Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir?

Tırnak yeme hastalığı, yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan ve dürtü kontrol bozuklukları içerisinde yer alan problemdir. Kişinin genellikle stresli ve baskı altında hissettiği durumlarda ortaya çıkabilir. Genellikle 3 ve 4 yaşlarında ortaya çıkan bu problem, sinirli bir yapısı olan çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde de görülebilir. Üç çocuktan birinde görülebilen bu rahatsızlık, ergenlik dönemine kadar devam edebileceği gibi ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir.

Tıbbi adı onikofaji olarak bilinen bu hastalıkta, bireyin dürtülerini kontrol edemediği bir alışkanlık olarak da görülebilir. Genellikle psikolojik travmalar sonucu başlayabilen bu sorun, çocuğun ebeveynlerini taklit etmesiyle de alışkanlık yapabilir. Alışkanlığın altında yatan farklı neden arasında; mükemmeliyetçilik, sabırsız olma, hayat kırıklığına uğrama ve stres yer alabilir. Bu tür durumlara karşılık ve tepki vermek amacıyla kazanılabilen alışkanlık çocuklarda ve ergenlik dönemlerinde sık yaşanır. 

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı

Yetişkinlerde görülen bu problem, genellikle çocukluk dönemlerinde başlar. Bazı kişiler ise bu alışkanlık yerine, dudak ısırma, saçıyla oynama, burun çekme, kalem ısırma gibi alışkanlıklara dönüşebilir. 
Çocuklarda tırnak yeme hastalığı, birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Aile bireylerinin sıklıkla çocukları bu konuda uyarması, bu davranışların bırakılması yerine tam tersi davranışların artmasına neden olabilir. Aile bireylerinin çocuk için stres ve endişe oluşturabilecek davranışlardan uzak durması önemlidir. 
Bu sorun alışkanlık haline geldiği zaman çocukta bu probleme neden olan faktörlerin belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çocukların stresten, korkudan, endişeden ve kaygıdan uzak tutulması önemlidir.
Eleştirel tavırlarla küçük düşürme, azarlama, hor görme ve ceza verme gibi eylemlerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine çocukla konuşarak bu durumun bir alışkanlık durumu olduğunu ve kendisinin istememesi halinde bırakabileceği söylenmelidir. 

Tırnak Yeme Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Pek çok nedeni bulunmaktadır. Bireyin duygu durum değişikliğine verdiği tepkiler olarak başlanılan bu alışkanlıkların kesin neden tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu duruma neden olan faktörler üzerine çalışmalar devam etmekte ve bazı durumların neden olduğu düşünülmektedir. 
Tırnak yeme hastalığının nedenleri şu şekildedir:

  • Bebeklik dönemlerinde parmak emmi ile birlikte bu alışkanlık kazanılabilir
  • Anne ve babanın bu alışkanlığı taşıması ile çocuğun taklit etmesi durumunda bu hastalığı kazanabilir.
  • Duygu durum bozuklukları, kaygı bozuklukları ve anksiyete gibi birtakım psikolojik rahatsızlıklar ile birlikte ortaya çıkabilir.
  • Ayrıca sinir, stres, kaygı, öfke, üzüntü gibi duygular da neden olabilir. 

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak yemenin zararları arasında; tırnak ve çevre dokularının zarar görmesi sonucu oluşan şekil bozuklukları, dokuların kötü görünümü, kişinin kötü hissetmesi ve kaygılanmalar, öz güven eksikliğine neden olan bu durum sosyal yaşantıları da kötü etkileyebilir. 
İlerleyen dönemlerde tırnak yataklarının zarar görmesi durumunda tırnak düşmesi yaşanabilir. Tırnak yiyen kişilerin tırnaklarını yutması, mide problemlerine yol açabilir. Ağız ile sürekli temas halinde olan parmaklar birçok enfeksiyona neden olabilir. Çene eklemi ve diş yapıları bozulabilir.

Tırnak Yeme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak yeme tedavisi için ilk olarak erken dönemlerde çocuklarda oluşan alışkanlıkların görmezden gelinmesi ve herhangi bir uyarı yapılmaması gerekmektedir. 
Erken dönemlerde başlayabilen onikofaji hastalarında ellerin farklı işlerde kullanımı ve farklı alanlarda alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Ancak bu durum alışkanlık haline geldiğinde davranışın altında yer alan sebeplerin araştırılması gerekmektedir.  
Kişinin dikkatini ellerine vermesi durumu ortadan kaldırılarak ve sürekli pozitif bir yaklaşımla bu problem ortadan kaldırılabilir. 
Yetişkin bireylerde ise motivasyon süreci önemlidir. Can sıkıntıları, kaygılar ve stres gibi duygusal ve fiziksel etkenlerin ortadan kaldırılarak, tırnakların kısa tutulması ve bakım yaptırmak alışkanlığın yenilmesi bakımından fayda sağlar. 
Yukarıda verilen yöntemlerin hiçbirinin işe yaramaması durumunda kişiye bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri ile tedavi uygulanabilir.

Güvensizlik belirtisi olarak kabul edilen alışkanlık, aile içinde baskı görmeye ve eleştirel yaklaşımlara maruz kalma durumunda ortaya çıkabilen ve aynı zamanda ebeveynlerin taklit edilmesi sonucu meydana gelebilen davranışlardır.
Bu problemin altında yatan nedenlerin tespit edilip ilk önce onların üzerine bir çalışma yapılması gerekir. Sonrasında kişi tırnaklarına düzenli bakım yaptırmalı ve kesimi kısa tutmalıdır. Kişinin sadece kendisinin kabullenmesi durumunda bu alışkanlığı yenebileceği bir durumdur.
Stresin ve kaygının neden olabileceği bu problem, vitamin eksikliği gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Demir ve B12 eksikliği bulunan kişilerde görülebilir.
Tıbbi yönden bakıldığında dürtü kontrol bozukluğu olarak bilinir. Kaygı bozukluğu ve anksiyete gibi rahatsızlıklarda da bu durum yaşanabilir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 18 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,