir:
Kanda bulunan oksijen oranını artırır
Güçlü iyot özelliği ile birtakım tiroit hastalıklarına karşı korur

  • Kan basıncını düzenler
  • Yüksek tansiyonu düşürür
  • Kalp ve damar sağlığını destekler
  • Karaciğer sağlığını destekler
  • Diyabet riskini azaltır
  • Kanser riskini azaltır
  • Cilt sağlığını destekler ve yaşlanmayı önler
  • Guatr hastalığını önler

Turpun Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar tarafından tüketilebilen bir sebze kökü olan turpun; kırmızı, siyah, mor, sarı, pembe ve beyaz gibi birçok türü ve çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin kendi aralarında birçok farklı faydası bulunmaktadır. 

Kırmızı Turpun Faydaları
Vücutta oluşabilecek fazla ısıyı azaltma özelliğinden dolayı yaz aylarında tüketilmesi önerilmektedir. Lif bakımından güçlü olması ve içerdiği vitaminlerle boğaz ağrılarına ve vücut temizliği bakımından faydaları bulunmaktadır.

Siyah Turpun Faydaları
Karaciğerde oluşabilecek hasarların azalmasında etkilidir. Ayrıca yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişiler için, kolesterolün dengelenmesinde ve sindirim sisteminde problem yaşayanların sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra C vitamini özelliğiyle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda da fayda sağlar. 

Beyaz Turpun Faydaları
Diğer türlere oranla daha uzun ve lezzet bakımından farklıdır. Mikroplara karşı savunma sistemini harekete geçirerek, vücudu mikroplardan arındırır. Kanser hücrelerine karşı savaşarak vücut direncini artırır. Saç ve cilt sağlığı bakımından da pek çok faydası bulunmaktadır.

Turpta Hangi Vitamin Ve Mineraller Vardır?

Antioksidan bakımından yüksek özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini ve sindirim sistemine faydalı olan bitki, kış mevsimlerinde gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı koruyucu özellikleri bulunmaktadır. 
İçeriğinde; C vitamini, folik asit, potasyum, B2, B6, magnezyum ve kalsiyum özellikleri taşır.

Turp Kalori ve Besin Değeri

C vitamini, folik asit, potasyum ve lif oranı bakımından güçlü özellikleri bulunan bitkinin, yaklaşık 100 gramında 15 kalori vardır. Bu değerin büyük bir bölümünü karbonhidratlar oluşturmaktadır.
2,5 gram lif ve 1 gram protein içeren bitki, kalsiyum, magnezyum, bakır ve B vitaminleri bakımından da zengin değerlere sahiptir.

Turpun Zararları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan kükürtlü bileşenleri ile aşırı tüketilmesi durumunda kişilerde birtakım gaz sorunlarını ortaya çıkarabilir. Çok fazla tüketilmesi halinde bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishal sorunlarına neden olabilir. 
Yüksek ölçüde bulundurduğu oksalat değeri ile çok fazla tüketen kişilerde kalsiyum ve minerallerin azalmasına ve kas kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Gastrit problemi ve ülser yaraları bulunan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine ölçülü bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. 
Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu bulunan kişiler, ishal problemi ve gaz sancısı yaşayan kişiler, böbreklerinde kum bulunan ve kum döken kişiler, tüketmeden önce doktora başvurmalı ve doktor önerisi üzerine ölçülü tüketmelidir.

Türlerinin kendi aralarında farklı özellikleri ve faydaları bulunmaktadır. Kırmızı turp, karaciğer ve mide problemlerine fayda sağlarken gaz şikayetlerine karşı da etkilidir. Siyah turp, bronşit, öksürük gibi sorunlar yaşayan bireylere fayda sağlarken, beyaz turpun güçlü ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
Bazı kişilerin cinsel ilişki sırasında yaşadığı sorunlara da fayda sağlayan bitki, performansı artırıyor ve iktidarsızlık soruna fayda sağlıyor. Ayrıca sperm kalitesinin de artmasını sağlayarak kısırlık sorununa destek sağlar.
Kişinin hastalık durumuna bağlı olarak tüketmesi gereken sebzenin, gastrit ve ülser gibi problemleri bulunan kişilerde tüketilmesi çok fazla önerilmez. Ayrıca aşırı tüketiminden kaçınmalı ve günlük 1 kase tüketimi yeterlidir. Hastalığı bulunan kişiler doktora başvurmadan tüketmemelidir.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,