Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği veya tıbbi adıyla lateral epikondilit, el bileğinin ve ön kolun fazla kullanılması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tenis gibi spor aktivitelerinde veya mesleki sebeplerle el bileğini yukarı doğru büken kasların tekrarlayıcı ve sık kullanımı, bu kasların tutunma yeri olan lateral epikondil çevresindeki dokularda enflamasyona (ödeme) ve hasara yol açar. Tedavisi, hastalığın durumuna bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri ile yapılabilir.

Hastalığın erken teşhis ve tedavi edilmesi durumunda, dinlenme ve bazı egzersiz uygulamaları ile semptomlar kontrol altına alınabilir. Ciddi vakalarda ilaç tedavisi, fizyoterapi ve cerrahi yöntemler gerekebilir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

El bileği hareketleri ile ortaya çıkan dirsek ağrısı, semptomlar arasında görülen en temel şikayettir. Ağrı, kolun dış tarafında ve dirseğin üzerinde hissedilir. Özellikle bir şeyi kavramak veya kol hareketleri yapmak için efor gerektiğinde şiddetlenebilir. Bu nedenle hastalar spor yapmakta, mesleğini sürdürmekte ve hatta yemek yapmak, bir şeyler taşımak gibi günlük yaşam aktivitelerini yapmakta bile zorluk çekebilmektedir.

Tenisçi dirseği olan kişilerde bu belirtilere ek olarak dirsek kaslarında sertlik ve şişlik de görülebilir. Yukarıda verilen semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşayan kişilerin bir uzmana görünerek tedavi olması önemlidir.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?

Tenisçi dirseği, her yaş ve cinsiyet grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ancak bazı faktörlerin varlığı riski artırabilir. Risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

Tekrarlayıcı Hareketler: El bileğinin ve ön kolun tekrarlayıcı ve sık kullanımı dirsek tendonlarında hasara yol açabilir. Bu nedenle tenis sporcularında ve bilek ve kolun tekrarlayan hareketlerini içeren meslek gruplarında daha yaygın görülür.

Yaş: 30 ila 50 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür.

Kas Zayıflığı: Zayıf kaslar, tendonlara daha fazla baskı yaparak riski artırabilir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Teşhis Edilir?

Tenisçi dirseği tanısı, genellikle uzman tarafından yapılan fiziki muayene ile konur. Ancak uzman, diğer hastalıkları ekarte etmek veya hasarın derecesini saptamak için bazen röntgen veya MR (Manyetik Rezonans) gibi görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Lateral epikondilit teşhisi konulduktan sonra gerekli tedavi planlaması yapılır. 

Bu durumdan şüphelenen kişiler teşhis için bir uzmana başvurmalıdır. Erken ve doğru teşhis, gerekli tedavinin uygulanmasına yardımcı olacak ve ortaya çıkan şikayetlerin ilerlemeden kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?

Tenisçi dirseği tedavisinde öncelikle kişinin birkaç hafta boyunca hasta taraftaki el ve kol kullanımını mümkün olduğunca azaltması gerekir. Bu amaçla hareketleri kısıtlayan bir atel kullanılabilir. O bölgedeki enflamasyonu ve ağrıyı gidermeye yönelik soğuk uygulama, ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri hastalığın etkin şekilde iyileştirilmesinde yararlanılan tedavi seçenekleridir.

Lateral epikondiliti bulunan hastalara ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için evde bazı kas güçlendirici egzersizler yapmaları önerilir. Ayrıca, bir dirseklik veya dirsek bandı kullanmak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hastaya en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için bir uzmana başvurmak önemlidir.

Lateral epikondilit şikayetleri ortaya çıktıktan sonra vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Erken teşhis edilen vakalarda iyileşme süresi daha hızlıdır. Ayrıca fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistler tarafından önerilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması önemlidir.
Genellikle dinlenme ile kendi kendine iyileşen bir hastalıktır. Ancak tedavi olmak iyileşme sürecini hızlandırır.
Hastalar dirsek ağrısını şiddetlendiren faaliyetlerden kaçınmalıdır ve rahatsızlığı bulunan el ve kol kullanımını kısıtlamalıdır. Ayrıca uzmanlar tarafından tavsiye edilen egzersizleri evde uygulayarak iyileşme sağlanabilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217