Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tatlı ürünlerden yemeklere ve hatta bitki çaylarına kadar birçok besin ve içecek için sık bir kullanım alanı sunmaktadır. Tarçın, sağlık bakımından da oldukça faydalıdır. Lezzet amaçlı tüketimin yanı sıra sağlık üzerinde göstermiş olduğu faydalar sebebiyle fonksiyonel gıdalar olarak isimlendirilmektedir. Bunun ile birlikte sağlığın gelişimi için bir takviye olarak da kullanılabilir.

Bilhassa pek çok tatlı yapımı içinde lezzetlendirici olarak yer almaktadır. Oldukça önemli yararlara sahip olmasına karşın pek çok işlevsel gıda lezzetli olmadığı ve tüketimi zor olduğu için tercih edilmezken; tarçın lezzeti ile de dikkat çekmektedir. Eski zamanlardan beri öksürme, boğaz ağrısı ve artrit gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılır ve günümüzde birçok rahatsızlığa karşı korumada etkilidir. Sağlığını koruma altına almak isteyen kişiler kesinlikle düzenli şekilde tüketmelidir.

Tarçının Yararları Nelerdir?

Tarçın Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında olsa da yararları yeteri kadar bilinmemektedir. Son dönemlerde yapılmış olan bilimsel araştırmalar ve bilhassa şeker üzerindeki yararları keşfedilmiştir. Bu durumun da etkisi ile de sağlığına önem veren kişiler tarafından daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Bilhassa çubuk tarçının faydaları pek çok yerde şeker hastalığına sahip kişiler üzerindeki faydalı etkileri sebebiyle ön plandadır. Bunun ile birlikte kardiyovasküler rahatsızlıkların engellenmesi, beyin ve sinir sistemine bağlı rahatsızlıklardan koruması, kanser hastalıklarından koruması gibi pek çok yararlı etkiyi de arkasında getirmektedir. Bunların dışında tarçının yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Antioksidan içeriği fazladır: Antioksidan içeriği fazla olan baharat çeşitlerinden biridir. En kuvvetli antioksidanlar içinde yer alır. Bu bileşenler bedende serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek hücreleri oksidatif hasarına karşı korumaktadır. Böylelikle bütün kanser çeşitlerine karşı önemli bir koruma elde eder. Bunun ile birlikte yüksek antioksidan özü sayesinde yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir, enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar ve stresin azalmasında etkilidir. 

Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar: Tarçının bedene faydalı etkilerden biri de inflamasyonu düşürmesidir. Bronşit tedavisinde ve kronik öksürüklerin giderilmesinde de etkilidir. Bedende bakteri, virüs, mantar ve parazitlerden kaynaklı meydana gelen enfeksiyonlar ile savaşır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bedenin rahatsızlıklara karşı daha kuvvetli bir biçimde mücadele etmesine katkı sağlar. Bu enfeksiyonlar sebebiyle bedende meydana gelebilecek yararların engellenmesinde de oldukça faydalıdır.

Diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıklarla mücadele eder: Dünya üzerinde en fazla ölüme yol açan rahatsızlıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Kardiyovasküler rahatsızlıklar olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık grubunun gelişmesinde risk etkenleri içinde ise kalıtımsal yatkınlıktan sonraki en önemli sebep şeker rahatsızlığıdır. Tarçın, bu iki kronik rahatsızlığa karşı bedende önemli bir koruma sağlar. Bunun ile birlikte tarçın, kolesterolün dengede olmasına katkı sağlar ve kan basıncının düşürülmesi üzerinde de etkilidir

Nörodejeneratif hastalıklardan korur: Tarçının yararları içinde en önemli olanlardan biriyse Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif rahatsızlıklarında ki ilerleyişi hafifletmesi ve rahatsızlığı sakinleştirilmesidir. Bazı bilimsel araştırmalarda düzenli tarçın tüketmek Alzheimer rahatsızlığının gelişmesinde rol oynadığı düşünülmekte olan tau proteininin beyin üzerindeki üretime engel olduğu görülmüştür. Bunun ile birlikte motor duyusal fonksiyonları ve nöronların sağlığını korumaya alarak Parkinson rahatsızlığına karşı koruma sağlar, mevcuttaki hasta kişilerdeyse rahatsızlığı sakinleştirmeye katkı sağlar.

Emziren annelerde süt retimine destek olur: Bebeğini emziren anneler güvenle kullanabilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar tarçın tüketmenin süt üretiminin artması ile bağlantılı olduğunu belirtmektedir. Hamilelik döneminde meydana gelen cilt problemlerinin giderilmesinde de önemli etkilere sahiptir. Bunlar ile birlikte olası alerji tehlikelerine karşı tarçın tüketmeye yeni başlayan anneler birkaç gün süreyle bebeklerinin takibin yapmalı, herhangi bir yan etki görülmesi durumunda tüketimi bırakıp uzmana danışmalıdır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Zayıflamak ya da formunu korumak isteyen kişiler güvenli bir şekilde tüketebilmektedir. Kan şekerinin dengelenmesinde oldukça etkilidir ve açlık ve tatlı krizlerine engel olur. Böylelikle zayıflamada kolay hale gelir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar, kabızlık ve şişkinlik problemlerinin önüne geçer.

Tarçın Nasıl Tüketilmelidir?

Tarçın yemek ve tatlılarda tatlandırıcı olarak tercih edilebilir. Bunun ile birlikte yararlı etkilerden en sağlıklı şekilde faydalanmak için tarçın tam kaynamaya yakın olan sıcak su içerisine eklenip 5 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Günlük bir fincan tüketilebilir. Cilde olan yararları ve ağrıları azaltan etkilerinin faydasını görmek için tarçın yağları da tercih edilebilir.
Bu yağlar bilinen ve güvenilen markalardan seçilmelidir. Cildin problemli kısmına az oranda ve gün içerisinde birkaç defa sürülebilir Bunun ile birlikte sırt ve bel ağrılarının azalması için ağrıyan bölgeye tarçın yağı ile masaj uygulanabilir. Yan etkileri çok az olsa bile kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler, ilaç kullananlar ve alerjik reaksiyonlara sahip olanlar düzenli biçimde tarçın tüketmeden kesinlikle uzmana başvurmalıdır. Uzman tarçın tüketimine engel herhangi bir durum olmadığını belirtirse bu bireyler de tarçını baharat, çay ya da yağ formunda kullanabilirler.

Düşük şekeri olan bireyler, tarçına alerjisi bulunan kişilerin kullanmaması tavsiye edilmiştir. Tarçın, fazla kullanılmasa bile, kaşıntı ve mide ülserine neden olabilir.
Tarçında güçlü miktarda antioksidanlar ve polifenoller bulunur. Bunlar bedeni zararlı olan serbest radikaller ile oksidatif hasarından koruyup genel sağlığın desteklenmesine katkı sağlar, iltihabın azalmasında etkili olduğu kanıtlanmamıştır.
Kolesterolü azaltır. Tarçınlı balın düzenli şekilde tüketimi kalp vuruşlarını kuvvetlendirir. Yaşlanmanın etkisiyle atar damarlar ve toplar damarlar esnekliğini kaybedip tıkanır. Tarçınlı bal ise damarları tekrar canlandırır.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,